Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • corsa D_2007

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
OK, am vazut ca s-a mai discutat insa nu gasesc discutii despre corsa D. NU mai merge faza scurta.
Intai am cautat sigurantele. Nu am gasit nimc ars, am trecut la becuri, le-am scos si le-am alimentat direct cu un fir la baterie. Merg amandoua.

Acum, voi incerca sa vad daca cumva blocul de lumini nu face contact bine dar pana la el mai am ceva de cautat: releul pentru faza scurta pe care il banuiesc avand in vedere ca nu merg ambele faruri pe faza scurta dar pe lunga merg. Banuiesc ca sunt relle separate?

In carte nu scrie decat sigurantele. si doar de la faza mare. Poate spune cineva care e releul de faza scurta la corsa d? Multumesc

PS, am inteles ca ar fi 2 modele de cutii cu sigurante, masina e fabricata decembrie 2006, deci inainte de 2007 cand au schimbat ceva.

PS 2 am verificat si blocul de lumini. Pare solid, nu observ vreo lipsa partiala de contact. Nu cred ca e de la el.


Ultima modificare facuta de corsa D_2007 la Mar 13 Sep, 2016 11:48 pm
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e problema electronica.
Corsa d dupa anul de fabricatie e canbus.
Daca e can-bus, atunci poti face test la fiecare far cu o interfata de diagnoza sa vezi daca comanda pleaca din blocul de lumini dar si daca la comanda din interfata de diagnoxa se aprind becurile.
In functie de rezultat, aflam care e problema.
  • corsa D_2007

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Deci asta inseamna sa ma duc la service. Inainte de a ma duce as vrea sa verific releele. Stie cineva care e releul pentru faza mica?

Nu de alta dar aia se vor invarti 3 ore pe langa masina numai ca sa taxeze orele si mi-e ca decartez vreo 500 pentru asa ceva
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact cum e la corsa d, dar la masinile can-bus (astra h, vectra c) nu e nici un releu pe faze, becurile se aprind folosindu-se de tranzistoare de putere comandate de computerele masinii...
Skip ads

  • corsa D_2007

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Inteleg. Ok, o sa ma duc la service...Sad
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Fa-i intai o diagnoza si vezi daca iti indica ca ai becuri de faza scurta arse.
Daca nu, inseamna ca masina citeste becurile pe masina dar nu primeste comanda sa le aprinda.
Trebuie vazuta exact schema electrica masinii (in TIS).
  • corsa D_2007

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Hm...my bad...aseara testam cu lumina de la telefon si cu un fir. Fiind si tarziu am...testat becurile de faza lunga care mergeau. Din fericire sunt doar becurile arse dar neatentul de mine a testat becurile bune. S-a rezolvat, ambele becuri erau arse.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR