Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Jumãtate de milion de maºini în Sofia vor fi scoase din uz pentru cã nu au catalizator

Toate rablele fãrã catalizator vor fi interzise în Sofia din cauza traficului intens ºi smog-ului din oraº, relateazã cotidianul bulgãresc Standart. Autoritãþile municipalitãþii vor interzice utilizarea a aproximativ jumãtate de milion de maºini în Sofia, majoritatea vehiculelor vizate fiind rable din timpul comunismului, pentru cã nu au catalizator în tobele de eºapament. "Luãm mãsuri pentru a reduce emisiile de gaze ºi pentru a facilita traficul în centrul oraºului", a spus Velizar Stoilov, viceprimarul Sofiei, responsabil de transporturi. Pentru început, maºinile fãrã catalizator nu vor aveau voie sã circule în centrul Sofiei, iar apoi, încetul cu încetul vor fi interzise total. Restricþia propusã va fi votatã de Consilui Municipal din Sofia. "In prezent, în Sofia existã peste un milion de maºini ºi peste jumãtate dintre ele nu au catalizator", a spus Stoilov.
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sincer (cu parere de rau pentru cei mai nevoiasi) nu m-as supara absolut deloc daca ar scoate non-eurile din circulatie si la noi, s-ar mai aerisi si orasul asta un pic plus ca traficul ar fi mult mai fluid....cei cu masini de epoca sau mai stiu eu de care fara euro, pot sa-si cumere si sa-si monteze catalizatoare, sunt pe la 1000 ron preturile.
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ai si tu dreptate cand spui ca ar trebui scoase cele fara catalizator, dar uite un exemplu cand o masina veche isi face datoria : prietena mea face scoala de soferi si ca sa nu strice opelul i-am cumparat o dacie mai veche din 1989 Idea
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
si la o dacie de 2000 de lei ce mai conteaza un catalizator de 1000 Razz ?! Very Happy
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
B-30-ADU a scris:Ai si tu dreptate cand spui ca ar trebui scoase cele fara catalizator, dar uite un exemplu cand o masina veche isi face datoria : prietena mea face scoala de soferi si ca sa nu strice opelul i-am cumparat o dacie mai veche din 1989 Idea


si daca conduce prietena ta la ea, inseamna ca e mai putin poluanta? Smile
Am mai auzit eu ca piciorul fin poate face minuni, dar chiar asa, nu credeam Smile)
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:
B-30-ADU a scris:Ai si tu dreptate cand spui ca ar trebui scoase cele fara catalizator, dar uite un exemplu cand o masina veche isi face datoria : prietena mea face scoala de soferi si ca sa nu strice opelul i-am cumparat o dacie mai veche din 1989 Idea


si daca conduce prietena ta la ea, inseamna ca e mai putin poluanta? Smile
Am mai auzit eu ca piciorul fin poate face minuni, dar chiar asa, nu credeam Smile)


Evident ca nu este mai putin poluanta , dar asa cum am scris si in primul post este o masina care imi permite sa protejez opelul meu de ambreiaj stricat, accidente.... si multe alte lucruri care le face un incepator .
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am fost in Bulgaria in urma cu 2 saptamani, majoritatea masinilor sunt cu catalizator, si mult mai ieftine decat la noi. ex: Opel Astra Caravan 1996 1.7 diesel - 1000-1200 Euro.
Sunt foarte multi care isi permit o masina cu catalizator, si nu-i chiar asa o crima cu legea asta.
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca gaseam in Ro un opel asa ieftin in mod sigur nu mai cumparam controversata dacie Evil or Very Mad
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
scuze de interventia mea -recunosc sincer e rautacioasa.
vi se pare normal ca eu sa platesc pt motor EURO 4 o taxa de mediu raportata la citi litri de benzina consum lunar (asta pe linga toate taxele) pt ca am masina pe firma iar unul cu dacie din 1900 toamna care te impute cu gazele de evacuare (si care in multe cazuri e pericol public si dpdv al masinii si al soferului) sa nu plateasca nimic pt ca e persoana fizica??
Asa ca as saluta o asemena initiativa si la noi.
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cum spune spune o vorba ... fiecare are dreptatea lui
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca programul de reinnoire a parcului auto ar fi sub forma de rascumparare a autoturismului vechi si poluant poate ca alta ar fi situatia. adica proprietarul unei dacii din 1900 toamna ar primi bani in mana 3000 lei doar ca sa-si duca auto la casat, sigur ar face-o. doar ca in ambele cazuri tot noi sponsorizam (si firmele de leasing castiga).
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deci bulgarii au scos taxele de import/inmatriculare la rable din alte tari, dar le-au interzis sa circule

Bulgaria a fost efectiv sufocata de toate rablele culese de prin Germania mai ales, unde Autohaus-urile au ramas goale de toate junk-urile dupa ce au fost scoase taxele ptr masini, odata cu intrarea Bulgariei in UE. De asemenea si la ei ca si la noi, situatia rablelor autohtone este la fel de critica. Daca la noi Dacia este inca regina a soselelor si stii ca acolo unde este coloana in fata e o Dacie, asa si la ei cu Lada, Skoda, Moscvich si alte bunatati ale erei comuniste.

La noi temporar s-a gasit solutia reinoirii bazate pe acel program Rabla, insa nu sunt foarte multi cei care au de unde sa isi plateasca ratele pe langa penibila suma de 3000 lei, care o primesc de la stat in urma casarii rablelor.

Eu unul cea mai mare pata o am pe Rabele astea fumegatoare si autobuze de pe vremea lui mamaia, la care daca le mergi in spate si nu opresti circuitul de aer, te sufoci in mai putin de 100m ... Evil or Very Mad Ptr rablele astea, trebuie gasita o solutie si inca repede.

Parerea mea ...

Cu respect,
Mircea !


Ultima modificare facuta de ice01astra la Joi 19 Apr, 2007 8:08 am
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pai si noi astia cu mashini ce facem , eu zic sa-mi cumpar motor c20let sa-l pun ca sa scap de poluare Very Happy
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:Deci bulgarii au scos taxele de import/inmatriculare la rable din alte tari, dar le-au interzis sa circule

Bulgaria a fost efectiv sufocata de toate rablele culese de prin Germania mai ales, unde Autohaus-urile au ramas goale de toate junk-urile dupa ce au fost scoase taxele ptr masini, odata cu intrarea Bulgariei in UE. De asemenea si la ei ca si la noi, situatia rablelor autohtone este la fel de critica....


Locuiesc la granita cu Bulgaria, in fiecare zi trec cam 50-100 masini numarate de mine numai prin punctul de frontiera Calafat-Vidin iar majoritatea masinilor au anul de fabricatie peste 1995 media find 97-99(nu sunt chiar asa rable). Intradevar ca unele sunt accidentate dar din ce mi-a spus un prieten din vama au piesele de schimb in portbagaj(asa ajung mai ieftin cu ele)
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
razvanx a scris:Locuiesc la granita cu Bulgaria, in fiecare zi trec cam 50-100 masini numarate de mine numai prin punctul de frontiera Calafat-Vidin


Da, aceste informatii le am si eu de la un amic tot din aceea zona Very Happy insa el mi-a spus ca de numarat a numarat foarte multe rable, ca impanzeau si Romania prin '93-'94 ... na in fine, sa aiba parte de ele Very Happy
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ice01astra a scris:
razvanx a scris:Locuiesc la granita cu Bulgaria, in fiecare zi trec cam 50-100 masini numarate de mine numai prin punctul de frontiera Calafat-Vidin


Da, aceste informatii le am si eu de la un amic tot din aceea zona Very Happy insa el mi-a spus ca de numarat a numarat foarte multe rable, ca impanzeau si Romania prin '93-'94 ... na in fine, sa aiba parte de ele Very Happy



Cand o sa am timp o sa stau vreo 2-3 ore prin vama si o sa pozez "rablele" importate de bulgari.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
B-30-ADU a scris:... este o masina care imi permite sa protejez opelul meu de ambreiaj stricat, accidente...
Dar noi, restul, ce vina avem? Sa nu intelegem gresit "toti pentru unul si unul pentru toti"...

Ar fi buna o astfel de reglementare si in Bucuresti.
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai fi tu in locul meu nu stiu de ce dar cred ca ti-ai schimba parerea

nu mai da "quote" pentru mesajul anterior!
citeste Regulamentul Forumului
editat de maiandrei

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ba bine ca nu
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@B-30-ADU discutia era despre faptul ca primaria capitalei bulgaresti va interzice masinile fara catalizator, pe motiv ca sunt poluante. In contextul asta (si tinand cont de faptul ca mai toti am injurat la un moment dat ceva masina veche antica si poluanta, din cauza fumului in care ne-a ascuns) tu vii si ne zici ca tu ai luat un harb (nu e nici o aluzie la starea tehnica a masinii respective, nu trebuie sa sari in sus) ca sa o conduca doamna, sa iti protejezi masina ta. La fel judeca, cred, marea majoritate a celor care au astfel de harburi (atentie din nou, nu e o aluzie jignitoare, te rog sa nu interpretezi) mai mult sau mai putin capabile din punct de vedere tehnic:
"asta e masina care mi-o permit"
"de ce sa dau banii pe o masina noua, ca si asta ma duce si ma aduce"
etc
etc
etc
Pai de ce te temi pentru masina ta? nu stie doamna conduce? ia-i niste ore cu un instructor. Nu are reflexele atat de bine puse la punct ca tine? pai de aia exista CASCO
Scuze, si eu sunt intr-o situatie similara, sotia mea are carnet de 8 ani, si nu a condus deloc, dupa ce a luat carnetul. Dar am bugetat niste ore de condus, si dupa aia, sa ia masina si sa conduca. Nu o sa ma duc sa ii cumpar un harb, ca sa nu imi zgarie masinutza. Daca o loveste, ata ete. Si eu o pot lovi, ca nici eu nu sunt (si cred ca nimeni nu poate zice despre el ca ar fi) un sofer perfect. De aceea am CASCO la masina, ca nu l-am facut de dragul de a da bani la altii.
Ideea e ca exista o seama de motive care ii fac pe oameni sa isi cumpere astfel de harburi (atentie, din nou, nu trebuie sa te simti ofensat...) Si atata timp cat exista cerere, exista si oferta. Daca nu ar exista cerere, preturile la asemenea masini ar scadea atat de mult (zic eu) incat oamenii ar prefera sa le duca la fier vechi...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR