Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • axbz

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut, acum 2 luni mi-am cumparat prima mea masina, o Vectra B din '96 motor x16szr cu GPL Very Happy , toate bune si frumoase pana ieri cand m-am uitat la ceasul de presiune de pe butelie si am fost socat cand am vazut carcasa unde este este multivalva si ceasul de presiune plina de apa si conductele corodate, am curatat apa din carcasa dar astazi cand am ajuns la servici am verificat inca odata carcasa si surpriza iar era plina de apa Sad .Eu m-am mai uitat in carcasa aia de cand am luat masina dar nu am vazut niciodata apa in ea, deci apa a intrat acolo in ultimele 2-3 saptamani cred.
De unde credeti ca intra apa acolo, iar in legatura cu multivalva si conductele corodate trebuie sa le schimb ca sa nu rugineasca mai rau?
Skip ads

  • axbz

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema, se poate inchide.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@axbz
Daca esti amabil, poti spune si cum, s-ar putea ca si altii sa se loveasca de problema indicata, nu?
Asta ca sa fim in spiritul acestui site/forum ... zic ...
  • axbz

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2016

  • Mesaj Privat
@bibu16v
Ai dreptate, ar fi fost corect din partea mea sa spun si cum am "remediat" problema Embarassed , deci cand am ajuns acasa de la servici fiind satul sa tot curat apa din carcasa m-am decis sa aflu odata si pentru totdeauna de unde vine apa aia, si am inceput sa inspectez pe acolo pe unde ar putea intra apa,la un moment dat mi-a sarit in ochi furtunul ala de plastic pe care este bagata conducta de alimentare a buteliei, pe la jumate are un Teu din care pleaca un alt furtun care duce in podeaua portbagajului acolo are o gaura, cred ca pentru ventilatie sau ceva, si am dedus ca pe acolo a intrat apa mai ales ca in ultima luna au fost niste reprize de ploi zdravene in zona unde stau eu si drumul pe care merg este destul de ingust si daca trece un camion pe langa tine te cam obliga sa o iei prin lacurile de pe marginea drumului, oricum ca si remediere am taiat un pic furtunul de plastic ca sa elimin toata apa din el si am astupat gaura aia cu un dop de polistiren, dar inca nu stiu daca trebuie sa schimb conductele si suruburile corodate.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Imi permit sa-ti multumesc in numele colegilor de forum!
Ma bucur ca ai gasit o rezolvare atat de "simpla".
Pe de alta parte, ar trebui inspectate acele conducte, eventual de cineva mai avizat, nu-i de glumit cu gazul!
  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
totusi sa nu fim carcotasi sa sa o patesti ffff rau nu cumva trebuie sa te documentezi foarte temeinic daca ai astupat acel furtun sa nu faci alta boacana

mergi la cei care monteaza gpl si edificate sa nu fie vre-o problema

stima
  • axbz

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am fost astazi la baieti care au montat instalatia si mi-au spus nu este nevoie sa schimb conducta dar ca sa fiu eu linistit au zis sa ma duc sa mi-o schimbe.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,510
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ca-n Germania, bravo!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR