Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • kkaattaalliinnaa

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 Y17
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Simptome:
Buna ziua, daca ma poate ajuta cineva...
Am un Opel Astra G Caravan de 1598 cm c, 74 kw, benzina din 2001, si s-a aprins martorul in bord ...o imagine cu un motor..., consumul s-a marit iar gazul de esapament miroase a benzina...Am fost la service si mi-a curatat EGR-ul, au resetat martorul, dar dupa 30 km s-a aprins un alt martor..o masina si o cheie. Am fost iar la service si mi-au spus ca e sonda Lambda ! A mai patit cineva asa..ca nu vreau sa incep sa schimb toate piesele la masina !
A doua problema, semnalizarea pe stanga clipeste mai des fata de semnalizarea pe dreapta sau avariile. Am verificat becurile, sunt ok. Ce pot sa fac...
Multumesc si astept un mesaj din partea dumneavoastra!Cod(uri) eroare:
----
Model: Astra G Caravan
An fabricatie: 2001
Cod motor: Tip Z16GXE
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Un consum ridicat de benzina poate fi urmarea unei sonde lambda deficitare ... dar ar trebui sa se confirme asta cu un tester, citit cum trebuie ...
La verificarea becurilor, ai verificat becurile scoase din soclu si apoi montate in soclu si functionau?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
kkaattaalliinnaa a scris: Am fost iar la service si mi-au spus ca e sonda Lambda !
Faptul ca vii dintr-un service si cauti rezolvare pe forum,cred ca nu ai ales service-ul potrivit rezolvarii problemelor si oarecum,vina iti apartine...! O parere obiectiva referitoare la functionarea motorului,nu se poate emite,fara verificare si testare...,referitor la semnalizare problema consta in consumul total pe partea stinga,care este mai mic decit minimul admisibil...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR