Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut.

O mica intrebare daca poate cineva mai in tema sau s-a mai intalnit cu asta. Am avut ocazia sa intru in posesia unei Insignia 2012 diesel biturbo, 143kw. Motorul este A20DTR.

Masina este adusa ca multe altele din tara ei de bastina, Germania. In cartea cu reviziile de la reprezentata apare schimbul de ulei de motor cu clasicul GM 5w-30. Pana aici totul ok. Am pus mana pe manualul masinii si frunzarind-ul am dat peste pagina cu uleiurile de motor recomandate si... scrie negru pe alb ca pentru A20DTR uleiul e musai cu specificatii Dexos 2 si SAE 0w-40.
E specificat f. clar si cu atentionare ca la motorul asta musai nici un alt fel de ulei.

Intrebarea mea, sa fi fost nemtii neatenti? e asa o mare buba? Pe cine sa cred? Ce ulei sa pun la urmatoarea revizie?

PS. N-am sunat la Opel RO, pp. ca o sa-mi recomande GW 5w-30 pt. ca e cam universal la masinile opel indiferent de tipul de carburant.

Multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca si nemtii au tontii lor si garla nu gluma. Ii doare ? Nici gand ! Motoarele sunt bune si suporta 100-150,000km dupa care vand masina pusa pe chituci la fraierii din europa de est.
Cand au scos motoarele seria Z euro4 ei puneau tot 10W40 semisintetic GM sau alte posirci, schimb la 15-30,000km. Sa citeasca cumva ce se pune ? Vrajeala ! Am vazut un Signum cu 100,000km care avea ulei schimbat la 50,000km ! Am mai scris pe forum de uleiuri si cand se face schimbul si au sarit la beregata...

Tu pune dexos 2 0W40 si schimb la 10,000km daca o mai scoti si pe afara. Baga de firma nu toate prostiile intrate noi pe piata ca vezi doamne sunt originale si restul fake. Cand spun firma ma refer la cele consacrate nici vorba de sarantoci care nu au buget de cercetare ca cei mari, aia au cifre de afaceri care depasesc cu mult pib-ul Romaniei. Stiu ca este mai scump un ulei de calitatre dar vrei masina sa te serveasca sau sa umbli cu ea prin service pana albesti de nervi.
Nu uita de ulei cutie ca sa nu ajungi si tu pe forum cu ea.
  • rpp

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc Dan pentru raspuns.

Stiu, si cred in faptul ca daca vrei sa aiba masina grija de tine, trebuie sa ai grija de ea. Niciodata n-am fost adeptul "sa fie ieftin, ca merge si asa". Am(pe cale sa nu mai am) o astra G luata de noua si intotdeauna am cautat s-o intretin cat mai calitativ. Ca si istorioara, o singura data am facut revizia la un service cunoscut in Iasi carora le-am spus clar ca n-am nici o problema sa platesc cat face dar sa puna ulei de calitate. Si mi-au pus.... posirca turceasca Mobil1 Super 3000 5w-40. Pe principiul "la diesel numai din asta se pune si asta e f. bun.". Motivul adevarat a fost ca ei doar din ala aveau la butoi si nu le-a pasat ce le-am zis eu.
Inutil sa spun ca atunci cand am aflat ca Super3000 e cea mai proasta posirca de ulei ce se gaseste la noi, putin a lipsit sa nu le dau foc la stabiliment.
M-am lecuit si am avut grija ulterior sa fie clasicul GM 5w-30.

La prima cautare doar Castrol am gasit 0w-40, aparent GM nu furnizeaza tipul asta de ulei. Ca si brand ce-mi recomanzi? Asa cum am spus, n-am nici o problema sa platesc in plus dar sa stiu ca e ceva de calitate.

Legat de cutie, e manuala F40, la ea te referi sau la cea automata AF-40?

Am pus si un print screen cu pagina din manual de confirmare. Cred ca destul de clar specificat, zic eu.

Multumesc pentru amabilitate si ajutor
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In afara de Castrol mai gasesti Mobil 1 0w40 ESP, ESP formula = DEXOS 2, mai rar dar exista.
Mobil 1 ESP 0W-40 meets or exceeds the requirements of:
ACEA C3
API SM
Fiat 9.55535-S2
Mobil 1 ESP 0W-40 has the following builder approvals:
BMW Longlife 04
MB-Approval 229.31/229.51
Volkswagen (Gasoline / Diesel) 502 00/505 00
General Motors Service Fill dexos2TM (license number GB1A0917015)
Mobil 1 ESP 0W-40 is suitable for applications requiring:
API CF
Opel GM-LL-A-025 / GM-LL-B-025

La cutie schimba uleiul ca nu e pe viata cum viseaza unii.
Skip ads

  • mariusdd

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Dl.Cuciureanu penru Insignia A20DTH considerati ca este recomandat sa schimb uleiul cu un Valvoline synpower extreme 5w-30 , mst c3 cu dexos 2? ...momentam am GM Dexos 2 si suna a tractor.s-a incalzit cam greu iarna asta(la temperaturi de -10 celsius) si l-a verificare pe joja este negru taciune...
Multumesc
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Gasesti mai jos raspunsul la intrebarea ta si nu numai

https://www.clubopel.com/vie...31&highlight=
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR