Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi revopsesc masina intr-o combinatie de 2 culori (negru pe care il am acum aproape toata masina + gri in partea de jos sau ceva de genu') si ma intrebam daca am nevoie de vreo autorizatie ca sa pot sa fac chestia asta... La vinyl-uri am inteles ca nu ai nevoie de autorizatie..sau am inteles eu gresit?... Nu e cam aceeasi treaba?... Question
Si inca o intrebare... Very Happy Aveti idee unde as putea sa fac chestia asta si cam cat m-ar costa?... Rolling Eyes
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca diferenta in procente dintre suprafetele acoperite de cele 2 culori e mai mica de 40%, trebuie sa mergi la RAR. Mai exact, daca acum e neagra, si vrei sa o combini si cu un gri, poti folosi gri pe suprafata de maxim 30% pentru a nu avea nevoie de autorizatie (70 negru - 30 gri = 40, mi s-a parut cea mai concisa exprimare Wink ).
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
O sa fie o combinatie cam asa : 90% negru, 10% gri...
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Atunci e ok, n-ai nevoie de alte hartzogarii, mai ales daca pastrezi predominanta culoarea initiala.
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aham..ok..merci..m-am mai linistit pentru ca daca as avea nevoie de o gramada de hartii cred ca mai repede renuntam la idee...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am mutat topicul la Opel Tuning. Vresi sa fie ceva deosebit sau il mut inapoi la Discutii Generale?

Ne tii la curent, da?
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salve Operabilus , esti sigur ca daca masina este pana in 40% totul est ok si militieniu astia ai nostri nu zic nimk??pt ca si eu vreau acelasi lucru
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:Salve Operabilus , esti sigur ca daca masina este pana in 40% totul est ok si militieniu astia ai nostri nu zic nimk??pt ca si eu vreau acelasi lucru
M-am exprimat eu mai ciudat poate. A doua culoare poate sa aiba maxim 30% din suprafata.
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ideea mea initiala era sa fac ceva de genu' asta :


Nu va speriati de efortul depus sa desenez masina in Paint.. Very Happy

Nu stiu sigur daca o sa raman la ideea asta dar oricum..nu o sa ma abat prea mult de la schema prezentata aici... In mod sigur o sa ma incadrez in limita de maxim 30% la a 2-a culoare...
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
EU VREAU SA FAC CEVA DE GENU ASTA DAR CULORILE DIFERITE SI SA FAC DECAT BOTU MASINI O CULOARE INCEPAND CU USILE SA TREACA IN CULOAREA DIN TALON..MASINA ESTE IN TALON GREY SI VREAU SA II FAC BOTU NEGRU RESPECTIV CAPOTA ARIPI NEGRE SI BARA FATA, USILE SI CE URMEAZA SA FIE REI DAR UN GREY MAI INCHIS CA SA NU BATA CHIAR LA OCHII ..CE CREDETI??EU ZIC CA MA INCADREZ IN CEI 40%

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Arata-mi mie un politai care iti calculeaza tie suprafata de acoperire a masini cu o culoare ca sa-ti spuna el ca acopera "41.92% deci te ard!!!" . La noi legile se aplica altfel ochiometric! Am intrebat si eu un politai de la circulatie si i-am zis ca vreau sa fac capota neagra si i-am zis ce trebuie sa fac, sa trec si in talon si el a zis DA, apai....mai stiam eu niste bancuri cu ei dar...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fie off-topic, dar am fost partas la o faza haioasa acum vreo catvia ani.
Eram in piata de masini din Oradea si ne minunam catre un mercedes frumusel pt. vremea aia.
De mentionat ca masina era alba, vopsita "stars-and-stripes". Adica drapelul USA. Avea dungile longitudinal si pe jumatate din capota fata avea stelele.
Faza tare a fost cand cineva din grup a intrebat: Ce culoare are masina asta in talon?
Skip ads

  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca pana la urma m-am razgandit in legatura cu faza vositului in 2 culori..partial. Adica : o sa vopsesc masina neagra (asa cum e acum) si o sa ii pun un vinyl... Asta ca nu fiu nevoit sa o revopsesc atunci cand o sa ma satur de diferitele combinatii de culori pe masina..Very Happy
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@Boogie
Si mie imi plac masinile vopsite in 2 culori, dar nu cum vrei tu, ca arata ca un taxi ci ceva gen "Dacia dedicatie" .
Mie mi-ar fi placut sa imi vopsesc capotele.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa e...Tot cam asa mi s-a parut si mie dupa ce am studiat "problema" mai in aprofunzime...Si la un moment dat am fost absolut sigur ca arata ca un taxi : cand chiar am vazut un taxi facut in felul asta...Deci a picat ideea... Dar tot o sa o fac cumva in 2 culori...Very Happy
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
mrrrrr repede si voi dupa mine Laughing

(poza putin mai veche, scuzati lipsa mai multor "accesorii". le vedeti pe topicul meu Very Happy dar ca idee, a mea e jumi-juma)


  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@cristivw
Misto arataaaa!
Cred ca era si mai bine daca puneai 2 culori si pe bara fatza.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si in talon ce culoare scrie?.. Gri pur si simplu?... Sau ti-a trebuit vreo autorizatie pentru ca difera un pic nuanta?... Question
Si inca o intrebare... De unde ai luat bara si cat te-a costat? Ca arata super bine... Very Happy
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Laughing

cred ca am scris de un milion de ori ce-i cu bara. este originala opc, costa 22mil lei, si m-am scos cu ea de pe rca, in urma unui accident in care eu am fost 'victima' Twisted Evil


in alta ordine de idei, nu aveam cum sa fac si bara in 2 culori. masina este in 2 nuante. original ea a fost argintie (Z147 - starsilber). am vrut sa scap de niste zgarieturi cu cheia, care erau pe masina cand am cumparat-o din bucuresti. am iesit si mai ieftin, si mai interesant cu aceasta metoda - 2 culori. partea de jos este vopsita cu gri mai inchis (Z163 - lichtsilber), care, in functie de lumina, da niste efecte criminale. in talon am trecut pur si simplu "gri", pt. ca ambele nuante se afla in aria aceluiasi spectru.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Deci....e criminala bara... Very Happy Cat despre culoare..ce pot sa zic..si la mine in talon scrie cam aceeasi chestie : NEGRU... Atat! Nu scrie ce nuanta, daca e metalizat, etc. ceea ce inseamna ca pot sa combin si eu cumva 2 (sau mai multe) nuante de negru pe ea fara sa am nevoie de vreo autorizatie speciala,nu?.. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR