Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • AlexSintu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut stimati colegi. De curand tatal meu mi.a dat masina sa personala sa o folosesc este vorba de masina din semnatura un opel vectra c 2.2 dti 2003(a fost cumparat de noi de nou din Germania in 09.2002) care are pana in momentul de fata 357 de mii km fara interventii majore asupra ei.(s.au schimbat urmatoarele: CIM senzor vilbrochen, senzor temp. ulei si furtun turbo+tot ce tine de articualtii brate bucsi planetare doar pe fata, pe spate nu s.a schimbat nimic.) Multumiri inca o data lui ADAM OPEL CLUJ deoarece el a tinut masina acesta in viata din 2003 doar la el s.a facut service.ul. Aa si am uitat pe garantie s.a schmbat turbosuflata deoarece am inteles ca era un stoc cu geometrie variabila si ulterior sa pus cu geometrie fixa, dar nu sunt sigur. Problema care imi da batai de cap suna in felul urmator: la aceasta masina nu s.a schimbat niciodata ambreajul implicit nici volanta, da cand conduc eu masina am obsevat ca in special la rece intra greu in viteze(in special 1 2 si R). De curand am schimbat uleiul in cutia de viteze si am pus ulei original(75W-90 parca). Dupa schimbare parca intra mai usor in viteze dar tot greu intra Smile) La schimbarea uleiului am gasit pe busonul de la cutie un pic de span care mi s.a spus ca este normal la km masinii. Acum intrebarea mea este se mai poate regla sau unge timoneria? deoarece si cand dau stanga dreapta de schimbator parca merge prea greu in comparatie cu alte masini.(am cautat pe forum dar nu am gasit un rasp. concret la problema mea) am inteles ca ar fi ceva bolt care rugineste. Eu momentan conduc masina in B fiind la facultate aici. Ambreajul repet nu troncane(arcurile) si nu patineaza, pedala este ferma. Cineva mi.a soptit ca ar fi bine sa pun in cutie ulei rosu de transmisie automata. Astept parerile voastre Smile Multumesc anticipat inca o data !
Skip ads

  • AlexSintu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nimeni nimic ?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie si de la sincronul de 1 si 2, dar si de la uzura timoneriei. Trebuie vazuta treaba asta de catre un meserias.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Verifica tija si cablurile timoneriei.
Baga niste ulei de mecanisme fine pe camasa cablurilor.
Skip ads

  • AlexSintu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2016

  • Mesaj Privat
tot ce ii posibil
  • AlexSintu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2016

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Verifica tija si cablurile timoneriei.
Baga niste ulei de mecanisme fine pe camasa cablurilor.


o sa incerc cand am timp repet la cald intra perfect in toate treptele
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR