Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • danstate

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor cu idei de mecanica! Am desfacut motorul de Y 17 dt ! Inlocuit mai multe in el! Problema este urmatoarea: pe partea dreapta a motorului tot curge ulei! Au fost inlocuite cele trei simeringuri,pompa arbore si axa came! Tot curge!
Pe arbore,ax pompa ulei si axa came am observant mici santuri unde a frecat semeringul si ma gandesc ca ar putea fi cauza! Garnitura de la pompa a fost si ea inlocuita! Cea cu forma mai ciudata! Partea proasta este ca nu am un extractor de fulie ca sa pot desface din nou pompa de injectie recte fulia si pe cea de la pompa de ulei! Dar pot face rost! Unde ar trebui sa ma mai uit? Este primul motor Y17DT care il desfac! In afara de scurgerea de ulei pe dreapta motorul merge OK!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Unde sunt santuri sansele ca semeringul sa nu-ti etanseze sunt destul de mari. Se procedeaza la tensionarea arcului semeringului respectiv, iar daca nici asa nu etanseaza atunci trebuie schimbat axul cu altul bun sau eliminate santurile prin rectificare.
  • danstate

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut! M-am gandit la chestia asta cind am vazut cum arata cind a fost desfacut,dar nu m-am gandit ca o sa supureze foarte tare!
Partea proasta este ,cred eu ca numai pe la axa supureaza din cauza ca nu a mai avut ungere la axe,iar paharutele de culbutori s-au blocat stind.
Le-am scos cu ciocanul de cauciuc! Incet unul cite unul!
O zi buna!
  • danstate

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Unde sunt santuri sansele ca semeringul sa nu-ti etanseze sunt destul de mari. Se procedeaza la tensionarea arcului semeringului respectiv, iar daca nici asa nu etanseaza atunci trebuie schimbat axul cu altul bun sau eliminate santurile prin rectificare.


Salut! Am strins putin arcul de la semering dar am observant ceva la el!
As putea sa polizez cam 2 mm din inelul exterior,sa intre mai mult si sa treaca de santul respectiv!
Am vazut chestia la Wheeler Dealers cind repara Edd China un MG!
A polizat putin din camasa exterioara a semeringului,vezi poza atasata!
Daca vezi poza are 2 portiuni una cu material si alta cu metal,eu vreau sa iau din metal vreo 2 mm!
O zi buna!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ar merita incercata si solutia asta, zic si eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR