Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rimbuionut

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut .Am achizitionat un opel astra h 1.7 cdti . Cand am facut probe cu el nu mi s-a parut nimic suspect , masina trage , se comporta foarte bine .

Dupa ce am lasat motorul sa se raceasca , la relanti in momentul cand masina sta pe liber se aude un zgomot care nu se incadreaza in peisaj , e un zgomot care seamana cu o caseta ce ruleaza pe mut intr-un casetofon . In momentul cand actionez pedala de ambreiaj , acel zgomot dispare . Nu am probleme la cuplare , alte probleme nu am sesizat


Mentionez faptul ca e prima masina achizitionata , nu sunt obisnuit cu motoarele diesel.
Skip ads

  • fritzcon

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Volanta...bate
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Oare ulei cutie are si cit ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
poate fi rulmentul de presiune, poate fi si o problema in cutia de viteze (vreun rulment care huruie) dar poate fi evident si ulei prea putin in cutia de viteze..
din cate stiu eu pe h cu 1.7 s-a pus cutie de viteze m32, care e pacatoasa daca nu e intretinuta corect...
Skip ads

  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu un astfel de sunet si nu inteleg de unde apare. La mine sunetul in cauza se aude doar cint apas ambreajul pentru a schimba vitezele intre 1-2 si 2-3, si mai mult se aude acest sunet cind motorul este inca rece. Sa fie oare probleme cu cutia de viteze ? Masina trage bine, chiar foarte bine. Am mers la un service, Opel in Germania, a urcat mesterul la volan, a condus vreo 3 km, si exact in acel moment nu se auzea absolut nimic. Mesterul a zis ca daca este o problema la motor sau cutie apoi sunetele se aud in permanenta si zgomotos, dara daca se aude doar uneori, apoi ar putea fi din cauza ca motorul e rece. Nu prea am crezut in aceasta explicatie. Ce ar putea fi ? Este de un sunet de genul unei scîrțieli, iar acum in perioada rece a anului se aude mai des.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca cutia ta e m32 e posibil sa fie asta cauza.
Sunt slabe si la o masina cu gabaritul vectrei de multe ori nu fac fata si cedeaza.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=117994
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR