Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Dragi conforumisti,

weekendul asta mi-am depasit si eu rangul de leguma de birou birocrata si am iesit nitel la aer, traseul ales a fost unul simplu, in apropiere de Bucuresti, in judetul Buzau, sa vaza si ochii mei (care este) Vulcanii Noroiosi de la Berca (Paclele Mici).... Zis si facut, am facut un bagaj sumar pentru o noapte, am invitat un cuplu de prieteni si ne-am imbarcat in masina mea "super-exotica" Opel Corsa C Razz. Traseul e simplu in sine, fara un traseu prea aventuros, dar care avea sa ne rezerve destule surprize placute..... Am plecat Sambata pe la ora 15:00, Via Soseaua Fundeni (eu salasluiesc pe la Costin Georgian), pana in Colentina si apoi pe E85 spre Buzau, drum relativ liber fara prea multa politie....deh ca in eweekend pe E85.... la 104km e intrarea in Buzau, dar am facut dreapta pe sub podul care trece pe sub linia de centura a Buzaului chiar inainte de oras, unde indicatorul arata --> Brasov, pentru a ocoli drumul prost din oras cat si eventuala aglomeratie, inca vreo 5 km pe centura pana la o alta pasarela care face legatura in DN10 (Buzau -- Brasov), de aici vreo 4 km de drum mai asa-si-asa, apoi vis, un asfalt ca in filme, super tare , din cate stiu DN10 a fost asfaltat in toamna... am parcurs inca vreo 11 km (+ aia 4 naspa) pana in comuna Berca in care nu intri bine si vezi un indicator verde ce iti arata incotro sunt vulcanii... de aici mai sunt vreo 10-12 km de drum (prima parte mai proasta, a doua mai buna) virajat si am ajuns la Paclele Mici (Mai sunt si Paclele Mari, dar zona din cate stiu e neamenajata, oricum mai sunt de batut vreo 8km de drum semiasfaltat de-ti trebuie Frontera Smile ). Aici am bagat o sesiune de poze, am baut un suc si 3 tigari si am decis ce facem mai departe. Seara se apropia cu repeziciune si am decis sa mai batem cativa kilometri pana la barajul Siriu, unde sa ne si cazam. Zis si facut, bagat drum de voie pe DN10 spre Brasov amenintati de noaptea care se apropia. (Intre Berca si Siriu sunt cam 70-80km...) Am ajuns in cele din urma la Siriu, pe intuneric, si ne-am cazat la popas Orizont, unde e camera 90Ron/noapte si au o bucatarie destul de buna Razz.
A doua zi dimineata ne-am baut cafelele si am plecat spre baraj sa facem cateva poze, din fericire vremea ne-a fost prienica si am avut timp frumos de poze, timp care s-a si stricat la scurta vreme dupa ce am plecat. Am batut drumul inapoi spre Buzau sa vedem si tabara de sculptura de la Magura si Manastirea Ciolanu, pe care le ratasem in ziua precedenta din pricina noptii. Pe drum am prins ploaie, dar cand ne-am apropiat de Magura s-a facut frumos (vremea e incredibil de schimbatoare, aproape ca nu poti sti ce va fi in urmatoarele 30 minute), (DN10 este un drum incredibil de frumos cu asfaltul ca in palma, si cu un traseu virajat pe care abia astept sa-l fac dupa ce-mi schimb masina Smile ). La Magura am facut dreapta pe un drum sinuos si prost peticit dar frumos ca si peisaje catre tabara de sculptura si Manastirea Ciolanu, care se afla la o distanta de vreo 7-8 KM pe acesta. Despre astea doua o sa la pozele sa vorbeasca.
Ne-am intors pe acelsai traseu si am mancat la Popas Magura, care de asemenea are o bucatarie pe cinste si preturi relativ mici. De aici unda verde spre casa pe acelasi traseu ca la venit.

Si acum cateva poze.....





















Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravo Lexx!Excelente poze, felicitari!Daca ma sunai iti mai puteam recomanda cateva locuri, unul din ele ff aproape de Siriu, e vorba despre valea Casoca, vale pe care este o cascada superba si o cabana(14 scaune) cu preturi relativ mici.Si pacat ca nu ai urcat la schitul Cetatuia, e un drum prin padure, anevoios de 30-40 min. care merita pana la ultima picatura de efort.De acolo se vede valea Buzaului superb, pana dincolo de Cislau.Acolo ai fi facut cele mai frumoase poze, schitul Cetatuia merita vazut.Oricum inca o data felicitari ca ai ales un traseu mai putin cunoscut, ptr ca 75-80% numai valea Prahovei au in cap uitand ca mai exista si alte locuri frumoase ce merita a fi vazute.Inca o data felicitari!


Ultima modificare facuta de octav_bz la Lun 16 Apr, 2007 1:04 pm
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
La 14 scaune vroiam sa mergem, dar era foarte tarziu cand am ajuns in Siriu, si din cate am inteles de la localnici nu au si restaurant, iar noi eram hamesiti... iar la Cetatuia din pricina masinii, amortizoarele fata sunt cam terminate si am si un suport de la motor care nu e in stare prea buna, si am zis sa nu risc, mai erau cateva locuri in care vroiam sa mergem, dar a fost timpul scurt si masina nu in foarte bune conditii. Una peste alta a meritat si recomand oricui acest traseu, eventual cu unele variatii in functie de timpul alocat. Poze am facut sute, dar azi-noapte nu mai aveam rabdare sa pun mai multe, am sa mai postez dupa ce le sortez un pic.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bravo , uite eu sunt din Bz si n-am auzit de pensiunea asta la care ai fost tu .
Cum a fost ? Mancarea ? caldura ? Proprietari civilizati ? Da-ne amanunte .
La restaurantul de la Magura ai facut f. bine ca ai mancat , banuiesc ca ati stat si pe terasa .
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu e cine stie ce pensiune, e un mic popas turistic, care are restaurant, iar la mansarda sunt 4 camere mari, si destul de misto pentru eventuali turisti, destul de civilizat, mi-a placut desi era o baie comuna la toate camerele, oricum eram doar noi (doua cupluri in doua camere)... La Magura nu am mancat pe terasa ca batea vantul de-ti fura mancarea din farfurie, dar a fost misto si inauntru.
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
intrebbare: pot fi vazute toate aceste obiective turistice intr-o singura zi? de ex sa pleci dimineata devreme din Buc si sa te intorci in aceeasi zi..
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pai Buzau - Siriu = 80 de km
Buc - Buzau - 100 de km

Traseu : Buc - Buzau - Siriu . POPAS : haleu , tras sufletu , etc. pana acu 180 de km.
Siriu - magura - Manastirea Ciolanu - Vernesti - Buzau = 100 de km .
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
se poate cu siguranta, dar noi am plecat pe la 16:00 din Buc si nu aveam cum....
Skip ads

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da, zona e absolut superba (la Siriu ma refer, la baraj). Socrii mei locuiesc acolo (e cam a cincea casa de la baraj, pe vechiul drum spre Brasov, acum inchis). De fiecare data cand merg acolo, parca intru in alta lume: liniste, verdeata de ti se face rau Very Happy , bai in lac, plimbari prin padure, pescuit...Am o gramada de poze, daca vreti pot posta cateva. Oricum, recomand oricui care e scarbit de Valea Prahovei sa mearga pana acolo, chiar si cu cortul, e pur si simplu superb.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Frumos, creste inima in mine cand vad impresiile voastre!Asa e, verdeata, pescuit, baie, si preturi muuult mai mici la mancare si cazare!Dar vedeti cat de mult conteaza reclama aproape zilnica de la tv asupra unor locatii?Pentru mine nimic nu se compara cu nordul Moldovei, cu alte locuri despre care unii nici nu au auzit.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Unii au auzit Smile, cand eram copil imi faceam vacantele la Barnar, Vatra Dornei unde aveam bunicii, si nu se compara zonele alea cu nimic pe lumea asta, dar acum stau in Bucuresti si mi-e mult mai departe, sa ma mai duc pe acolo. Tot ce pot sa spun este ca merita, si locurile si oamenii.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ma bucur cand aud despre imprejurimile buzaului ,cuvinte de lauda .Asa este , avem zone minunate(vulcanii noroiosi ,barajul siriu, focurile vii , muzeul chihlimbarului , zona ciolanu-magura(la magura -tabara de sculptura ) , sarata monteoru, zona pietroasele-de vazut vinoteca ,zona unde a fost descoperita closca cu puii de aur, istrita--un platou ideal pt iesiri la fripturi si fara manele . Speram ca buzoienii sa le tina curate si ingrijite.Poate la vara avem posibilitatea sa facem o mica excursie in care sa avem si membri din alte judete.Octav ,cred ca ne-ar putea fi ghidul perfect pt aceste locuri .
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ar mai fi Focul Viu de la Lopatari (Terca), Lacul Mocearu, Platoul si Lacul Meledic, si mai ales asezarile rupestre din Muntii Buzaului (zona Alunis - Fisici ) cu acces din Colti sau Bozioru toate enigmele si locurile stranii care se intampla acolo, zona cunoscuta sub numele de Tara Luanei, lacul Hansaru sau Gotes, Coltii Tainitei, sunt atatea legende in acea zona ca nicaieri in tara . Din pacate muzeul chihlimbarului e intr-o stare avansata de degradare, iar drumul de acces prin Sibiciu si Colti este aproape off road.
Buna idee Gabi, la vara putem organiza ceva, sa stam o noapte intr-un loc (unii cu cortul altii la o pensiune), asa ne putem cunoaste mai bine, rezolva chiar unele probleme, etc. Gasim loc fara pbl. De retinut ideea ta.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
uite ,cine stie cate locatii sunt !,exact cum am spus ,ne poti fi un ghid adevarat.Da , Octav ,mi-ar place sa se faca asemenea iesiri sa invitam si alti colegi din alte judete, chiar sunt de acord ,mai ales ca vreau sa ma apuc de pescuit ,cum se spune " invat rima sa inoate".
  • aFront

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Galatiul nu e departe, asa ca voi urmari cu maxim interes acest topic. Salutari colegilor din Buzau!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tinem aproape Very Happy
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Suna bine...voi urmari acest topic
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cateva locatii mirifice
Barajul siriu--
http://www.itinerar.ro/Baraj_Siriu/
Lacul vulturilor sau lacul fara fund --SIRIU
http://www.calificativ.ro/L...SIRIU-a14591.html
vulcanii noroiosi -sat policiori ,com berca
http://www.ici.ro/romania/r...m/c_noroiosi.html
muzeul chihlimbarului -de la Colti
http://www.itinerar.ro/Muzeul_Chihlimbarului/
focul viu--zona lopatari---Meledic,Vf. Penteleu
http://lopatari.3x.ro/
zona Ciolanu cu manastirea Ciolanu ,tabara de sculptura de la Magura -zona ideala pt Gratare
http://www.resurse-ortodoxe...ea-ciolanu-buzau/
Am enumerat o parte din zonele frumoase ale tarii si ale judetului nostru.Sa ne vedem cu bine cand o da caldura ca avem ce colinda.Il avem cu noi pe PROFESORUL nostru in materie de drumetii Octav,asa ca nu ne ramane decat sa vina caldura.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si nu in ultimul rand podul de la Maracineni zis si " Podul lui Traian " Very Happy
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toti Buzoienii (inclusiv eu sunt pe jumatate; taticu D-zeu sa-l ierte fiind din Com. Grebanu unde inca mai am matusile si imi faceam mereu vacanta de vara pana cand a venit vara BAC-ului si nu sa mai putut, dar de mers tot mai merg cate un weekend). Prin 1987 am fost in tabara la Arbanasi 10 zile si tin sa spun ca a fost superb. Atunci am vazut pentru 1-a oara Vulcanii Noroiosi si mai toate imprejurimile. Cred ca n-am sa uit cu cat drag cautam prin paduri, arbusti, craci, trunchiuri de copaci uscati pentru focul de tabara care a fost minunat. Pacat ca acum in scoli nu se mai fac asa ceva.
Socrul meu (sta in Ploiesti din anii '50) este din Breaza-Pietroasele si mai merg cu el la o sora de-a lui acolo. Istrita este o zona minunata. Mai ales sa tragi aer curat in piept si sa faci un gratarel.
Oi fi eu ploiestean dar intotdeauna am avut o placere in suflet cand am mers in judetul Buzau.
Numai bine tuturor si poate la vara viitoare ne-om intalni .
Doamne ajuta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR