Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Dragos Vizitiu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Ma intereseaza sa cumpar aceasta masina https://www.olx.ro/oferta/op...0-km-IDbrts7.html . Singura mea problema ar motorul. As dori sa stiu daca masina este submotorizata.

Pentru cei care au motoarele sau stiu cate ceva despre ele, cum se descurca? Trag cat de cat? Este un motor fiabil? Care sunt problemele des intalnire? La ce consum sa ma astept?

Multumesc in avans!
Skip ads

  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Eu detin aceasta masina de un an jumate.merge super ok trage te baga in scaun datorita turbinei.am fos tla constanta cu ea de doua ori din hunedoara.merge super bn.atat ca sa ai grija cu filtru de particule sa il regenerezi cand trebuie.in rest motorina sa bagi si e ok
  • Dragos Vizitiu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Are filtru de particule? Ai avut ceva de schimbat la ea? Un consum care ar fi?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Eu am astra h combi cu motor z13dth si am consum mediu 5,4 l/100 vara si 5,7 iarna. Problema ar fi EGR-ul care se cam infunda, eu nu al filtru de particule. Motorul este fiabil daca ai grija de el, schmbat filtre la timp, ulei, motorina buna. Distributia este pe lant, dar la 150 000 km ar fi bine sa o schimbi.
Skip ads

  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Eu am ajuns sa schimb filtru de particule caci nu an reusit sa.l regenerez si sa topit sa infundat.deoarece unde locuiesc nu am cum sa fac regenerare.am limita de 50km h si ar trb sa merg mult pana la autostrada.partea buna ca nu e scumb nou.310 euro.nou.oricum are durata de viata 200k si atat aveam cand an luat masina.in rest e ok
  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
A mea are filtru dpf e din 2006
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asta cu submotorizarea depinde mult de ce asteptari ai tu de la masina asta ,daca ai un stil de condus mai sportiv va fi o mare dezamagire ,la fiecare plecare de pe loc se simte motorul prea mic,trebuie dus in ture mai mult si este destul de zgomotos.L-am avut pe o Corsa din 2007 ,am inlocuit electromotor, alternator ....si cam atat in 4 ani ,in rest nimic , de obicei cad turbinele si ceva probleme cu injectoarele. Poate unde in fiecare zi o puteam compara cu alte tipuri de motoare si alte performante la aceeasi cilindree sau foarte apropiata mi-a lasat o amintire de un motor fara vlaga ,pleca greu de pe loc si se ducea destul de bine dupa 2500 3000 cand deja trebuia sa opresti, la folosire in oras cureti EGR-ul destul de des.Un motor de 1.7 este mult mai nimerit ca sa simti ca merge cat de cat .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR