Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Raul Andrei

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Imi caut o masina SH, usor de intretinut, care sa ma duca in urmatorii 4 ani. Nu depasesc 20.000 de km/an, locuiesc intr-un oras relativ mic (Campia Turzii), traficul nu este o problema, fac multe drumuri la tara, pe drum pietruit (15km dus-intors). Masina o voi cumpara din Germania/Olanda.
Bugetul pentru masina este de maxim 2500Euro. Celelalte costuri: schimb consumabile, inmatriculare, etc nu intra in acest buget.
La toate modelele precizate in titlu vreau motorizarea 1.6, pe benzina, neaparat Euro 4.
Pentru Astra G
As vrea sa veniti cu argumente pro/contra pentru fiecare model.
Rog posesorii de Astra G, 1.6 benzina sa-mi zica ce costuri de intretinere au, ce probleme sunt la aceasta masina si nu in ultimul rand, sa confirme/infirme daca scaunele de pe Astra G sunt incomode.
Cat de fiabil este motorul dupa 200.000km?
Pentru Megane II
Un prim argument ar fi pretul, mai mic ca la celelalte masini; o generatie mai noua.
Am condus toate cele 3 modele si dpdv al confortului Megane II este la fel de comoda ca si Golf IV, in schimb Astra G, la drum lung (100+ km) parca e deranjanta la spate.
Alt argument pro ar fi dotarile standard mai bune pe Renault.
Pentru Golf IV
Masina simpla, la fel ca Astra G, poate doar putin mai comfortabila.
Contra: Nu prea gasesti SH in Germania sub 200.000km.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Meganul e mai mare decat cele 2, de aceea si plusul de confort. Eu unul nu ti-as recomanda renault deoarece intretinerea e scumpa (un mic exemplu: se duce un rulment pe spate, trebuie sa iei toata puntea).
Golf 4 mi se pare o masina anosta dar probabil cea mai solida. (ea are putin din fiecare: confort, fiabilitate, consum ok, gasesti piese destul de ieftine)
Astra g e cea ieftina la intretinere (ma uitam intr-o zi pe bazar si vedeam elemente de caroserie la 100 lei bucata)
Acum depinde ce iti doresti.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca e s-o iei dpdv al sigurantei, megane de departe, are 5 stele si din cate stiu airbaguri cortina, fata de celelalte doua cu 4 stele si pe care foarte rar le gasesti cu airbaguri cortina.
Dintre cele 3 motoare de 1.6 as alege 1.8 125cp de la opel, e mai fiabil si mai puternic ca celelalte, cu acelasi consum
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dintre toate 3 cea mai reusita e astra h. Renaultul e facut in turcia iar golful e prea vechi
Mergi pe opel si nu v-ei regreta nici o data
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Decat astra h cu 2500 euro mai bine bicicleta. Ce prostii poti sa spui...
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am mai spus-o si pe un alt toping o sa dau copy past de acolo sper sa nu se supere moderatori

un coleg de munca care se pricepe la masini sa dus in germania si a adus un astra h Z14XEL full fara piele. Vanzatoru cerea 2200 E si el dupa negocieri a luato cu 1850.
Masina fiind in mintile ei a venit cu ea pe roti si cum a ajuns acasa a bagato in service si ia schimbat toate consumabilele si distributia si in total astea au costat cu tot cu inmatriculare vre-o 700 E.
Deci cu 2500 Euro are acum MASINA BETON care merge foarte bine.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Deci cu 3000 de euro are o masina grea cu 75 de cp, mai veche de 10 ani si cu un numar mare de kilometri.
(adusul din Germania nu este gratis !)
Astra este o masina modesta astfel incat 'full fara piele' nu inseamna absolut nimic.
O cunostinta imi spunea ce Vectra full si-a luat el si cand m-am urcat in ea nici macar nu avea geamuri electrice pe spate.
(era la fel de full ca un Logan sau poate Loganul era chiar mai full pentru ca la Logan nu crapa compresoarele de AC asa de des ca la opelurile SH)
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@stolniceanulucian....z14xe(p) are 90cp si cred ca nu te-ai urcat intr-un vectra c full ca altfel nu ai mai vorbi prostii.
Cat despre compresoarele de AC, eu am ASTRA H de 3 ani si n-am avut nici o problema pana acum cu AC-ul si sincer din cati stiu pe aici si pe club pe FB nu prea am vazut sa se planga de compresorul de AC, asa ca afirmatia ta nu prea are baza.
Alta "perla" care ai scos-o e ca Astra e o masina modesta, uite aici test comparativ cu golf 5 pe fiabilitate si daca iti mentii parerea inseamna ca bagi in aceeasi oala si vw-ul http://www.youtube.com/watch?v=Qt8GBFvVy04
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
avea 90 cp cand a iesit din fabrica.
dupa 10 ani si 200.000 de km nu mai are caii aia...
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@ jygprime ai sa fii surprins Smile, uite 1.9cdti cu aproape 130cp (de la 120) dupa 200.000km http://www.autobild.de/?cid=3953999
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@mad2max, nu comparam diesel cu benzina.
corect?
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am opel astra g din 2007 desii a fost trecut prin firma ca sa scap de tva doar eu l-am condus. Mai jos am sa pun un link ca sa vezi in mare parte ce probleme am avut cu ea si cu toate astea nu as da masina sub 3500 de euro nici mort. O masina buna cu un consum decent si destul de sprintena.
Sper sa nu se considera reclama tinand cont ca este vb tot de un forum opel si suntem colegi toti.
http://www.astraclub.ro/ind...pic/14921-b64ztv/
Skip ads

  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ar fii bine sa scrii aici daca a-i avut probleme ca pe celalalt forum iti trebue cont ca sa vezi
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Raul Andrei a scris:Imi caut o masina SH, usor de intretinut, care sa ma duca in urmatorii 4 ani. Nu depasesc 20.000 de km/an, locuiesc intr-un oras relativ mic (Campia Turzii), traficul nu este o problema, fac multe drumuri la tara, pe drum pietruit (15km dus-intors). Masina o voi cumpara din Germania/Olanda.
Bugetul pentru masina este de maxim 2500Euro. Celelalte costuri: schimb consumabile, inmatriculare, etc nu intra in acest buget.
La toate modelele precizate in titlu vreau motorizarea 1.6, pe benzina, neaparat Euro 4.
Pentru Astra G
As vrea sa veniti cu argumente pro/contra pentru fiecare model.
Rog posesorii de Astra G, 1.6 benzina sa-mi zica ce costuri de intretinere au, ce probleme sunt la aceasta masina si nu in ultimul rand, sa confirme/infirme daca scaunele de pe Astra G sunt incomode.
Cat de fiabil este motorul dupa 200.000km?
Pentru Megane II
Un prim argument ar fi pretul, mai mic ca la celelalte masini; o generatie mai noua.
Am condus toate cele 3 modele si dpdv al confortului Megane II este la fel de comoda ca si Golf IV, in schimb Astra G, la drum lung (100+ km) parca e deranjanta la spate.
Alt argument pro ar fi dotarile standard mai bune pe Renault.
Pentru Golf IV
Masina simpla, la fel ca Astra G, poate doar putin mai comfortabila.
Contra: Nu prea gasesti SH in Germania sub 200.000km.


Fratele meu are Astra G 1.6 16v. A luat-o la 108 000 km si acu are vreo 160 000 de km.
Caroseria si suspensiile sunt impecabile. Motorul consuma ceva ulei dar nu catastrofic. Peste 200 000 km este posibil ca motorul sa inceapa sa manance ulei catastrofic si sa trebuiasca segmentare. Masina este destul de ingramadita la interior iar scaunele sunt groaznice. Este de asemenea destul de joasa.
In general as evita orice masina cu mai mult de 200 000 de km.
La bugetul dat de tine eu m-as gandi la Megane 2 benzinar (1.6 sau chiar 1.4 16v) sau si mai bine la Ford Focus benzinar.
Fordul este fiabil (mai fiabil decat Megane), dar la varsta asta este posibil sa aiba inceput de rugina.
Atat Focus cat si Megane sunt mai spatioase decat Astra G.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acum va zic sincer... as prefera o masina cu foarte multi km si caroseria si instalatia electrica in toate mintile,
un motor il faci ca nou cu 1000 de euro, dar o caroserie putregaita bagi bani in ea de te saturi...
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu am observat din ce in ce mai multe opeluri pe strada semn ca oameni incepe sa le aprecieze la adevarata lor valoare
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
contrar vorbelor din popor, renaultul a ridicat mult stacheta. si megane ul din discutie nu face exceptie. ba chiar e foate vandut. piesele nu mai sunt la peturi astronomice ca inainte si fiabilitatea e una buna. daca gasesti si cu motorul 1.5 dci nici sa nu stai pe ganduri
in concluzie poti lua pe oricare si fara sa pleci cu idei preconcepute. cel mai bine verifica ce probleme specifice ae fiecare ca sa stii la ce sa te uiti si alege-o pe aia cae consideri ca e mai buna, mai inchegata si care arata mai bine. tine cont si de nr de km
  • cata353

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Intre megane 2 si opel astra g 1.7, am ales opel si sunt foarte multumit. Am condus si megane, intr-adevar cel de 1.9 are 6 trepte, fuge mai tare (nu stiu cum e 1.6). Pe opel am dat 2800, inscris. Megane nu gaseam la banii astia in stare asta, este impecabil desi are 226000. Schimbul de ulei incluzand toate filtrele (ulei,motorina,polen,aer) m-a costat 160lei si le-am schimbat eu. Recomand opel, ca si costuri de intretinere clar si confort destul de bun. Am condus si 500km, si nu m-a obosit pozitia scaunului cum spun altii. Acum depinde si de ce gasesti tu. Asteptam sa vedem ce ti-ai luat.
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu am opel si merge foarte bine
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
cata353 indicat ar fi sa faci o comparatie cu ambele daca le-ai detinut sau la drive test inainte sa intrii in posesia unei masini. e clar ca dupa ce achizitionezi devii subiectiv. din partea mea multi km fara probleme
alexxxl si eu am alfa si la tinuta de drum e best money can buy Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR