Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • johnninho

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! Am o problema la o zafira y20dth 2004 cu etrierii de pe spate si cu frana de mana. Am fost la service sa imi schimbe placutele si discurile de frana pe spate. Mecanicul mi-a spus si am constatat si eu, ca in partea dreapta placutele sunt tocite mai mult decat pe cealalta parte, adica erau aproape de metal. Cand a pus placutele si discurile inapoi si a incercat frana, facand pedale un etrier ramanea blocat dupa ce presa pe placute, iar celalalt era distantat dupa ce " iesea si intra" in timpul pedalelor de frana. Sugestia mecanicului a fost sa schimb ambii etrieri, dar la cat costa ma gandesc daca exista o solutie de rezolvat pana sa ajung la inlocuirea etrierilor.Referitor la frana de mana, mi-a spus ca intr-o parte (pe partea cu etrierul care "intra si iese" in timpul pedalelor) ramane blocata si risc sa merg cu roata blocata. Voi ce sfat imi dati?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pentru etrieri trebuie sa se gaseasca<kit de reparatie>
cablu de frana de mana se inlocuieste
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cred ca in primul rand ar fi bine daca ai curata pistonasele ca sa "intre si sa iasa" bine,de multe ori mai ajunge apa la el se corodeaza si ramne blocat sau gliseaza greu,acum placutele cand sunt noi,mai ales daca nu sunt de producator e normal sa stea mai lipite de disc,daca cureti pistonasele eu zic ca rezolvi treaba si nu ai ce sa schimbi sau sa cumperi,doar o bucata de lemn de brad ca sa cureti pistonasele,sa le cureti cu peria de sarma sau jmirgher pentru ca le distrugi,dai un search si imposibil sa nu gasesti despre asta.....Numai bine
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
kitul de reparatie se cumpara doar cand pierde lichid pe langa pistonas....
Skip ads

  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si apropo vezi ca frana de mana se strange idividual pentru fiecare roata adica ai surub de stragere pentru fiecare ,scoti mansonul de piele de la frana de mana ai ai 2 surubi,vezi care roata ramane blocat,le slabasti cu o tubulara si invarti de roata pana cand se invarte normal,este normal pe undeva sa se intample si asta ca inainte a fost reglata dupa placutele ale vechi,deci succes.
  • dixanu1986

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la care masina are reglaj individual pe frana de mina?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la toate Smile dar in general se regleaza din surubul de la maneta si de acolo este inca un cablu si de acolo se splituieste in 2
  • dixanu1986

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
colegul mikyboy daca citesti posul de mai sus al lui valycu spune ca sunt doua suruburi si ca frana se regleaza individual,ce sa inteleaga omul din asta?el habar nare cred ca il doare burta de atita youtube
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asa cum am scris si eu mai sus sunt modele si modele. Unele au doua suruburi direct la maneta si altele au un surub la maneta si doua suruburi mai jos in zona unde se desparte cablul. Sunt tipuri diferite de masini. La mine este un singur surub la maneta si apoi se splituieste in doua sub masina unde incepe celalalt cablu care duce la roti. oricum reglarea de strangere pe etrier se face individual in fiecare etrier prin surubul existent care are rol de preluare a uzurii placutei deci se regleaza automat. Asa ca nu prea ai ce regla decat la maneta din acel surub care regleaza la al catelea dinte sa prinda frana.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vallyku, kitul de reparatie se cumpara si in alte cazuri
Kitul de reparatie contine garnitura de etansare piston, burduful protectie piston, burdufe protectie glisiere. Optional poate sa contina si glisierele, si chiar si pistonul.
Ideea e ca daca tot faci etrierul bucati, ca sa schimbi, de exemplu, burduful de protectie de la piston, cu un drum schimbi si garnitura de etansare, ca tot esti acolo.
Daca etrierul e in stare buna, nu ai nicio problema cu frana de mana iarna. Eventual se pot lipi nitel placutele pe disc, de la frig, insa se desfac usor cand pleci de pe loc. Faze cu roata blocata de la frig am vazut doar la tamburi.
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Deacord cu tine jE,dar baiatul cauta o solutie care sa nu necesite bani...si eu lam sfatuit sa faca asta poate poate scapa usor si fara cheltuieli mari,ar mai fi varianta sa ia si alti ietrieri cu totul sh,nu cred ca costa mai mult de 50 de lei bucata.
  • dixanu1986

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
auzi 50 de lei,colegu are opel nu dacie
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vallyku, daca gasesti etrieri in dezmembrari cu 50 lei, si sa mai si fie buni,esti tare
Cu franele nu te joci! Franele nu umbli sa le faci ieftin, umbli sa le faci bine! Ca e viata ta si a altora la mijloc
  • vallyku

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2003 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce preturi sunt la voi in zona,dar aici la mine masinile care se aduc pentru dezmembrat sunt cumparate din germania,nerulate pe drumurile noastre,si crede-ma am mai multa incredere in cele sh de germania decat noi aduse de la unguri,de exemplu un telescop original in stare perfecta se vinde cu 50 de lei,un parbriz,cu 100 de lei,telescop cu flanse si arc 100 de lei,pompa de injecti de y17dt sa vandut si cu 400 de lei si etc.....am un prieten care are dezmembrari si mai tot timpu ma duc pe la el si vad cu ce preturi le vine...si oricum,tu nu ai ochii sa vezi cand cumperi ceva?nu testezi si verifici intai sa nu dai banii aiurea?
  • alaurentiu1970

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Confused daca nu ai bani de masina , i-ati altceva. Etrier sistem Lucas spate (cu cel vechi la schimb) 550ron , cel mai ieftin pe care l-am gasit la autonet. Pe net (ex. autoa, autokarma , on auto, etc) de la 670ron in sus. jE chiar are dreptate, la frina nu faci cirparii... apropo de unguri, chiar ce parere gresita (sunt dobrogean,nu am de ce sa-i apar) dar mercedes a deschis fabrica la ei , audi la fel ... daewoo in Romania! cred ca aftermarketul trebuie ales dupa brand ; parerea mea (eu astea folosesc) ruville, moog , rar febi. din 2007 am astra g y20dth, dar nu sec-hand. mai ales la frine. Shocked
  • b66cdk

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Sall
Am un Opel Astra G, 2.0 dti din 2002 (combi). Vreau sa schimb etrierii pe spate dar nu stiu ce tip sunt. Daca ma poate ajuta vre-un cunoscator de aceste fiare voi ramane vesnic recunoscator.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da roata de pe o parte jos si te uiti atent pe exterior ca undeva este stantat pe el. Poti avea Bosch, Delphi sau Lucas. La mine este Bosch pe spate acelasi tip de masina dar 2001...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR