Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca mai postez inca odata, se poate sterge topicul de pe ''insignia'', dar sunt putin ''disperat''si vreau sa gasesc o solutie cat mai repede.

Problema: Ieri ambreajul tinea foarte jos, daca ridicam 1mm deja pleca de pe loc. Cursa la ambreaj era foarte scurta, si intra foarte greu in 1 si R. Dimineata am vrut sa plec cu masina si nu intra in nici-o viteza, a venit un mecanic mobil si a dat verdictul ''master Cylinder sau slave cylinder'', imi cer scuze dar nustiu cum se numesc piesele acestea in romana (sunt total pe langa cand vine vorba de mecanica). A ridicat pedala de ambreaj cu mana si acum intra in viteza dar nu m-am riscat sa o conduc pe drum pentru ca mecanicul a zis ca poate oricand sa te lase iarasi.

Doar ce cumparasem masina, dealerul a zis ca suporta el reparatia (noroc cu garantia de 28 de zile), a refuzat sa plateasca prima cotatie care este sa schimbe slave cylinder + ambreaj, mecanicul mobil a zis ca trebuie schimbat si ambreajul pentru ca este contaminat(sau poate este) de lichdiul de frana.

Dealerul a zis sa aduc masina la el si se va uita mecanicul lui la ea, ce nu vreau este ca el sa schimbe doar slave cylinder si sa puna ambreajul vechi la loc, adica sa faca o lucrare de mantuiala care nu va tine mult timp.

p:s lichidul de frana este plin, daca are vreo legatura cu ambreajul la insignia.
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca insignia are arc la pedala de amreiaj, dar daca are verifica sa nu fie rupt sau sarit si atunci nu mai trage pedala inapoi.
  • rocoder

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
aici ai un filmuletz http://www.youtube.com/watch?v=WoM9_30XdyQ
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
svasile a scris:Nu stiu daca insignia are arc la pedala de amreiaj, dar daca are verifica sa nu fie rupt sau sarit si atunci nu mai trage pedala inapoi.

Are, reperele 21 si 22 sunt arcuri de revenire a pedalei de ambreiaj - "spring, return, assy.,clutch pedal"
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Maine va lua dealerul masina inapoi sa o repare, va tin la curent
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Update, masina s-a dovedit a avea doar aer pe instalatia hidraulica, dupa ce au facut o aerisire acum merge perfect, intra in viteza fara probleme. Sper ca aia sa fi fost cauza.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca vasul de lichid era plin, cum a ajuns aerul in instalatie?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR