Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Nu am gasit nicaieri o postare legata de acele chedere sau plasticuri de pe pavilion cele longitudinale in care sunt si clemele de prindere bare portbagaj.
Cine stie sa imi zica cum se cheama ele si eventual cum se schimba,manopera/costuri.
Am observat ca sunt din ceva aluminiu cu ceva folie neagra peste de plastic foarte subtire si toata se exfoloaza si se vede alb,iar masina mea e neagra. Sunt coapte de soare. Oare se schimba greu,costa mult? Merci
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
am postat la vremea respectiva si poze ...eu le-am vopsit in negru lucios ( la fel am procedat si cu bratele de la stergatoare) , dupa ce in prealabil am curatat folia cauciucata...sunt din aluminiu si se scot destul de usor, dar ai grija la clemele de prindere ca se pot rupe... eu am apelat la un vopsitor cu experienta !
  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai tii minte unde au cleme? Pe capete...pe toata lungimea? Oricum e buna ideea cu vopsitul..daca si tine. Cu exceptia ca le as face mate nu lucioase,ar parea mai originale.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
pe toata lungimea, cred ca sunt 5 ! si vopseaua daca e de calitate si tinuta la cuptor tine ! si iti garantez ca optic sunt mai ok lucioase, mai ales ca ai masina negru metalizat !
Skip ads

  • flopem

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O sa le vopsesc dar aluminiu vopsit nu tine..stiu asta de la job ca lucrez cu aluminiu care il vopsim dar trebuie NEAPARAT vopsit in camp static! In cluj este o firma ROLSTAR care face asa ceva...acolo ducem profilele de la firma si stiu ca ei vopsesc in camp static!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
nu trebuie neaparat sa le vopsesti in camp electrostatic , cred ca nu e aluminiu 100% ci mai degraba un compozit cu matrice metalica...oricum eu le-am vopsit de aprox. 2 ani si pana sa vand masina acum 4 luni vopseaua a rezistat la intemperii si la aparatele electrice de spalat cu presiune ( nici noul propietar nu are probleme !).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR