Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi vopsesc masina dar nu stiu unde sa ma duc si cat ma costa... Are cineva idee unde gasesc niste baieti buni?...
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca erai din targoviste te rezolvam
io am dat 50 roni pentru un spoiler,
cred ca pentru o masina ia vreo 700 roni cu vopseaua lor
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand dezvolta "vreau sa-mi vopsesc masina" adica vrei sa-i schimbi culoarea, trebuie chit pe ea, vopsire interior si exterior...etc, pretul se face in functie cat e de munca la masina, cat de "dreapta" e. Sunt si masini la care deabea pui niste chit pe ea si apoi o bagi la cabina ca nu ai dacie sa o faci in spatele blocului. Iar daca masina nu e nici prea si nici foarte foarte, ajungi la vreo 300-400euro.(cu siguranta nu la firme)
Daca mai ai niste intrebari te ajut cu mare placere, dezvolta un pic si iti spun.
Bafta
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se descurca cei de la di-bas ? am o programare pentru revopsirea aripei dreapta fata pe 23 si mi-e unpic frica de ce o sa iasa.
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da-mi un PM sau intra pe ID georgemengai. Am un preten sef de service si aia acolo fac treaba foarte buna . Se ocupa doar de tinichigerie - vopsitorie si din ce am vazut eu sunt super merseriasi.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai..o sa pastrez culoarea existenta...Vopsita doar pe exterior..De chituit nu prea este vorba...adica probabil o sa fie prin cate un loc cate o mica adancitura de la pietrele luate pe drumurile noastre... Eu vreau sa o vopsesc pentru ca mi-am schimbat bara fata si capota si mai am niste zgarieturi prin diferite zone...
Altceva nu stiu ce sa mai zic...
Vopseaua cred ca o sa o cumpar eu ca sa iau exact aceeasi nuanta...care eu zic ca este un negru metalizat.. Am avut discutii cu un prieten pe tema asta...Voi ce ziceti? Aveti poze cu masina in garaj.. Cam cata vopsea mi-ar trebui ca sa fac toata masina si cam cat m-ar costa?...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
du-te la un atelier de vopsitorie. Sa iti prepare ei vopseaua (au balanta, catalog de culori, etc) ca nu e zugraveala....
Ai grija cum le arata cabina de vopsit. Daca e cat de cat murdara, cauta alt atelier.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am vazut o firma pe undeva pe la Basarab.. Nu stiu exact cum se numeste strada dar am inteles ca de la o cunostinta (deci neoficial) ca aia iti iau o bucatica din vopseaua de pe masina si iti prepara vopseaua noua pe calculator astfel incat sa iasa exact ca cea originala... Mie mi se pare putin cam "non-romania" faza dar ma gandeam sa fac un drum pe acolo sa vad care e treaba de fapt..
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai - 4 kg de vopsea (merge si cu 3 daca o faci de vanzare), din 4 kg poti da mai multe maini vopseaua de la 50 roni/kg in sus
daca o vopsesti pe toata nu mai trebuie sa iei vopsea pentru retus, adica sa ia mostra de pe masina si sa o faca pe comanda dor pentru o aripa de ex, asa ca probabil iti va iesi o nuanta mai deschisa un pic, sau mai inchisa
- o cutie(tub) chit de cutit - 20 roni
- smirghel - 20 roni
- sprit chit 1 kg
- hartie + scoth hartie - 10 ron
- manopera - depinde unde - 300 roni in sus
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Man CE VREI TU SA VOPSESTI CU 4KG DE VOPSEA????!!!!poate un vapor nu o masina, pt un caravan mai mult de 1,5kg de vopsea nu iti trebuie, dupa care amesteci cu diluant+ intaritor+...si asa ajungi la 4 kg.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:Man CE VREI TU SA VOPSESTI CU 4KG DE VOPSEA????!!!!poate un vapor nu o masina, pt un caravan mai mult de 1,5kg de vopsea nu iti trebuie, dupa care amesteci cu diluant+ intaritor+...si asa ajungi la 4 kg.

Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
ce vrei sa vopsesti cu 1.5 kg? bicicleta? sau cred ca ajunge la o mobra Laughing Laughing Laughing
1.5 kg+ max0.25 diluant+ max0.15 intaritor(lac) = 4 kg
cand cumperi o vopsea ea vine de obicei prefabricata,(cred ca daca o faci tu acasa nu o sa iasa la culoare) adica nu mai trebuie sa ii pui decat putin diluant , asta dupa gusturi si apoi o mana de lac, care se aplica direct pe masina
unde ai gasit vopsea asa de concentrata?

trebuie sa recunosc ca atunci cand vb de kg imi statea mintea la cutii, deci 4 cutii, dar oricum nu da 1.5 kg

cred ca o singura mana poti da din 1.5 kg, dar ar fi prea subtire
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca m-as putea incadra in 1500 lei... Ok..o problema a fost rezolvata (cea legata de costuri)... Acum vine problema nr. 2 : unde sa ma duc sa o vopsesc?... Vreau sa o fac pentru mine nu pentru vanzare..deci vreau sa iasa treaba cel putin bine... Wink
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA - Nu stiu ce cunostinte ai in ale vopsitului da ce spui tu acolo e vb de vopsirea clasica a unei Dacii. In primul rand ca top la vopsele este asa: - Autocolorul -este cu cea mai mare acoperire si diluarea se face 1:1;
- Glazuritul - gradul de acoperire este mult mai mic iar diluarea se face 1:2
- Standox - la fel si diluarea este tot 1:2
Adica pt a vopsi un Caravan ai nevoie de max dar max 2kg de vopsea la care se face diluarea in cazul Autocolor 1:1, adica 2kg vopsea + 2kg diluant si inca un amanault INTARITORUL ESTE PT LAC SI NU PT VOPSEA.
Lacul se aplica obligatoriu la vopselele metalizate si cele "perlate", proportia la lacuri in general este de 2:1:10% - adica la 1kg de lac se pune 500g intaritor si 100g diluant, mai sunt si lacuri cu proportia de 3:1 dar mai putin folosite. La celelalte tipuri de vopsele cele cu o culoare se poate adauga si lac in compozitie, iar vopsirea pt vopsele metalizate si cu "perla" este necesar o vopsire in cabina nu garaj improvizat, asta pt o vopsire fara probleme.
Unitatea de masura pt vopsele este gramul asa ca daca ti se spune ca ai nevoie de 2000g de vopsea e posibil sa ti se dea 2 cutii sau 3 depinde de gramajul fiecarei cutii.
Datele ce ti le-am zis mai sus sunt folosite zi de zi intr-un service de renume, clasamentul facut la vopsele sa facut dupa spusele mai multor vopsitori din mai multe service-uri (nu am pus in valoare cantitatea de vopsea comandata de firme, a fi cel mai vandut produs nu inseamna a fi si cel mai bun).
Iar UE obliga incet si sigur scoaterea vopselelor clasice si inlocuirea lor cu vopsea pe baza de APA!!!

Sper sa nu fi suparat pe nimeni dar am considerat ca ceea ce am vrut sa spun este destul de folositor.
Peace
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
dady_vale a scris:DB77AAA - Nu stiu ce cuno folositor.
Peace


probabil
recent am participat la vopsirea unei skoda octavia, si au intrat 4 kg de vopsea si ceva lac
vopseaua a fost livrata direct pregatita, si doar de aplicat pe masina, dar a mai fost adaugat putin diluant
NU era o vopsea pe baza de apa
vopsirea sa-a facut in cuptor(nu profesional)
a iesit foarte bine
daca iei vopsea 2 kg + 2 kg diluant, cine o prepara pentru a fi gata de aplicat?

io am spus ceea ce stiam eu, asa ca no ofence!

pret final vopsit skoda 600 ron + o lada de bere
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am spus exact ceea ce stiam, iar prepararea vopselei se face de catre vopsitor in "laboratorul" care trebuie sa aibe si cantar pt ca intr-o vopsea "simplu" cum o stim noi mai intra 4-5 feluri de alte culori dar de gramaj mic, iar la diluant si intaritor sunt niste pahare de plastic cu indicatiile necesare.
Pretul de 600 pt octavia este ok avand in vedere ca sa facut o vopsire totala.

Bafta in continuare. Cool
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Dar toate aceste etape la ce interval se pot efectua?Eu dupa ce am slefuit bine sgarietura de pe masina,am spalat si am degresat cele doua portiere afectate,dupa ceva timp(pana s-a uscat bine ~3ore)i-am dat cu kit,am slejuit,curatat si tot asa pana am obtinut o suprafata dreapta si i-am dat cu spritkit(spray).Acum trebuie sa ma apuc de vopsire si nu prea stiu in ce cantitati sa combin vopseaua(metalizata)cu diluantul..1:1?Dupa cat timp as putea sa ii dau al doilea strat si lacul?
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ce amuzant tipul cu 4litri de vopsea pentru o masina Laughing . Cu 4litri vopsesti 3-4 masini Smile))))))))))))
@emoboy e ok 1:1
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
prin zona moldovei un element se face cu minim 250-300 ron. cu 600 ron daca faci o masina intreaga , e mai rentabil sa vopsesti decat sa foliezi. mi-ar surade ideea sa vin cu o platforma cu 2-3 cazane de vopsit . doar din "diferenta de bani" te poti caza cateva zile la un hotel de prin preajma , si vizitat locurile.

Ramam uimit de preturile astea asa de mici !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cred ca a fost vopsit intre prieteni ca altfel nu vad nici eu cum... pe mine ma costa 600 euro vopsitul unui Astra G combi
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu cine face masina integral (cu usile inchise) cu 600 RON
pai numai dezasamblat (chedere, prostii) impachetat (parbriz, faruri, geamuri) si slefuit/matuit e munca de 1.5-2 zile. ca sa nu mai vorbim de materiale.
Apoi vopsitul, motorina consumata de cuptor ca sa o coaca...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR