Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...am cautat pe tot forum-ul,dar nu am gasit nimic legat de acest subiect(daca s-a discutat imi asum vina si cer sa se inchida topic-ul).
as dori sa imi schimb distributia la astra h-ul meu si nu stiu ce producator sa aleg.nu ma intereseaza costul kit-ului.as vrea doar sa nu am probleme cu ea.am posibilitatea ca sa vorbesc cu cineva sa imi aduca din belgia(daca acolo or fi mai bune calitativ sau de ce nu,mai ieftine).m-am tot interesat si nu stiu cat de buna este si cea de la GM.voi ce parere aveti?multumesc anticipat!
Skip ads

  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut eu am pus Dayco (nemteasca)exact ce am avut pe masina pana sa o schimb.pret 400 ron daca mai retin bine
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc.totusi mai astept cateva pareri ca sa fiu sigur.masina ta este la primul schimb de distributie?ma refer,ca a fost cea originala(din fabrica),sau a mai fost schimbata?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
uite pe originalaici
sau afteraici
Wink
vezi topicul de la Z17DTL ca e acelasi kit
Skip ads

  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
florinbucsa a scris:multumesc.totusi mai astept cateva pareri ca sa fiu sigur.masina ta este la primul schimb de distributie?ma refer,ca a fost cea originala(din fabrica),sau a mai fost schimbata?

nu cred ca este la primul schimb,masina are 170.000 km,cea ce am cumparat eu (dayco)am luat la recomandarea unui prieten mecanic si a fost o coincidenta sa fie tot aceiasi marca pe masina.salut
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut. Cred ca poti pune un kit de distributie fara prea multe pretentii, caci oricum il vei schimba dupa 50.000 km! Nu cred ca are rost sa dai banii pe un kit original, in conditiile in care produsele aftermarket sunt ok si iti ofera calitate foarte buna pentru bani mai putini. In definitiv, tu esti cel care decide. Bafta! Wink
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pentru 100 lei sau chiar mai putin nu cred ca merita sa iei altceva decat original GM.Macar stii o treaba!Mecanici de obicei sunt niste "specimene" care recomanda fiecare ce a auzit sau ia mai trecut prin mana....Daca el a schimbat la viata lui dayco,pai atunci ala o sa ti-l recomande... Laughing Depinde de fiecare cat ii duce capatana sa se ia dupa mecanic sau sa isi ia ce crede el si stie ca ar fii mai bun.Inca o data,pentru o diferenta asa de mica recomand GM.Pompa de apa sa nu o iei.Intai verifico pe a ta daca are joc sau scurgeri si daca nu are las-o pe aia,ca oricum se poate schimba si separat daca e nevoie.Eu am cu pompa mea 120.000km si merge perfect...
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ok.multumesc tuturor pentru sfaturi.am spus si mai sus:nu ma intereseaza costul kit-ului,ci vreau cel mai calitativ.multumesc si o sa va tin la curent.probabil ca o sa ma orientez pe GM,dar mai astept sfaturi
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa incerci la un dealer Opel daca te incadrezi pe programul 4+..costa 599 ron cu tot cu manopera (asta era anul trecut) si e original GM. Mai bune ca GM nu cred ca gasesti.
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
curea contitech si role ina - asta am pus eu la recomandarea unei cunostinte care are astra h pe scoala si face ceva kilometri in fiecare an
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
buna ziua
daca rolele (galetii) intinzatoare pe distributie sunt ok, ( joc abia perceptibil, se invirt usor, ) ar fi un risc sa nu le schimb ? au 5 ani de cind sunt pe masina si 80.000KM si ma pregatesc sa schimb cureaua, (astra 17 DTH / 2005)
multumesc
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ar fi indicat sa schimbi tot kit-ul. Daca peste putin timp incep sa scartaie, mai platesti o data manopera, sau daca se blocheaza vreuna ai pus-o!
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut, asa m-am gindit si eu, dar pina acum nu am auzit de role blocate iar de scirtiit nu prea vad cum ca se invirt inca destul de usor, in plus am citit intr-un manual pentru astra H cu motor DTH ca "se verifica rolele si in caz de dubii se schimba ... eu chiar nu am motive sa am dubii ... as incerca sa mai introduc un pic de vaselina dar mi-e teama ca se deformeaza protectiile ... nu prea-s hotarit si nici cu banul nu stau prea bine
multumesc pentru raspuns
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La toate motoarele facute tandari, in mod cert s-a "blocat" pompa de apa. Nimeni nu recunoaste ca a "omis" sa schimbe si rolele. Razz
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut,
imi spuneti si mie va rog ce dimensiune are cheia torx cu care se demonteaza suportul motor din dreptul distributiei la motorul 17DTH ?
multumesc
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut tuturor
ajutati-ma va rog cu o informatie : ce dimensiuni au suruburile de fixare a rolelor distributiei motorului 17 DTH de la astra H dupa 2005 (nu le mai gasesc pe unde le-am pus "bine") stiu ca unul e de 12 cu pas marunt si altul de 10 cu pas normal ... dar nu stiu cit de lungi ar trebui sa fie ...
multumesc
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
http://www.ecat24.com/opel/...t/1/9/211/80/732/ - poate te ajuta.
http://nemiga.com/cat_spare.../opel/a04/e11/29/

Ce ai scris mai jos nu am de unde sa stiu.
Poate te lamuresc colegi.
Eu zic sa le mai cauti... cine lea pus bine le si gaseste tot bine.


Ultima modificare facuta de T.ion la Vin 02 Dec, 2016 5:09 pm, modificat de 8 ori in total
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns ... stiam situl dar nu e prea clar ... despre surubul de la intinzator nu se spune nimic si as vrea sa stiu clasa, e f important caci trebuie sa reziste la un cuplu de stringere de 4m.daN, si am inteles ca si rondela aia e importanta 'diametru si grosime) iar cel de la rola de ghidaj care aici e trecut de 45 lungime, am auzit ca ar fi fost inlocuit cu un altul de 50 ... desigur si pentru acesta as fi vrut sa stiu clasa caci asta se stringe si mai tare, la 8m.daN ...
poate cineva care le are la indemina sa verifice si sa-mi zica ? (le-am comandat la opel si dupa o saptamina de asteptat mi-au zis ca opel nu mai asigura aceste piese ... doar kit complet curea role si suruburi care se schimba obligaroriu si cele vechi se aruna ... sau nu au vrut sa-mi dea macar vechi ...)
multumesc
  • Rusu23

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Salut! Intreb si eu aici ca sa nu mai deschis un topic nou. Se poate da jos capacul de la distributie de sus? adica fara ridicat motorul, desfacut scut etc. ?

Z17DTH

Multumesc.
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
da, eu am reusit dar e destul de dificil ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR