Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor din club si nu numai. Pentru cei initiati pot sa spun ca;
Am pus EGR nou (600Ron),Am curatat admisia+senzor +klapeta+tot ce tine de admisie(a si sa nu uit aveam si ....atentie nu una sau doua ci trei bujii arse,le-am inlocuit pe toate cu bujii marca Beru). Am facut o proba de drum de aproximativ o ora,masina parca zbura,sprint din treapta 1 ,2 ,3,4,5(pentru a 6 treapta nu am drum),turatii motor,3500-4500. Asta era ieri. Azi am vrut sa testez din nou masina si......incredibil..... se comporta ca mai inainte,adica limiteaza la 3000rot/min si imi returneaza codul 010807.
Mecanicul imi spune ca senzorul de presiune de pe admisie este defect, lucreaza intermitent,la diagnoza ii da tensiune mare.....O fi adevarat ?


Ultima modificare facuta de Griguta Ioan la Sam 22 Oct, 2016 9:58 pm
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da.
  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
[quote="svasile"]Si eu am avut probleme cu EGR-ul si senzorul MAP si am scapat cu o curatare, deaceea ti-am zis sa incerci sa le cureti(era mult mai ieftin).

Am pus EGR nou (600Ron),Am curatat admisia+senzor +klapeta+tot ce tine de admisie(a si sa nu uit aveam si ....atentie nu una sau doua ci trei bujii arse,le-am inlocuit pe toate cu bujii marca Beru). Am facut o proba de drum de aproximativ o ora,masina parca zbura,sprint din treapta 1 ,2 ,3,4,5(pentru a 6 treapta nu am drum),turatii motor,3500-4500. Asta era ieri. Azi am vrut sa testez din nou masina si......incredibil..... se comporta ca mai inainte,adica limiteaza la 3000rot/min si imi returneaza codul 010807.
Mecanicul imi spune ca senzorul de presiune de pe admisie este defect, lucreaza intermitent,la diagnoza ii da tensiune mare.....O fi adevarat ? ?!? Pe undeva nu pot sa inteleg cum o masina (ca a mea) la un moment dat zboara ca o racheta iar apoi se taraste ca un melc !?!?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Da este posibil sa fie defect senzorul MAP. Din cate stiu eu pe op-com ar trebui sa ai urmatoarele valori:
- la ralanti -75 ... 110 kPa, tensiune - 1,0 ... 2,0 V
- cu motorul turat la peste 3500 rot/min - mai mare de 110 kPa , iar tensiunea - 2,0 ....5,0 V.
Cu motorul cald.
Skip ads

  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Maine voi afla raspunsul,sper,dar oricum sunt hotarat sa merg pana la capat.Mii de multumiri pentru sprijin si sustinere !
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
svasile a scris:Da este posibil sa fie defect senzorul MAP. Din cate stiu eu pe op-com ar trebui sa ai urmatoarele valori:
- la ralanti -75 ... 110 kPa, tensiune - 1,0 ... 2,0 V
- cu motorul turat la peste 3500 rot/min - mai mare de 110 kPa , iar tensiunea - 2,0 ....5,0 V.
Cu motorul cald.
Ca referinta pentru MAP este senzorul BARO...,e simplu!
  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Mai am o dilema si cer ajutor tuturor Opel-istilor ! O sa rezum putin;Vineri dupa curatarea admisiei (si a senzorului de pe admisie),inlocuirea EGR cu una noua,si a celor 4 bujii( trei erau intrerupte,Am pus Beru),masina mea functiona la parametri fara sa-mi apara vreun cod de eroare(Turatii pana la 5000rot/min.Sambata la o noua proba de drum masina nu trage,nu se accelereaza la mai mult de 3000rot/min.mecanicul meu imi spune ca de vina este senzorul de presiune(de pe admisie) care returneaza tensiune mare. Ok,il comand ca nu am ce face dar Luni cand ma duc sa il inlocuiesc masina functioneaza perfect.Din fericire (zic eu,senzorul nu se potriveste si comand altul,Bosch la 300Roni) Imi reseteaza eroare 01080si urmeaza sa revin in service atunci cand imi vine senzorul.Dupa asta (deci Luni) am condus masina in conditii de raliu,turatii mari chiar si 5200rot/min si culmea nici o eroare.Azi din nou am condus in aceleasi conditii ,turatii mari,urcat panta abrupta,practic am chinuit masina si culmea totul functioneaza perfect fara eroarea aia (010807).......OARE ESTE NECESAR SA MAI INLOCUIESC SENZORUL DE PRESIUNE ADMISIE sau sa mai astept?! Si ma mai intreb ceva,oare senzorul atunci cand a fost curatat nu a fost opturat cu niscaiva mizerii ?(dupa doua zile de functionare sa se fi autocuratat?)
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te opresti pt. momentan. Oricum e cam scump 300 lei.
Skip ads

  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca asa am sa fac...Maine mai ii fac un "calvar" masinii si daca nu reactioneaza cu acel urat de mine cod ecn 10807 declar litigiul inchis,sper pentru totdeauna. Multumiri tuturor !!!
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Poti sa incerci sa mai cureti inca o data senzorul. Se demonteaza foarte usor, are un singur surub si se afla deasupra galeriei(spre filtrul de motorina). Eu l-am curatat cu spray pentru curatat EGR-ul.
  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Si astazi mi-am chinuit motorul la turaqtii mari(4000-5000,functioneaza fara eroare. Ma gandescca in continuare sa-l tratez ca pe un motor in parametri fara sa-l bruschez inutil,(daca dupa 3 zile la un regim dur,,turatii mari nu mi-a returnat nici o eroare,banuiesc ca functioneaza normal) Eventual da , sunt de acord si vezi ca nu m-am gandit s-ar putea curata la o adica din nou senzorul,mai ales ca acel senzor se poate demonta si monta fara conditii speciale de lucru(da un surub si un pic de atentie.Multumesc mult pentru timpul pierdut,,eu am castigat deocamdata din asta ! Multam fain inca o data.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Numai bine! Si daca merge, eu zic sa o lasi in pace.
Skip ads

  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Asa o si fac !
  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Inca o nedumerire...masina mea este din 2006 si stiam ca are filtru de particule insa am ramas nedumerit cand macanicul meu mi-a spus ca nu vede nici un filtru de particule in afara de catalizator cu sonda Lamda si coloana de evacuare.Este adevarat oare ?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In 2006 doar 1.9 avea filtru DPF.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Fi linistit este mai bine ca nu ai filtru de particule.Si a mea este tot din 2006 si nu are.
  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Asa ma gandeam si eu,Doamne ce noroc !Azi am schimbat si esnzorul de pe admisie cu unul Bosch.....dar nu mai amputerea de a verifica,fac alergie la ecn10807.......!
  • Griguta Ioan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2006 Z 13 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am inlocuit senzorul MAP cu unul identic;Bosch, masina functioneaza la parametri cred eu,adica la orice turatie,trage bine si nu mai apare ecn10807 si nici o alta eroare(scuze era sa scriu oroare dar era bine si asa) Mii de multumiri tuturor si in special d-lor SVASILE si IULIAN !
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cu placere!
Numai bine!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pai nu-ti spuse-i ca-i senzorul de presiune ? Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR