Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
@mariocb Ti au furat capacele de la jante?
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@damnatu
poza e facuta in momentul cand a fost data jos de pe trailer ... dupa cum se vede nici folia de protectie de pe stalpi nu era data jos (toate accesoriile vin in portbagaj )...eram prezent la dealer, o asteptam Smile !
  • FYRE_WALL

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut.
Se merita la masina asta sa cumperi si optiunea cu alarma(intruziune,inclinare etc)?. Cred ca sistemul on star face toata treaba in caz de furt.
Ceva opinii?
  • Dragos_80x

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Dupa un an gratuit, sistemul on star costa 100 de euro pe an.. acum tu decizi ce optiuni vrei...eu am comandat si alarma.
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am intrat un contul myopel si pt auto din semnatura apare o campanie de rechemare in service. Stie cineva despre ce ar putea fi? Vroiam oricum sa fac o programare in service pt zgomote tren rulare fata (par a fi ceva bucse intrucat troncane la denivelari).
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
am intrat si eu in cont...apare si pentru masina mea un rework , maine ma duc la dealer, e la 2 pasi de mine.... revin cu detalii !
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut cum este treaba cu myopel ? Trebuie facut cont sau fie care masina are cont ? Merci
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie facut cont cu parola, se introduc datele masinii adica seria VIN si apoi devin vizibile date despre autovehicul (programari in service, campanii de rechemare in service s.a.). @aikidoro: vad ca esti in UK, cred ca acolo va tb sa-ti faci cont, adica pe myopel.uk.
Skip ads

  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Ok merci
  • Dragos_80x

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2017

  • Mesaj Privat
La un search pe google se pare ca se face rechemare din cauza airbagului soferului care nu se deschide corespunzator la impact.
Recall Details:

Concern : FRONT PASSENGER AIRBAG MAY NOT DEPLOY AS INTENDED
Description : The passenger air bag may not meet the correct specification. In the possible event of a frontal collision, front passenger airbag might not deploy as intended.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
wanchope a scris:Am intrat un contul myopel si pt auto din semnatura apare o campanie de rechemare in service. Stie cineva despre ce ar putea fi? Vroiam oricum sa fac o programare in service pt zgomote tren rulare fata (par a fi ceva bucse intrucat troncane la denivelari).


am aflat...nu am intrat in prea multe detalii, dar in general e vorba de un rework pentru radio ( sper sa intre si chestia aia cu afisaj STOP la senzori parcare)...vineri am programare...revin cu detalii, dupa !
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Confirm ca recall se refera la softul Intellilink, ceva legat de radio.
Skip ads

  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
@mariocb la ce te referi cu STOP la senzori de parcare?
Mai multe detalii despre rechemare aici: https://www.astrakforums.co....p?f=11&t=2844
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
scrisese cineva pe aici, ca dupa o resoftare, i- a aparut chestia asta...adica, atunci cand se "aprind " liniutele rosii pe display, apare si STOP pe ecran !
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am fost in service: a fost schimbat softul intellilink, nu am observat inca ce anume au schimbat, probabil voi descoperi mai tarziu. Am mai semnalat: -zgomote punte fata la denivelari (troncanituri), s-a verificat si nu s-a descoperit nimic, s-ar datora rigiditatii masinii;
- zgomot fete de usi: nu s-a umblat la ele intrucat daca se intervine cica s-ar intensifica fiind mult plastic si ebonita, asa ca ma consolez ca s-a mai atenuat de la caldura si sper ca va disparea in timp;
- uneori, cu motorul cald la ralanti motorul merge neregulat: nu sunt erori iar GM a comunicat ca e un comportament normal pentru acest motor.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@wanchope
tot astazi am facut si eu rework-ul la intellilink...singurul lucru pe care l-am observat , a fost acela ca atunci cand am dat cautare automata, posturile nu au ramas memorate automat , ci a trebuit sa le memorez manual !
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
wanchope a scris:[...]
- zgomot fete de usi: nu s-a umblat la ele intrucat daca se intervine cica s-ar intensifica fiind mult plastic si ebonita, asa ca ma consolez ca s-a mai atenuat de la caldura si sper ca va disparea in timp;
- uneori, cu motorul cald la ralanti motorul merge neregulat: nu sunt erori iar GM a comunicat ca e un comportament normal pentru acest motor.

Nu pot sa nu remarc ce vremuri ,,frumoase,, traim. Masinile mai noi sunt doar... plastic si led, iar motoarele au un mers usor neregulat... dar care e absolut normal in zilele noastre. Smile
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@wanchope
tot astazi am facut si eu rework-ul la intellilink...singurul lucru pe care l-am observat , a fost acela ca atunci cand am dat cautare automata, posturile nu au ramas memorate automat , ci a trebuit sa le memorez manual !


pana la urma, cred ca rechemarea asta in service ,pentru update la "radio" a fost "undercover" Smile ...de ce spun asta...pentru ca astazi am facut un drum mai lung si am testat din nou modul de comportament al masinii la acceleratii bruste , cu pedala la podea, in orice treapta de viteza, chiar si atunci cand motorul era subturat ( aprox.1500 rot/min)...surpriza placuta, motorul nu mai are tendinta "de a da in nas" pentru o fractiune de secunda, masina ducandu-se pusca ! m-a uns la suflet ! la masina mea inca (si sper sa nu, ptiu drace !) nu exista nici un "necaz" ! fata de J, e mult mai bine inchegata, dar la viteze de peste 170 km/h se simte ca este mai usoara ( stabilitatea datorata greutatii a fost sacrificata pentru consum !)...
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@mariocb: am facut vreo 100 km.azi extraurban. Si mie mi s-a parut a fi ceva schimbat in comportamentul motorului, parca suna si se misca altfel. Am zis ca poate e efectul placebo dar pare ca motorul reactioneaza mai repede. Ce puteau sa schimbe e ceva legat de modul in care functioneaza turbo, cu sensul ca intra de la turatii mai scazute. Poate fi ceva undercover, desi am intrebat in service daca s-a schimbat softul ECU si mi s-a spus ca nu. La naiba! Tu ai uneori un mers neregulat la ralanti cu motorul cald? Am schimbat rotile de iarna pe 16 cu cele de vara pe 17: se simte mai tare suspensia rigida iar cauciucurile Bridgestone mi se par zgomotoase.
@ahappyuser: dap, e mult prea mult plastic, din acest punct de vedere e un regres fata de H. Economii de costuri si maximizare profit, asta e noua tendinta azi, indiferent de marca! E adevarat ca la unele marci nu se manifesta pregnant dar e o diferenta de bani, nejustificata oricum ...Opel castiga mult prin design, atat K cat si noul Insignia arata f bine fata de concurenta, dar GM a facut rabat serios de la calitatea materialelor, in schimba motoarele par a fi progresat, asa ca masinile produse de Opel cred ca sunt rezultatul unui compromis.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@wanchope
vezi, am zis eu ca asa e si nu am vedenii....sa stii ca nu e placebo, eu intentionat am testat sa vad daca sunt modificari, altele dacat cele specificate ( am asistat la toata operatiunea, m-am benoclat la descarcarea de pe laptop pe stick si de pe stick in ecu masinii, am citit toata documentatia pe care o aveau, dar nimic din ce am sesizat astazi !) in hartiile transmise reprezentantei de catre GM.
nu am probleme , merge rotund mereu...ce benzina folosesti ? la J aveam probleme,dar cand motorul era rece si am invinovatit benzina de la petrom... acum bag numai de la rompetrol, efix 95 si nu am probleme ,nici la rece si nici la cald...
referitor la plastice ,finisaje, tren de rulare, etc, K-ul e mult peste J ( l-am avut 6 ani, echiparea sport 140 cp, si stiu ce zic !)..singurele regrese : lipsa becului in torpedou si lipsa senzorului din vasul spalatorului de parbriz !
masina mea a venit echipata cu michelin si nu am sesizat diferenta fata de toyo , cumparate de mine pentru iarna ( eu le schimb pe janta, nu am jante pentru iarna ).
ce ma "obsedeaza", e postarea lui mihai_dorin, care spunea ca in urma unui update la soft, i-a aparut si mesajul "stop" atunci cand senzorii de parcare intra pe zona rosie...in urma update-ului de ieri nu s-a realizat si la masina mea, chestia asta...ce naiba de update o fi facut, ca l-am intrebat si nu a raspuns ?!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR