Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
nu prea am stiut ce termeni sa folosesc la cautare, daca mai e postat pe undeva imi cer scuze
vreau sa scot de pe o calibra flansa cu amortizoar cu arc, eventual si cu tot cu planetare. pot sa fac operatiunea asta fara scule prea profi, intr-o curte, fara canal de lucru? imi puteti explica si mie pls cum se face? daca aveti si poze ca pt retarzi Laughing as aprecia.
multumesc
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in primu' rand se desface piulita de 24 aflata in capul telescopului (pe semiaripa in habitaclul motor - inelara cu cot de 24+fixa de 10)
se demonteaza roata
se desface piulitza care prinde capul de bara (directie) cu un cupru sau cu o presa se depreseaza capul de bara
se desface din brat bucsa care prinde bara de torsiune
se desface piulita pivotului inferior care se depreseaza cu o presa sau cu un cupru (la fel ca la capul de bara Wink )
se scoare siguranta si se desface piulita din capul planetarei (tubulara zdravana (32 parca) + frana calcata)
apoi se scoate ansamblul jamba+arc+telescop (raman in furtunul de frana si eventual in abs)
in caz ca trebuie deplasata de la masina trebuie sa desfaci si furtunu de frana + cel de la abs
bafta!!!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR