Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • AndreiBat

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Simptome: Jug motor fisurat

Cod(uri) eroare:
---- Nu
Model: Astra
An fabricatie: 2003
Cod motor: (cod motor?)

Salutari tuturor

Am aflat astazi dupa o constatare mecanica ca jugul motor este fisurat.In esenta e o fisura vizibila ,datorita varstei/gropilor de aproximativ 1 centimetru.Aparent nu am niciun fel de probleme la directie pe care sa o observ eu , dar am aflat de problema dupa ce am tocit cauciucurile pe fata in mai putin de 3000 km pe partea interioara.

As avea cateva intrebari :

Cam in cat timp se dezvolta o asemenea fisura ,defectiune,am masina de aproximativ 15 000 si in afara de cateva gropi ocazionale nu am avut niciun incident serios ?Ea avea 200 000,sau posibil chiar mai mult .

Cat de periculos este sa conduci cu un asemenea defect ?

Imi puteti trimite linkuri cu site uri de unde pot achizitiona piesa noua sau second ? Care e denumirea tehnica dupa numele de jug motor nu am reusit sa gasesc ,sorry Smile

Problema exista de cel putin 2-3000 km ma gandesc pt ca daca nu se toceau cauciucurile nici nu as fi aflat de ea.

Multumesc pentru ajutor si cu cat mai multe informatii va rog si va multumesc
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Stai calm nu cade maine ,la 1 cm nu e mare, se rezolva rpd cu o sudura, argon de preferat, chiar si electric e bine decat nimic.Rupturi, fisuri de genul asta apar de la socuri, lovituri, vibratii, e bn sa nu o lasi asa pentru ca in timp lucreaza si se mareste.Nu e panica, gandeste -te ca la oldtimere se refac sasiuri rupte, deci ce ai tu nu necesita schimbarea jugului.Dupa sudura trateaza locul bn cu hemmerite sau protectie deco 3 in 1 impotriva coroziuniu.
  • AndreiBat

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc mult.Sa fac totusi o precizare posibil am minimalizat avaria - pe o lungime de maxim 5 cm si incape degetul in locul maxim al fisurii- posibil sa fie ruptura? mecanicul a scris jug motor rupt si a cam bagat frica in mine .dar cred ca merg asa de minim 3-4000 km.drumurile noastre sunt cum sunt dar nu tin mine sa fi luat vreo groapa pana acum sa imi pun mainile in cap- doar hurducaielile noastre de toate zilele.Oricum nu intentionez sa o las asa pana pleaca roata la plimbare dar vreau sa stiu daca acum sunt kamikaze cu ea.cam greu sa obtin poze e ascunsa ruptura eventual trebuia sa fac la service
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Mergi la un tinichigiu, se poate reface, spatiul ala va fi umplut cu adaos /sudura, dar in situatia asta cauta argon e sudura mai sigura, plus ca nu decaleste tabla ca in cazul autogenului. Cunosc pe cineva caruia i s -a rupt jugul pe a1, bn masina era un trabant, era rupt doar de la un singur capat, a mai desumflat din anvelope pt a mai absorbi din socuri si a mers usor pana acasa.De regula nu se rupe total, acum nu stiu nici asta de opel cum arata insa e bn sa o faci cat mai rpd dupa aceea chiar va fi prea tarziu.
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
E un risc major si pentru tine si pentru ceilalti participanti la trafic sa mergi cu el asa! Daca nu stai bine cu banii mergi la un tinichigiu sa ti-l sudeze macar sau cel mai sigur cumpara altu din dezmembrari
  • AndreiBat

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutari Alex si din nou mersi

Mecanicul m-a bagat in sperieti a zis de kamikaze ca nu trebuia sa treaca de itp-totusi itp ul l-am facut acum 15 000.
Dar tot el s-a dat de gol a zis ca ma rezolva cu un second de 300 iar pe net le vad la 1-200 lei.Mai aveam azi un drum usor mai lung de facut si eram in dubiu- o sa stau pe prima banda cu 80 Smile
Oricum nu e placut gandul sa stii sau crezi ca la prima groapa pleaca roata in stanga dar cum ziceam tot el s-a dat de gol ca poate nu e mega urgent-zicea ca nu crede ca mai tine 50 000 desi eu nu i-am zis ca planuiesc sa mai merg atat cu ea .
Daca stie cineva cum sa caut piesa de noua pe net please help nu cred ca imi voi permite noua dar o sa caut sa rezolv tot,ca mai are 'suruburi' de schimbat stricate din cauza presiunii, cam cu 4-600 lei si vreau o solutie pentru vreo 100 000 ca mai mult nu cred ca voi duce masina
  • AndreiBat

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
@ Buldozer asta vroiam sa aflu si sa stiu
Stiu ca am luat-o de 'batrana' si nu ma asteptam sa straluceasca pe veci dar asta e intrebarea mea- o las parcata pana rezolv ?
Una e sa nu mearga aerul conditionat sau sa te balangane ca e un arc slabit si alta e sa te urci in sicriu...
Darn ma gandesc sa o las cuminte pana rezolv

Pt oricine altcineva citeste topicul va rog sa fiti cat de duri posibili ,mai ales daca aveti oarecare cunostinte legate de rezistenta piesei- daca e un viciu ce apare si dezvolta gradual sau daca e ceva ce apare si evolueaza rapid si are consecinte imediate...e ca diabetul sau ca infarctul ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca ai avea o fisura in muschiul cardiac ce ai face? O lasi asa pana devii amintire? Very Happy
Piesa este in general foarte rezistenta dar orice viciu de fabricatie poate duce la fisura.....parerea mea ...rezolva urgent. Gasesti la dezmembrari piesa OK.
Urmaresti pe National Geografic ``Dezastre in aer``?
E vorba de siguranta ta si a celor din jur. Fii responsabil!
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Nu -l mai speriati chiar asa ca nu se rastoarna masina daca se rupe, nu ii zboara rotile sau sare motorul ori etc, dar poate ramane in drum noaptea cu ea ori pe vreun drum pustiu.Nu inseamna ca si daca se rupe va muri in ea.Cum spuneam eu mai am si un trabant, asta pe spate are semipunti nu punte clasica si pe la vreo 50 km cea de pe dreapta s -a rupt nu am facut accident nu a cazut roata, tot mai era prinsa intr -un singur brat si am putut ajunge acasa cu toate ca roata parea ca sta sa cada iar bratul rupt batea in podea, culmea s -a intamplat si in Bucuresti.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu era cumva o problema comuna la astra g pe chestia asta? Din cauza panzei de la scutul motor aceasta retine apa si in timp duce la ruginirea jugului motor.
Desi sincer eu unul as cauta nou daca e de gasit la un pret decent sau sh care vad ca se invart in jurul sumei de 150 de lei... te omoara manopera la buzunar comparativ cu pretul jugului.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Si schimbat merge ca nu -i asa scump, un sh curatat bn vopsit nici nu il mai recunosti zici ca e nou, doar ca e mult de munca la schimbat.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Din nefericire asa este. Costa manopera de 2-3 ori cat costa jugul in sine iar cu tinichigiu nu stiu ce sa zic. Daca e o varianta viabila si nu se rupe sudura de ce nu
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa se rupa daca e sudat bn de un meseriasi, daca e sudat de nea caisa care pe vremuri decat taia poduri de fier pe dunare cu autogenul e posibil sa iasa treaba de mantuiala. Sunt N cazuri de masini trasformate, modificate din berline in cabrio, taiate si ramforsate pe structura de rezistenta inclusiv coborata inaltimea plafonului prin scurtarea stalpilor si nu se mai rup.Dar asta pe o lungime de 5 cm ? Sa vedeti masini clasice rupte de rugina bagate la tinichigerie iar la final nici nu ai idee ca jumatate de podea e inlocuita,ori ca stalpii au fost fisurati sau rupti ori altele carora li se schimba toata fata sau spatele de la alte masini donatoare.
  • AndreiBat

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc again tuturor- am reusit sa imi fac o idee si aproape sigur merg pe un cadru second plus consumabilele noi.Suma la care voi ajunge e posibil sa o tina garata pana in primavara,e 1000 de lei la care nu ma asteptam eu am crezut ca ii fac 'unghiurile' si schimb vreo doua 'suruburi'.Second pe aici vad ca lumea cere 300-350 dar e aceeasi atitudine de hai sa pisc oleaca ca il vad habarnist,mai caut nu iau prima oferta .

Voi mai cere luni o a doua parere,eu am vazut un fier ruginit si rupt sub ea,poate nu e jugul motor-asa cum stiati si voi cat e manopera cred ca si mecanicul stia Smile

Pana rezolv va sta cuminte si nu voi mai face decat drumuri necesare si scurte prin oras .

Legat de a suda piesa admit ca daca gasesc un meserias bun probabil o rezolv mult mai ieftin si aproape la fel de bine dar la cat de haotica e piata auto mai ales pe second nu cred ca as sti la cine sa ma duc,mai ales pe plan local
Voi prezenta solutia aleasa si costurile la care am ajuns
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eventual fa-ne si noua 2-3 poze sa stim ce e rupt pe acolo si sa vedem fisura nu de alta dar pe mine ma roade curiozitatea
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca alegi sa rezolvi cu sudura nu uita sa scoti borna minus de la baterie !
Arcul electric poate distruge ceva in electronica masinii!
  • AndreiBat

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat


Atasez si doua poze cu 'avaria'

Jug Motor 300 SH

Bielete /Cap de ..something /Arcuri Spate- daca tot o desfac sa tot schimb/Alte Suruburi 450 piese noi

Manopera 300

Familia o sa primeasca ciocolata de craciun Smile
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Aia nu e fisura. Aia e gaura de rugina; nici nu are rost sa te mai chinui sa sudezi asa ceva. Cam scump jugul motor, eu am gasit si la 100 de lei pe olx. Bieletele si capetele de directie de ce le schimbi? Sunt uzate sau vrea mesterul manole putin extra?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
acum cativa ani a fost o campanie de rechemare la Opel pe acasta tema si unii au reusit sa isi schimbe jugurile in aceasta campanie. unul ca al tau ar fi fost schimbat garantat si nu te costa nimic...
oricum asta trebuie schimbat clar si cat mai repede pentru ca jugul este structura de rezistenta a masinii, el tine motorul si de el se prind si bratele la roti. daca este sa se rupa ajungi pe scurtatura acasa daca mai ajungi. nu este de joaca cu el
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dar se mai aplica campania respectiva si in momentul de fata sau "i-a expirat" timpul?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR