Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CristiMoldo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut

Recent am achizitionat acest model si pana acum sunt multumit de el. Am o intrebare legat de butonul sport. Am citit ca diferenta nu e foarte mare dar ma gandesc ca totusi trebuie sa fie un altceva altfel n-ar fi pus el acolo. Cand il activez, se aprinde becul butonului si atat. Masina nu isi schimba turatia, nu e nici o diferenta in mers absolut 0. Daca il tin apasat 5 secunde imi scrie ESP Off in bord ( deci ma gandesc ca n-ar fi un buton fake cum mai pune unu altu.)

Ce probleme ar putea fi si la ce costuri s-ar ridica ? si nu in ultimul rand ... merita ?
Skip ads

  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Butonul "sport" amplifica sensibilitatea pedalei de acceleratie. Poti testa chiar stind pe loc, dar in mers se simte cum tureaza mult mai rapid. E doar o senzatie Smile
Pe de alta parte, cauta topicul despre remapari (tuning din software), s-ar putea sa ii gasesti o intrebuintare noua.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pai ai crezut ca iasa doua turbine din portbagaj ,apasand acel buton?probabil optimizeaza el ceva pe acolo da nu cred ca prea multe.deja e bine ca ai optiune esp off.ca-i greu la opel cu optiunea asta.spor la tuning☺☺☺!
  • CristiMoldo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Nu vroiam sa iasa 2 turbine din portbagaj. Vroiam doar sa stiu din ce cauza nu ar merge butonul. Am citit si este o diferenta pe care o sesizeaza soferul oricat ar fi ea de mica. In cartea producatorului scrie vreo 4 lucruri pe care le sesizezi automat. La mine nu se schimba absolut nimic, dar formulez altcumva atunci: In eventualitatea ca butonul sa nu functioneze, care ar putea fi problema ?
Skip ads

  • CristiMoldo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2016

  • Mesaj Privat
nolob a scris:Butonul "sport" amplifica sensibilitatea pedalei de acceleratie. Poti testa chiar stind pe loc, dar in mers se simte cum tureaza mult mai rapid. E doar o senzatie Smile
Pe de alta parte, cauta topicul despre remapari (tuning din software), s-ar putea sa ii gasesti o intrebuintare noua.


Am testat si stand pe loc, si in mers .. accelereaza la fel ... acel raspuns dupa acceleratie il am in ambele cazuri, nu accelereaza instant pe Sport
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Chiar nimic? Stai cu piciorul intepenit pe pedala de accelaratie, la o turatie constanta, si apoi apasa butonul. Vezi daca la aceeasi apasare nu se schimba (mareste) turatia.
  • CristiMoldo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Nu, chiar serios turatia ramane neschimbata .. le-am facut pe toate ca altfel nu intrebam aici. Am citit si in manual si pe forumuri din Germania si toti cu pareri care mai decare : " uaii ce diferenta .. se simte turatia , sta mai bine masina pe drum si asa mai departe. La mine e un led galben care s-a aprins. M-am dus afara sa incerc treaba cu ESP-ul sa vad macar daca ala mi-l dezactiveaza si pana la urma l-a dezactivat. Am mai dat o tura cu sport on off on off sa vad simt ceva un reflex, un aer de stranut macar sa am impresia sa fiu multumit ca merge. Si vroiam sa stiu daca merita sa ma duc cu acest lucru la service sau rad aia de mine haha.
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sincer, nu stiu la ce ar putea folosi modul "sport" in afara de un traseu tehnic, virajat. Adica pe serpentine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR