Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Catalin22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Dupã cum spune si titlul mã lovesc de aceastã problemã... Am încercat sã apãs si sa învârt de buton , sã trag de el .. sa bag doua șurubelnițã pe lângã dar nimic ..
Skip ads

  • adrianexim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Se scoate butonul, foloseste un patent si o carpa, ca sa nu il zgarii, dupa ce ai scos butonul o sa ai acces la cleme. Clemele se scot (APASA) folosind 2 surubelnite, ai grija sa nu sara clemele in spatele bordului si sa nu le mai gasesti. Daca vrei sa il desfaci sa schimbi ledurile, dupa ce l-ai scos din bord, sa o faci cu grija, fara graba, daca l-ai dezmembrat si sar rotitele de acolo,e greu de facut la loc, e un fel de puzlle. Am reusit sa dezmembrez unul si decat sa il fac la loc, am fost la dezmembrari si mi-am luat altul care avea si buton pt. proiectoare.

Eu l-am pus pe mijloc, pozitie, inainte sa il scot (nu stiu daca conteaza), am pus carpa, iar apoi l-am prins cu patentul si l-am tras usor, am miscat chiar si putin stanga-dreapta ca sa iasa.

PS: Poza am furat-o de pe alt forum, sper sa nu se supere nimeni Razz


  • Catalin22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Da , asta vreau sã fac sã îi schimb iluminarea .. am schimbat-o pe cea de la ceasuri ,tid,plafoniera,butoanele de la climatizare... Si am rãmas cu blocul de lumini si butoanele de la geamuri + comenzile de pe volan dar acelea nu le voi mai folosi deoarece intenționez sã schimb HU


Ai cumva idee ce fel de smd se aflã în butoanele de la geamuri ? Dar acel bec din blocul de lumini ai idee ce serie are ? Sau este tot b8,4d?
  • adrianexim

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 1997 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Uite cateva poze cu cel vechi, l-am desfacut si nu am mai putut sa pun rotita la loc cum era Smile poate te ajuta.....

Comenzile de pe volan o sa iti ramana aprinse chiar daca schimbi HU, probabil ca trebuie sa scoti mufa ca sa se stinga, le-am desfacut... si nu cred ca gasesti sms din alea in orice magazin, probabil sa faci comanda de pe internet...banuiesc ca si cele de la geamuri sunt similare, eu nu am geamuri electrice, inca Razz









Skip ads

  • Catalin22

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Am reușit sã fac schimbãrile , totul a mers brici... Am pierdut un arculet de la Roata aia mare din mijloc care atunci când o apeși se aprinde plafoniera dar s-a rezolvat cu unul de la o brichetã Wink este puțin mai rigid dar totul e ok , îți mulțumesc mult pt ajutor
  • jbn
  • *
  • 11 mesaje
  • din 03 Apr 2018
  • Corsa 2004 Z14XEP
  • Bucuresti
  • jbn

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare. De curand sunt si eu posesorul unui Opel Corsa C din 2004. Am observat ca pe blocul de lumini nu sunt iluminate cele 3 indicatoare de sus: "0", "pozitii", "faza scurta". Toate celelalte indicatoare din bloc sunt iluminate. Am reusit sa scot blocul de lumini din bord, insa am observat ca exista un singur beculet pe spatele acestuia (cel cu soclul gri, care se monteaza/demonteaza prin rasucire). Din moment ce o parte din indicatoare sunt iluminate, inseamna ca acel bec nu este ars. Sa inteleg ca pentru cele 3 indicatoare care nu sunt iluminate exista un beculet separat, care este accesibil doar demontand blocul de lumini? Eu as fi interesat doar sa schimb becul, nu vreau sa ma complic sa pun led-uri etc. Cat de complexa ar fi aceasta operatiune? Multumesc anticipat!
  • jbn
  • *
  • 11 mesaje
  • din 03 Apr 2018
  • Corsa 2004 Z14XEP
  • Bucuresti
  • jbn

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am descoperit ca grupul respectiv sta aprins cat timp este contactul pus. Nu are importanta daca ai luminile aprinse sau nu. Deci este ok.
Grupul incercuit cu rosu: luminat cat timp este contactul pus, indiferent de pozitia rotii centrale
Grupurile incercuite cu albastru: luminate cat timp roata centrala nu este pe 0, indiferent daca este pus contactul sau nu
Grupul incercuit cu verde: asemenea albastru, numai ca la mine este foarte slab luminat, mai proeminent intr-un colt.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR