Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Minel

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, de curand am achizitionat o interfata OPCOM pentru citirea si stergerea erorilor. Totul a decurs frumos pana in momentul cand am instalat interfata (v 1.45) si am testat'o pe masina (opel astra g 2002, Y17DT). Aici singurii parametii pe care ii poate citi interfata sunt cei ai motorului( pot citii erorile, le pot sterge), cand am incercat sa imi setez intervalul service sau sa intru pe orice alta functie de la BODY (airbag, instrument, electronic climate control, etc.) interfata nu mai raspunde.. Imi apare "initializing ECU...ECU does not reply... please wait 2 seconds...." la fel se intampla si la restul, mai putin la 'ENGINE". S'a mai confruntat cineva cu problema asta?! E posibil sa fie o problema de la masina mea?! Am comandat aces produs pentru ca aveam nevioe sa imi sterg erorile de la climatronic, am citit pe forum ca ar avea erori si nu mai raspunde la comenzi ( indiferent ce zona as seta nu baga aer decat la picioare si orificiile laterale sofer-pasager).

Am gasit acest fimulet, la fel este si problema mea cu OPCOM.

http://www.youtube.com/watch?v=CMV0dAcMLB0
  • rocoder

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
interfata e de vina. dar pe modelul tau ar trebui sa mearga. incearca sa o trimiti inapoi si sa zici ca e "defecta". daca cauti pe olx in clj ii un baiat care vinde f multe tipuri de diagnoze si alea merg si accepta si retur in caz ca nu merge, iar daca vrei un model de OPCOM mai meserias ii aici pe forum un baiat ce vinde OPCOM rev C care merge si pe modele noi..numa ca e mult mai scumpa si nu se prea merita in cazul tau.
  • luci1982

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. Deoarece am o problema cu un OP-COM clona sper ca este ok daca postez aici. Am achizitionat un OP-com clona V1.59 pe vcare am incercat sa-l folosesc ca sa activez functii BC la Opel Astra J 2011 A17DTR. Am incercat sa fac ca in filmuletele de aici:
http://www.youtube.com/watch?v=LgJ1ISy9d1M sau http://www.youtube.com/watc...6akpas&t=389s dar din pacate interfata mea ramane la "initializing ECU", dar uneori se aude din cand in cand sunetul de cheie in contact si usa deschisa. In cazul in care incerc sa schim CAN-ul din SW in HS pe displayul masinii incep sa apara mesaje de genul: "service power steering", "service stabilitrack" si nu am mai asteptata sa vad si altele ca m-am cam impacientat si am dat close si apoi cheia in 0 si am sperat sa nu fac o boacana Smile si se pare ca nu am facut. Desi in tutorialele din linkurile puse totul parea destul de simplu se pare ca nu a fost chiar asa. Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi foarte recunoscator. Multumesc.


P.S. Pot strica ceva la masina daca doar incerc sa ma conectez la ECU?

  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare , am downloadat si eu de pe net versiunea: OP-COM Prof 150406b EN in speranta ca pot activa sau programa diverse pe Insignia 2014. Mentionez ca am un OP-Com 2014 cumparat acum 4 ani , cu versiunea de atunci OP-COM Prof 131223c EN, care functioneaza OK , pe masina veche ,Insignia 2010. Am incercat sa accesez op-com-ul de pe noa versiune OP-COM Prof 150406b EN, dar imi spune ca nu vede OP-Com-ul. Ce ar trebui sa fac?. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR