Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Dupa foarte multi kilometrii facuti cu treapta 5 la 3000 ture si o viteza de 105 km/h m-am hotarat sa schimb pinionul de treapta 5 cu unul de la o cutie de diesel. Motorizarea in cauza este Z16XE care are o cutie F17CR (33/37 - raport treapta 5 ). Cutia donatoare de pinioane este de pe motorizarea 1.7 mai exact F17WR (31/41 - raport treapta 5 ).
Pentru a ne apuca de treaba aveam nevoie de urmatoarele piese si scule:
Piese necesare:
- Cutie viteza F17WR sau doar pinioanele cu furca daca le gasiti separat
Scule necesare:
- Tubulara E8
- Imbus de 5
- Tubulara hexagonala de 11 si 13
- Cleste varf indoit 150 mm
- Presa 2 brate 100 mm
- Pasta autoblocanta
- Ulei cutie viteza
- Garnitura capac cutie

Lucrarea a inceput cu demontarea rotii stanga pentru a avea acces la capacul cutiei de viteza. Pentru cei ce au scut de plastic se desface acel surub care tine scutul fixat. Partea de la scut nu prea incurca dar daca preferati sa lucrati cat mai usor puteti da scutul jos.(eu nu l-am dat jos)

Dupa ce se da roata jos vom avea acces la capacul cutiei de viteza si vom incepe sa desfacem cele 9 suruburi. 5 suruburi sunt de 13 si 4 suruburi de 11. Dupa ce se da jos capacul va curge foarte putin ulei (aproximativ 100 ml) restul de ulei ramane in grupul conic.


Dupa demontarea capacului vom vedea perfect cum sta treaba cu cele 2 pinioane. In prima faza se desfac cele 2 suruburi (imbus de 5 sau E8 ) de la furca pinionului de la trenul mobil. Suruburile sunt cam stranse si au pasta autoblocanta in concluzie se va folosi un imbus calitativ. Initial am folosit un imbus de 5 in forma de "L" cam slabut si evident ca s-a strambat.

Dupa ce s-a demontat furca de la pinionul de pe trenul mobil se va scoate siguranta cu clestele pentru sigurante si se va trage pinionul afara. Acest pinion la mine a iesit cu mana, nu a fost nevoie de presa. Dupa ce iasa pinionul se vor scoate de pe ax cei doi rulmenti (iasa cu mana).

Dupa ce s-a demontat primul pinion se va trece la urmatorul care nu va fi asa usor de scos afara Very Happy. Se desface siguranta acestui pinion dupa care se va pune presa cu 2 gheare pe el. Aici totul depinde de noroc, iasa usor sau nu. Presa asta de la Yato nu a fost chiar stralucita si m-am chinuit ceva timp pana l-am scos afara. Mare atentie unde se pune presa. Acest pinion are doar o pozitie unde se pune presa tocmai de aceea se foloseste presa cu 2 gheare. Presa cu 3 gheare este inutila pentru acest pinion.


Asa va arata dupa demontarea celor doua pinioane
Dupa ce s-au scos cele 2 pinioane se vor monta celalalte pionoane de pe cutia F17WR in ordinea inversa demontarii. Recomand ca la suruburile de la furca pinionului de pe trenul mobil sa se puna pasta autoblocanta!
Dupa ce se monteaza totul la loc se va completa cu ulei (eu am folosit GM) si se va verifica nivelul. Eu am pus exact 100 ml dupa care am verificat si totul era ok. Tin sa specific ca nu am schimbat garnitura de la capac deoarece era ok dar preventiv i-am pus putin silicon. Cine este mai pretentios o poate schimba daca vrea Very Happy.

Dupa munca depusa am obtinut si rezultatul mult asteptat Smile
Skip ads

  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumim pentru tutorial. Ce vreau sa te mai intreb unde este pozitionata seria care ai pus o tu in poza. Si inca ceva daca poti pune 2 poze cu viteza la 3000 de ture si la 3500.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@raduandrei77 Poti sa faci regula de 3 simpla pentru orice viteza vrei tu! La 3000 are undeva la 125-127 km/h!
Daca stiam ca e posibil, reparam cutia veche (F17CR) cu piese din cutia noua (F17WR) luata SH si schimbam doar pinioanele pentru treapta a 5a.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@raduandrei77 Seria este exact jos langa capac. O sa fac si poze.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:@raduandrei77 Poti sa faci regula de 3 simpla pentru orice viteza vrei tu! La 3000 are undeva la 125-127 km/h!
Daca stiam ca e posibil, reparam cutia veche (F17CR) cu piese din cutia noua (F17WR) luata SH si schimbam doar pinioanele pentru treapta a 5a.

Daca cutia veche e F17(+)WR.V1 sunt interesat de perechea de pinioane pentru viteza a 5-a.
Eventual facem un schimb, eu la 3.000rpm am 130km/h intr-a 5-a cu F17 pe diesel si vreau 140 km/h la aceiasi turatie.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@ahappyuser Cred ca n-ai inteles sau n am fost suficient de explicit. Eu aveam F17CR (115km/h la 3000rpm in 5) si am inlocuit-o cu F17WR, 125 -127 km/h la 3000 rpm in 5. Vajaia ceva rulment pe acolo si sarea din treptele 1 si R.
Problema cu cutia noua, cu rapoartele mai lungi, e ca sunt penalizat la demaraj. De aceea zic ca era mai bine sa incerc sa repar cutia veche si sa schimb doar cele 2 pinioane pentru a 5-a. O turai ceva mai tare in a 4-a, dar in 5 statea in ture putine. Nu inteleg de ce a fost atat de greu sa puna 6 trepte. Nu stiu daca reusesti 140km/h cu vreun F17.
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
interesanta modificare. stie cineva cat costa la un service toata operatiunea? cu piesa mea.

si eu am un Z16XE Vectra C si as vrea sa o fac.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La vectra b x16xel se potrivesc pinioanele luate de pe astra g 1.7 dti, f17wr?
Skip ads

  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@cosminc2009 Daca are cutie F17 se potrivesc.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mersi wizard pentru raspuns; am gasit cutie f17wr la 200 lei, plus transportul plus alte materiale folosite ,deci vreo 300 si ceva de lei; parca nu prea se merita investitia pentru un plus de ~15km/h ; am renuntat la idee. Spor!
  • jardel84

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Si consumul de benzina cum este acum?
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Din moment ce motorul nu mai sta turat ci o idee mai relaxat, o sa fie un consum mai bun Smile
Skip ads

  • octavianavr

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Am facut si eu transplantul pinioanelor de la treapta 5-a de la o cutie de diesel model F17W pe al meu 1,6 101cp (z16 XE) si la prima impresie sunt foarte incantat.
Multumesc colegului pentru tutorial.

Daca mai este cineva doritor din Pitesti, il pot ajuta
  • iulian b

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Salut, am pinioane 31/41 treapta 5 pentru cutie f17, poate e cineva interesat...
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La drum lung sunt comvins ca e bun acest "upgrade", dar pentru cei care au facut aceasta modificare, am o intrebare? In oras cum e cu aceste pinioane? Ramaneti cu a IV-a, sau se poate si a V-a?
  • iulian b

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2017

  • Mesaj Privat
poate, dar trebuie sa ai mai mult de 60km/h cã sa nu tremure motorul.
  • gabi12you

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2003 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cu ajutorul userului iulian b,de astazi am schimbat si eu pinioanele de la treapta a v-a. Inainte avea 105km/h la 3000 de rotatii, acum am 125. Sincer chiar se merita. Iar din demaraj nu se pierde foarte mult.
  • Alexandru Ghenu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu Astra G, Z17 DTL,cutie F17wr,cu a 5a raport 31/41 la 3000 rot/min aveam 130 km/h.
Am schimbat pinioanele de pe Astra G Eco4 ,cutie F17wr.v1 ,raport 29/43, astfel am 130 km/h la 2500 rot/min,acum a e altceva ,consum redus,,motor mai putin turat,merita emotiile si efortul .
Am scos mai greu pinionul cu sincron decat cel fara, lucru intampinat pe ambele cutii ,nu s-a pierdut mult ulei ,garnitura de pe capac a ramas aceeasi,suruburile furcii sunt cu E8 nu cu imbus de 5.
Am acum pinioane 31/41 cu furca ,sincron,craboti si rulmenti aferenti , pentru cine este interesat.
  • romic@

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut ! Se potrivesc pinioanele pe o cutie F13 ? Motor z14xep !
Eu la 3000 rot am 95 km/h Crying or Very sad
Spune daca stii de pe ce tip de cutie sa iau pinioanele !
Multumesc !
  • Alexandru Ghenu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Pentru F13 nu am idee daca se potrivesc,cineva care are F13 stie mai bine,poate citesc mesajul si te ajuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR