Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Probabil tu ai cutia lunga (F17WR) iar noi o avem pe cea scurta (F17CR). Masinile noastre fiind mai grele decat a ta, ar fi logic sa fie asa intrucat acceleratia la noi ar fi mai mica decat la tine, cu aceeasi cutie. De asemenea, cutia ta trebuie sa asigure si un top speed mai mare, pentru a nu limita ceea ce se obtine prin aerodinamica mai buna.

La mine, top speed-ul e de 205 in carte. Banuiesc ca la tine e mai mare, nu?

Cat despre motoare mai mari, ai perfecta dreptate. Eu visez la un 2.2 direct, dar cred ca voi astepta Vectra D pentru a vedea ce mai este nou. Sper sa apara ceva tehnologii noi pe motoarele Opel, cum ar fi VANOS-ul de la BMW.


La mine vit max este 211 in carte . prinde mai mult de atat , dar nu e bine Laughing
Am urmatoarele rapoarte :
vit.1 - nu reusesc sa trec de 60
vit.2 - la 3000 de ture am 50 de km/h
vit.3 - la 3000 am 70 de km/h
vit.4 - la 3000 am 85 de km/h
vit.5 - la 3000 am 105 km/h ..hai max. 110

Ce am observat ciudatenie :
In viteza 1 rupe asfaltul . se tureaza imediat si e foarte scurta .
In viteza 2 e lunguta . Prind chiar si 90 cu ea
Viteza 3 este foarte scurta . Nu depaseste 110 , hai 120 dar nu ma duc cu ea peste 6000 de ture
Viteza 4 este inutila . Trage pana la 140 , iar peste n-are rost s-o fortezi .
Viteza 5 trage la fel cu a4a de la 120 .

Pe mine m-au uluit rapoartele astea ca n-au nici o noima . La Calibra SFi cel putin , era clar ca viteze erau lungi . Insa la asta nu exista o reteta dupa care sa schimbi viteza daca vrei sa te faci cu cineva .
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Daca tot vorbim de cutie, pot sa zic ca viteza a treia este FOARTE scurta, era sa fac de 3 ori accident din cauza asta, ca imediat se tureaza si bang, 6k ture. Dupa ce la viteza a treia se simte ca trage, daca bagi a 4a e o diferenta enorma, daca bagi a 4a sau a 5a, cam tot aia este. A 5-a parca trage si ea ceva cand turometru e la 4k, adica cam 120-125 la ora.

Insa la asta nu exista o reteta dupa care sa schimbi viteza daca vrei sa te faci cu cineva


Aici eu am incercat a1a pana in 5k, a doua pana in 3-4k, a treia in 6, si a patra cat mai mare. Eu cam asa si schimb la drum lung, respectiv depasiri. Am incercat a treia si peste 6 k, dar e limitata electronic la 6 juma.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Oh my God , dar stiu ca ai chinuit-o nu gluma de ai ajuns la limitare Laughing
Parerea mea ca la a2 a gresesti . Sa-ti dau ex :
M-am facut cu un passat de 130 de cp tdi .
Am plecat cu vit1 pana la 5k si l-am umilit.
Vazandu-l ca a ramas departe am schimbat vit.2 la 4k
Cand am dat vit.3 nu mai aveam cuplu periculos ( ca a cazul pe 3k cand am schimbat din vit.2 ) si l-am vazut pe ala cu passatu cum ma ajunge si ma depaseste Shocked .
Am dat-o pe a patra dar degeaba ..de-abia la 110 am inceput sa-l prind .
Ei bine pana la 150 in vit5 am mers la fel . Acolo m-am desprins si l-am depasit si apoi am mers iar la fel pana la 180 cand m-am desprins iar si apoi am terminat cu prostiile amandoi .

Treaba se intampla pe DN1 pe doua benzi , am plecat de la bariera care nu se lasa decat foarte rar si eram primii .
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Culmea ca la mine e altfel. Odata, in drum spre Iasi, venea din spate un A4 in spate, 1.9DTI cu "I" rosu, adica 131CP. La iesirea din sat el a inceput sa traga tare, pe banda a 2-a, eu fiind pe prima banda. A trecut de mine si avea cativa metri in fatza. El tragea la maxim, am vazut fum de motorina. Eu am lasat-o in a 3-a iar pe la 5000 deja il ajungeam. Cand a schimbat viteza, l-am vazut cum cade in spatele meu. La 6000RPM am dat si eu de a 4-a si l-am linistit total. Culmea e ca tocmai viteza a 3-a de care spuneti voi ca e nasoala, m-a ajutat sa-l las in spate pe ala cu Audi. Ciudat, nu?

P.S. Neveste-mii nu-i venea a crede cand a vazut ca abia dau de a 4-a la 130km/h.
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am zis ca a 3-a e f scurta, trage cel mai bine, da e scurta, si a 4a nu mai e la fel, ca sa te poti baza pe ea la fel ca pe a 3a. Ma refer strict la depasiri. Eu nu ma prea intrec cu nimeni la "liniute", ca nu is genu. Da in schimb imi place cand ma bag in depasire si o calc sa se duca, nu sa fac ca si cu dacia "oara trec? hai mai repede, baga a 2, a 3a, iar a 2a" si apoi dupa 100 km ma doare capu dela stres.

Si da @botosule, am forjat masina, deh... am schimbat motoru, macar sa simt ca a meritat banii. Nu o sa ajung eu sa simt "uzura" la motor, cel putin acuma motoru are 65.000 km. Deci, daca tot am platit, sa ma si distrez. Very Happy Si inca o stresez. In depasiri in afara localitatii schimb peste 5k de ture. Cand merg la Bucuresti fac in jur de 1.400 km dus-intors in 3 zile, si daca nu i-as da in gura si as merge la consum as obosi si psihic si fizic. Oricum nu imi pare rau, de aia am luat motor mare ca stiam ca voi face multe drumuri in afara.

Anyway, exista vreo cutie pt z18xe cu alte rapoarte?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai s-a raspuns mai sus: sunt doua cutii, F17CR si F17WR.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am zis ca atreia e f. scurta si ca daca nu pici pe cuplu cand schimbi din a2a ai toate sansele sa te faca un tdi care trage bine la turatii joase .
Si dodo eu cu a3a ajung la max 110
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am sa verific si eu cat prind in a 3-a, poate m-a furat privelistea. Oricum, tin prea bine minte momentul de uimire a neveste-mii ca sa cred ca m-a furat prea mult. Smile
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si cum aflu de care am eu? (cutie)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
urmand link-urile furnizate in acest topic...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu mere linkul dat de @lexxx.

Object not found!
The requested URL was not found on this server. The link on the referring page seems to be wrong or outdated. Please inform the author of that page about the error.

If you think this is a server error, please contact the webmaster.

Error 404
www.opel-infos.de
Thu Apr 19 13:04:47 2007
Apache/2.2.0 (Linux/SUSE)
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La mine in viteza a-3-a se duce ceva de genu 140-140 si un pic iar in a-2-a ajung pana la 100km/h.

Oricum am observat ca dupa remapare nu mai sunt limitat electronic la 6500 ( i-am dat o data mai tare si pana sa schimb viteza a intrat putin pe zona rosie... oricum nu o sa mai incerc sa o duc pana acolo ).
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Limitarea tocmai in scopul asta e "ridicata" la 7200 rpm - pentru ca, in caz de nevoie, sa poti merge un pic mai sus fara sa iti dea in nas.
Nu ai de ce sa iti faci griji, atat timp cat nu parcurgi distante mari cu a 2-a la 100km/h Wink
  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca am avea tara brazdata de autostrazi...s ar jusitifica o cutie cu 6 viteze pt "cruise speed" imbunatatit cu consum mai mic si un top speed mai bun.Cu toate ca logica i mi spune klar ca nu merita investitia, nu as ezita sa cumpar un F28 daca l gasesc la un pret acceptabil Very Happy
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
E clar ca eu am alta cutie fata de voi , daca va duceti cu a treia la 140 . Eu de-abia cu a patra ajung acolo .
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si eu ajung cu a 3a la 140, da creca am 6 mi de ture.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR