Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Crickzor

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Simptome: Indiferent de temperatura motorului acesta este mersul ei , cand este rece uneori se si ineaca si mai da cate un rateu... Daca scot mufa de la senzorul de la clapeta de acceleratie , merge normal insa se aprinde martorul in bord si da in nas uneori.
Problema este ca senzorul acela l-am schimbat cu unul nou Bosch , am schimbat si motorasul pas cu pas la fel original nou, am curatat clapeta de acceleratie si nimic.. Am mers la cineva si am probat alt debitmetru , alt egr , alta clapeta de acceleratie si nimic... Am cumparat si alta bobina de inductie , alte bujii si mersul ei este acelasi.. Intr-adevar garnitura de la clapeta de acceleratie este rupta , am mai pus eu niste mastic dar nu stiu ce sa zic , cam asta este singurul lucru care a mai ramas de facut.
Pe tester nu da nici o eroare si nici martorul nu sta aprins.
Am atasat si un video cu masina...
Multumesc !


Cod(uri) eroare:
----
Model: Corsa
An fabricatie: 1997
Cod motor: X10XE
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sonda lambda poate furniza suficiente informatii,referitor la problema ce te intereseaza...,trebuie doar un meserias in stare sa "respire" odata cu motorul tau... Inlocuirea in necunostinta de cauza mi se pare,o pierdere de timp...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR