Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Je, nu m-ar deranja sa dau 1k euro pt. vopsit masina la reprezentanta DAR sa am garantia ca o pregatesc bine si complet inainte si nu fuseresc treaba pe principiul "ziua trece, leafa merge".
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Shiva, crede-ma, sansele sa iti iasa masina bine sunt mai mari la un vopsitor independent, decat la reprezentanta.
De ce? independentul DOAR DIN ASTA TRAIESTE! Nu are si mecanica, vanzari de piese, etc. Deci daca nu face treaba buna, nu mai vine lumea la el. Si el va muri de foame.
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
jE a scris:exodum, daca ti se pare enorm, vopseste-o tu in spatele blocului, cu pensula....
Un pret corect e in jur de 2000 RON. Tineti cont ca nu vorbim aici doar de cele 2-3 zile de manopera (demontat tot felul de chedere si bandouri, impachetat masina, slefuit, suflat) ci si de materialele si echipamentele folosite. Cat costa vopseaua, aditivul, lacul, hartia, banda de impachetat folosite la o masina? Cota de amortizare pentru cabina de vopsit (achizitie, apoi intretinere, ca aia trebuie sa fie imaculata, fara praf, etc) instrumentarul de vopsit (pistol, duze, compresor, etc), cuptorul (achizitie, intretinere) motorina necesara ca sa va coaca masina?
Ca sa nu uitam ca, daca vopsitoria lucreaza cinstit, 24% din banii astia merg la stat (TVA) direct, apoi vin restul taxelor si impozitelor (pentru venit/profit/salarii)

De fapt asta e si motivul pentru care la reprezentanta te costa in jur de 4-5.000 RON.
Toti ne-am dori sa avem venituri cat mai mari si sa cumparam cat mai ieftin, insa trebuie sa fim realisti.
E mult 2000 RON pentru o vopsire integrala, raportat la veniturile din Romania? Da, e mult.
Isi permite oricine sa isi vopseasca integral masina? Nu, nu isi permite.
Dar e obligatoriu? Nu, masina merge bine si cu vopseaua veche.

fratica ... mai dam si noi cu pistolul la munca ptr anumite componente metalice;mi-am facut mana relativ pe corniere mai o usa ; nu e ceva greu de ai un compresor sa scoata un debit ceva mai mare ca pistolul cu putin. vorbim la modul fara pretentii; se poate lipi o muscutza si la dat cu spray pe janta . la 5000 roni un scarmaz pe masina ....ma intreb ce costa mai mult masina un astra f sau vopseaua.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tot ce-i posibil ca vopseaua sa coste mai mult decat Astra F...si pana la urma, unde scrie ca trebuie facut pretul in functie de vechimea masinii...daca nu ai pretentii si zici ca te pricepi, de ce nu o faci singur si ai terminat povestea...nu te mai plangi de pret cu toate ca s-ar putea sa-ti para rau la sfarsitul lucrari de "calitate" si sa plangi dupa banii irositi pe materiale...
Skip ads

  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nu mai vrajiti copii cu televizorul. "o coc" la cuptor etc prostii; de parca coace cozonaci; aia is mai petrentiosi ca vopseaua. fratica ptr 50 mil. daiah vechi io muncesc 2,5 luni. instalatii din greu. iti pare normal ? nus poate tu esti amic cu mutu si o ardeti pe acelasi "gazon" pe banii multi. "sunt si eu meserias" dar ma uit la usa sa vad ce incaltari au oamenii; sa fac pretul. nus poate pe tine te intretine cineva si "hobiul" tau e club opel . eu am considerat ca opel e masina fiabila si ieftina la intretinere.
scuze de am sarit off topic, dar noi romanii marea majoritate nu uitam de 2 ori inainte sa dam banii.cand vad mofturi o iau razna.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu altii cum sunt, dar cel ce va platii 1100 euro sa vopseasca o masina, ori e idiot, ori excentric.
De 1000 E cumpar vopsea, compresoare si un container de tabla si gata atelierul de vopsit.
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
cu 1200 euro iau o corsa impecabila 1.2 din DE .deja daca-s "frecat cu bani in cur" trec pe forum audi si nu va mai stresez:( in afara de insignia opel nu a scos ceva lux; eu credeam ca e masina saracului; si am simtit asta la furtune frana cap bara...etc. fff ieftine. nu mai intind marmelada sa dau apa la moara la cei hraniti de parinti. cand o munci careva de 50 mil vechi ptr vopsit .... sa imi zica ce munceste ca-l angajez eu 24 ore la mine.
intram aici ca avem probleme si mai putini bani de service. "io" tzaran asa consider.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
exodum a scris:nu mai vrajiti copii cu televizorul. "o coc" la cuptor etc prostii; de parca coace cozonaci; aia is mai petrentiosi ca vopseaua. fratica ptr 50 mil. daiah vechi io muncesc 2,5 luni. instalatii din greu. iti pare normal ? nus poate tu esti amic cu mutu si o ardeti pe acelasi "gazon" pe banii multi. "sunt si eu meserias" dar ma uit la usa sa vad ce incaltari au oamenii; sa fac pretul. nus poate pe tine te intretine cineva si "hobiul" tau e club opel . eu am considerat ca opel e masina fiabila si ieftina la intretinere.
scuze de am sarit off topic, dar noi romanii marea majoritate nu uitam de 2 ori inainte sa dam banii.cand vad mofturi o iau razna.


...pai de ce nu-ti refulezi frustrarea de mare meserias, vopsindu-ti singur masina...pe gratis si nu numai masina ta...continua cu tot cartierul...tot gratis...cel putin asa iti vei impune mai bine punctul de vedere. In plus...abtine-te de la ati mai da cu presupusul despre cine si ce sunt cei cu care, intamplator, intri in discutie...n-ai bani de intretinerea masinii...vinde masina si cumpara-ti bilete de autobuz, ca la autobuz nu trebuie sa te streseze grija cat o costa vopsitul...sau furtunele de frana...sau capetele de bara...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
exodum, domoleste-ti tonul. Sau iti dau motive sa emigrezi pe forum la audi...
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pretul de 1000 de euro este un pret corect. Vopsirea unei masini implica foarte multa munca. Nu se plateste asa mult pentru vopsirea efectiva a masinii ( sa dai cu vopsea pe ea ), ci pregatirea masinii si apoi reasamblarea dupa vopsire. Daca vreti ca pretul sa fie mult mai mic, puteti pregati voi singuri masina...si atunci o sa vedeti cat de multa munca este implicata.
Si in acest pret mai este inclusa si experienta vopsitorului.
Cuptorul ajuta la o uscare mult mai rapida a vopselei, iar pe langa asta si la a avea un mediu curat ( nu o vopsesti afara unde este mult praf, etc ).
Si este adevarat si faptul ca la unele masini, decat sa le vopsesti, este mai ieftin sa cumperi alta...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Andrei, vorbim de un pret corect pentru un vopsit "cu usile inchise". 1000 EUR e un pret corect petru un atelier care lucreaza 100%legal (din banii astia ~50% se duc la stat sub diverse forme, TVA, impozite, etc, din restul acoperi materiale, amortismente la echipamente, salarii, etc)

Un pret "onorabil" pe piata, la vopsitori independenti, e de ~2000 RON. Se gasesc si variante mai ieftine, insa de obicei asta inseamna marfa mai proasta sau manopera de proasta calitate (e suficient sa nu iti impacheteze bine masina, si sa iti gazeze chederele)
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
/offtopic
Calce-va discutiile de vopsit! Tocmai ce am visat ca imi vopseam masina un mecanic, in curte la ai mei Shocked Laughing

Cum ziceam, as pune 1k euro jos, pentru vopsit masina daca imi da in scris procedeele care le urmeaza, produsele folosite si garantie macar 2 ani ca nu crapa chitul/exfoliaza lacul/exfoliaza vopseaua de pe spoilerul de plastic/nu ma trezesc cu rugina.Pregatitul corect al masinii inainte de vopsire precum si folosirea produselor corecte in fiecare caz sunt cunostinte ce trebuie platite. Asta pe langa ce zicea Je cu cat suge statul + curent, vopsele, apa si alte cheltuieli.
Skip ads

  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Je, da, vorbeam de o treaba facuta legal, la un service care plateste tot ce trebuie.
In legatura cu garantia, eu stiu ca se ofera garantie 6 - 12 luni. Stiu gresit ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cum adica garantie 6 luni?Dau bani si masina la vopsit in fiecare an ca se exfoliaza?
Minim 2 ani ar trebui.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Ba fratilor , nu-mi vine sa cred ce citesc ! Cum sa dai mah 1000 de euro pentru un vopsit de masina si ala ,,cu usile inchise,, ? Tot, integral , cit ar fi - 2500 euro ? Ca e de munca , ca e greu , ca finete ...si noi astialalti care nu sintem vopsitori si muncim prin alte domenii , sintem retardati ? Nu ne duce mintea mai mult decat a cara lemne si deci , prin urmare nu putem aprecia munca vopsitorului ...... ?
Si n-am inteles ce e asa de mult de munca la un vopsit , fie el chiar si pentru pretentiosi ! Ca are de slefuit, chituit si impachetat ? Orice lucru de calitate necesita finete, munca si atentie ...asta nu se intampla doar in domeniul vopsitoriei !
Si ca are saracu' vopsitor cheltuieli ...ca daca vreau sa fie legal si sa am garantie ..... curentul , apa si stiinta ....si asa cica se justifica 1000 de euro ! ....da' nu vrea vopsitorul ala sa-i duc si copiii dimineatza la gradinita ? ...si sa-l ajut sa se si descalte seara + masaj pe spate ca vezi-Doamne , munceste omu' din greu cu impachetatu' unui rahat de caroserie.
Nu se justifica nici macar pretul pietzei de acum (500-600 euro) dar fie , asta e ....insa sa dai 1000 de euro mi se pare ca ori nu muncesti pentru banii aia , ori ai o bubica la dibla !
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
S.Andrei a scris:Pretul de 1000 de euro este un pret corect. Vopsirea unei masini implica foarte multa munca.
Si este adevarat si faptul ca la unele masini, decat sa le vopsesti, este mai ieftin sa cumperi alta...


Nu fratele meu ...astea-s povesti. Iti spun eu cum sta treaba ......ca asa-i romanul ! Da , recunosc , investitia intr-un cuptor, filtre , ventilatoare, sursa de caldura , etc e destul de mare...ok ....... problema ca romanul vrea sa-si scoata parleala si amortizarea intr-o noapte daca se poate...sau dintr-un vopsit ! In Ro , orice afacere in care ai bagat 2 lei si nu scoti peste 2 zile 10 , e considerata nerentabila ! ! De-aia avem milionari de carton , tunari si tepari ... si de-aia vorbim de un vopsit cu 1000 de euro !
N-am vazut vopsitor care sa nu se planga clientilor ca vai , cat a costat aia , si aia , si aia .... si stai si te uiti la el si-ti vine sa-i multumesti cerului ca mai exista oameni pe lumea asta care sint dispusi sa se sacrifice avand viata aia ,,chinuita,, doar ca sa vopseasca masina ta ! Nu conteaza , poate locul tau de munca implica riscuri, pregatire profesionala si responsabilitati mult mai mari ...... degeaba mah , nu esti vopsitor !
Preturile astea din pacate le mentin unii posesori de autoturisme care au devenit pe neobservate robii unei caroserii pe roti. Nu mai conduc ei masina , ci masina pe ei ! Totul din viata lor graviteaza in jurul unei masini ( de cele mai multe ori SH) si care nu are alt rol decat de a da bine pe sosea cu proprietarul la volan.
Eu cel putin mi-am cumparat masina pentru a fi mai eficient in drumurile si activitatile mele ....nu simt nevoia sa stau la semafor cu sigla opel in frunte ...simt nevoia sa ajung unde am treaba.
Chiar si asa , adunand toate taxele si cheltuielile legate de masina + riscurile aferente si reparatiile minime ma cam situez la limita eficientei . A, da ....e vorba de confort ....dar sa dai 1000 de euro pt un vops cu usile inchise sau intreaga ta viata sa graviteze in jurul unei masini, asta nu mai tine de confort , ci de domeniul medical.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Zici ca-i scump 1000 E sa dai pe vopsit masina integral...o fii, nu zic nu...dar, 130 E de vopsit o janta de aliaj, cum este...? scump sau ieftin...? Vopsita la pistol in culoare originala...deci nimic extraordinar...jantele trebuiau doar vopsite, nu era absolut nimic de reparat la ele...scor total, 520 E...aveau de munca atat de mult incat mi-au zis ca minim o saptamana dureaza pana ma pot programa cu jantele...
Ca o paralela...un fotbalist, cel mai slab din Liga 1...castiga pe an probabil cat minim 5 profesori universitari cu 20 de ani vechime...asta-i viata...vopsitul la o masina costa de n ori mai mult decat vopsitul unui gard...cu toate ca e acelas lucru...tot pistol, tot vopsea...eventual grund...tot frecat cu smirghel sa-l scoti la lumina de rugina sau vopsea veche...nu-i mare diferenta...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sorine, daca tu ai dat 130 E pe vopsitul unei jante.. !@#$%^&*().... te intreb si eu, cat costa o janta aliaj aftermarket, noua, chiar de marca cunoscuta. Garantat, nu sare de 150 E, garantat si la tine in "alta tara". Retin ca nici cele OEM nu sunt exagerat de scumpe.

Evident, in context vorbeam de vechituri, Atra F, Vectra B sau C... Normal ca daca esti fotbalist in prima divizie si ai Koenigsegg Agera e alta discutie.

Pe la noi prin tara circula o vorba, "nu e prost ala care cere, ci ala care da".
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
da-mi o adresa de mail si-ti dau forward la mailul primit de la aia...degeaba vorbim cat costa aia si cat costa ailalta...asta-i oferta de pret primita si...iti garantez ca nu sunt singurul care a primit asa oferta, eu am refuzat...normal ca nu dadeam atat pe vopsit...ca si fapt divers, de banii aia luam 2 seturi de jante de aliaj OEM de pe ebay si nu jante de Astra F sau Omega ci de Astra H sau Vectra C...cum am zis...nu are rost sa discutam cat face aia sau ailalta si sa comparam cu pretul la vopsit masini sau jante...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu am spus ca nu te cred, doar atrageam atentia ca iei alte jante si astfel iesi mai ieftin.

In ro, o aripa, o bara, o capota, preferabil sa le iei de la dezembrari direct pe culoare decat noi + vopsit.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR