Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • deleted-1817

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Acum ca a venit caldura si plimbarile cu masina in afara orasului incep sa creasca, m-am gandit sa-i aduc ceva imbunatatiri la sistemul audio, astfel incat plimbarile sa fie mai placute. Pe masina am sistemul audio original (un Radio-CD CDR2005), dar nu prea ma incat 100%. Claritatea sunetului e oke, dar cand vine vorba de joase sau un volum mai mare, deja incep distorsiunile. Si la drum lung, la viteze mai mari, e necesar un volum un pic mai mare. "Jucarie" care sa inlocuiasca vechiul sistem am gasit (cu un design care sa mearga cat de cat cu bordul), suport pentru ea am gasit (pe un site pentru moment, dar o sa caut si prin oras), dar acum vine problema difuzoarelor. Vreau sa le schimb si pe astea, in special pe cele de pe fatza. A facut cineva acest lucru? E complicat? Ce dimensiuni au difuzoarele (atat cele din bord, cat si cele din spate)? Se pot scoate usor? Mai functioneaza apoi ceasul din bord (am fazut pe un forum ca au fost ceva probleme dupa inlocuirea sistemului original cu altul)? Si cam atat pentru moment.

Va multumesc anticipat pentru ajutor Smile
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu unul sunt multumit de sonorizarea in masina, avand aceiasi echipare audio; se poate seta atat nivelul de joase, cat si volumul, iar in acelasi timp, cred ca prin tester - se seteaza un volum mai mare automat atunci cand viteza creste (la mine este peste 60km/h)
Distorsiuni imi apar aproape de volum maxim, atunci cand introdus CD-uri copiate; la cele originale este ok.
Sunt sigur ca la schimbarea aparaturii audio nu va mai functiona ceasul din bord, dar se poate rezolva cred cu testerul.
In general, sonorizarea este ok, daca nu vrei sa dai discoteca Smile

Intrebare: stie cineva cum se poate inchide lumina de la plafoniere, chiar daca sunt usile deschise? la mine nu am reusit sa descopar chestia asta...
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@pratmin: ei bine nu se poate..... asta ma enerveaza si pe mine
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pratmin a scris:...se poate seta atat nivelul de joase...


Salut.
Se poate seta si nivelul de inalte.

pratmin a scris:....cum se poate inchide lumina de la plafoniere, chiar daca sunt usile deschise...


Nu se poate stinge plafoniera cand o usa este deschisa (se poate doar prin apasarea contactului de la usa deschisa sau prin scoaterea becului) dar mie nu mi se pare atat de deranjant ca faptul ca nu se poate aprinde plafoniera fara deschiderea unei usi (deci exclus in timpul mersului).
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Adrian P. a scris:[ dar mie nu mi se pare atat de deranjant ca faptul ca nu se poate aprinde plafoniera fara deschiderea unei usi (deci exclus in timpul mersului).


Plafoniera se poate aprinde chiar si cu usile inchise (incl. haionul), prin tragerea bunonului de lumini. Deranjant pentru mine ramane faptul ca nu se poate stinge cand sunt usile inchise; motivul: am bateria slaba si daca sta mai mult de 1 ora (uitata sau la spalatorie), combinat cu CD-ul, risc sa nu mai plec de acolo...
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut. N-am vrut sa deschid o noua discutie asa ca am scris la acesta rubrica. In primul rand vreau sa va intreb si eu daca stie cineva pe unde trec firele de la boxele din spate din plafon, prin care parte a masinii sau pe unde sunt bagte ele?
Si in al doilea rand vreausa va povestesc o patzanie ca poate se mai intalneste cineva cu asa ceva: de cateva zile tot auzeam un scartzait la volan cand roteam de el in curbe si pe stanga si pe dreapta. faza proasta era ca nu facea intotdeauna si credeti-ma ca era supeeeeer enervant nu nu mai zgomotul cat si faptul ca nu stiam de unde vine. Am crezut ca am probleme cu servo cu ceva. Ieri m-am bagat sub bord am scos covorasul si m-am uitat ff atent si spre bucuria mea am vazut ca jos sub pedala de acceleratie chiar unde este axul de la volan este o bucata de cauciuc ff frumoasa care mascheaza axul. am observat ca acesta bucata era iesita din niste suporti de prindere si freca in partea de sus da axul volanului. Deci mare mea problema s-a rezolvat momentan pana cand o sa gasesc niste "chestii de palstic care lipsesc la mine" cu care sa fixez acesta masca.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fire pentru boxe spate ai deja, toate sunt cablate din fabrica. Nu ai fire sau vrei sa mai conectezi pe drum ceva la ele ?
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut ca sunt trase din fabricatie si de aceea am intrebat pt ca vroiam sa mai cuplez ceva fata de ce este si aveam nevoie sa stiu pe unde trec ele, vin prin plafon sau undeva pe al praguri pe jos?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca te descurci, pe spate ba e stinga ba dreapta dupa cum e volanul. Scuze de calitate ca m-am grabit.






Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Joi 19 Apr, 2007 12:17 pm
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si inca o intrebare la acest capitol. Stie cineva cum se scot capacele de la boxele din bord. Sau cum se scot boxele din bord? Multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Caut ...
  • iongabriel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sal tuturor.,..imi poate spune cineva cum se poate desface radio-cd...am o problema cu radio ,,in sensul ca mi se pierde semnalul se aude intrerupt..daca merg pe cd nu e nici o problema..numai pe radio..o fi ceva de la antena...dartrebe sa desfac si nu stiu cum..va multumesc!
Skip ads

  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
iongabriel a scris:sal tuturor.,..imi poate spune cineva cum se poate desface radio-cd...am o problema cu radio ,,in sensul ca mi se pierde semnalul se aude intrerupt..daca merg pe cd nu e nici o problema..numai pe radio..o fi ceva de la antena...dartrebe sa desfac si nu stiu cum..va multumesc!


Vezi ca s-a mai discutat (parca la probleme tehnice). Nu este nici un defect, este de la RDS care cauta un emitator mai puternic. Daca anulezi RDS nu se mai intrerupe.

Adrian
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
capacele de la boxe se scot cu o surubelnita au nuiste cleme de plastic deci atentie apoi ele sunt prinse in 2 holsuruburi.eu am schimbat una se arsese
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.Are cineva idee daca la Agila se poate monta pe langa becul pt usi deschise si unul pt lectura? Gen cum au Corsa. N-am vazut la nici o Agila sa aibe becul de lectura. Dc vreau sa aprind lumina in mers ce fac, deschid usa? Very Happy
Multumesc de ajutor,
Cristi
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
crilups a scris:Salut.Are cineva idee daca la Agila se poate monta pe langa becul pt usi deschise si unul pt lectura? Gen cum au Corsa. N-am vazut la nici o Agila sa aibe becul de lectura. Dc vreau sa aprind lumina in mers ce fac, deschid usa? Very Happy
Multumesc de ajutor,
Cristi


Very Happy Nu e nevoie sa deschizi usa ! Trebuie doar sa tragi de comutatorul de lumini si se aprinde !
(Eu rad insa am Agila de un an si de chestia asta am aflat abia acum o luna Very Happy )
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vrei sa spui comutatorul cu care aprinzi faza scurta si pozitiile? Sa trag de ala inspre mine?
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
crilups a scris:Vrei sa spui comutatorul cu care aprinzi faza scurta si pozitiile? Sa trag de ala inspre mine?


Da ! despre ala e vorba .
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Shocked nu-mi vine sa cred. Am tras de buton si surpriza: lumina in habitaclu Embarassed si ma gandesc ca am masina de mai binde de un an. Adevarul ca pan acum ceva vreme nici nu i-am facut mare lucru decat pus benzina, spalt si aspirat...fiind si prima masina ce as putea sa stiu sa-i fac...in timp sper sa prind ceva Very Happy Mai sunt si alte secrete din astea de care ar trebui sa stiu?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa dezaburesti luneta spate tragi de ala de la aer, vezi ca se aprinde in mijloc beculet....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR