Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua,stimati colegi! Am o problema mi a aparut recent o mazga neagra in vasul de expasiune,nu pare a fi ulei la prima vedere cel putin asa am impresia.
Nu imi pierde ulei,nu am apa in baie de ulei nu imi fierbe apa in vas,temperatura normala ..masina se comporta normal.
La ce sa ma astept ?
Si mai am o problema mai veche am o scurgere mai jos de EGR la o garnitura din ce vad eu si priceperea mea Surprised .
Un pic de ajutor daca se poate multumesc!
Skip ads

  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mizeria din vas de expasiune are vro treaba cu scurgerea de la garnitura ventil AGR !? Masina nu are sintome de garnitura ciupita sau ars ( in afara de mizeria din vas). Imi poate raspunde cineva ? Smile
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Garnitura distributie
O zi buna
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns,problema e ca am schimbat-o acum 2 luni...
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si la mine e prezent fenomenul de mult timp, de pe la 100 000 km
in prezent, 180 000 km, nici nu s-a agravat dar nici nu a disparut, am spalat de 2 ori peretii vasului de expansiune pentru a vedea evolutia.
cauza este cea mentionata de colegul anterior: garnitura distributie ciupita pe undeva, presiunea in instalatia de ungere mai mare ca in cea de racire, rezulta foarte putin ulei in antigel care se depune pe peretii vasului.
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult pt raspunsuri!Sa vãd ce rezolv..
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mai toata lumea imi spune garnitura chiuloasa,ca cea de distributie cica nu ar avea nici o treaba...si ma luat capu pentru o garnitura de maxim 170 sa platesc manopera 1800.Sa vedem...mai astept sfaturi poate si un service sa nu imi ia si pielea de pe mine Very Happy prin buc....
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Desi am Z12XEP, motoarele in anumite aspecte sunt similare.
Ceva urme de mazga asemanatoare am gasit si eu pe marginea vasul de expansiune (antigelul e curat).
Am luat o proba pe deget si am lasat-o la uscat pe o hartie. S-a uscat lasand hartia doar murdara, fara a lasa urma de ulei. In paralel am pus si o picatura de ulei ca sa pot compara.
E posibil sa fie mizerie din circuitul de racire. Eu am schimbat antigelul acum un an fara sa spal instalatia. E posibil ca antigelul proaspat sa fi antrenat ceva mizerie. Voi spala vasul in curand sa vad cat de repede se murdareste.
La EGR se pare ca ai ceva scapari de lichid de racire. Eu l-am curatat i-am schimbat si garnitura, daca tot am golit motorul de antigel. Garnitura era putin corodata intr-un punct, nu cred ca mai dura mult pana incepeam sa pierd lichid.
In rest uleiul in motor e curat, nu am simptome de garnitura chiuloasa/distributie busita.
Chiar si ulei de ar fi, pierderea trebuie sa fie infima, undeva un por cat de mic tot apare la un moment dat in garnitura de distributie.
Garnitura de chiuloasa o exclud, nu am probleme cu racirea motorului, merge in parametri si nu abuzez de el. Garnitura ciupita creeaza presiune mare in instalatia de racire, furtune tari, presiune mare in vas.


Ultima modificare facuta de mariuseek la Joi 07 Sep, 2017 9:20 pm
Skip ads

  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am inteles..o sa iau in considerare ce ai scris,foarte folositor multumesc mult pentru informatie.Seara bunã
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
😊


Ultima modificare facuta de Marius knz la Joi 07 Sep, 2017 9:27 pm
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mariuseek a scris:Desi am Z12XEP, motoarele in anumite aspecte sunt similare.
Ceva urme de mazga asemanatoare am gasit si eu pe marginea vasul de expansiune (antigelul e curat).
Am luat o proba pe deget si am lasat-o la uscat pe o hartie. S-a uscat lasand hartia doar murdara, fara a lasa urma de ulei. In paralel am pus si o picatura de ulei ca sa pot compara.
E posibil sa fie mizerie din circuitul de racire. Eu am schimbat antigelul acum un an fara sa spal instalatia. E posibil ca antigelul proaspat sa fi antrenat ceva mizerie. Voi spala vasul in curand sa vad cat de repede se murdareste.
La EGR se pare ca ai ceva scapari de lichid de racire. Eu l-am curatat i-am schimbat si garnitura, daca tot am golit motorul de antigel. Garnitura era putin corodata intr-un punct, nu cred ca mai dura mult pana incepeam sa pierd lichid.
In rest uleiul in motor e curat, nu am simptome de garnitura chiuloasa/distributie busita.
Chiar si ulei de ar fi, pierderea trebuie sa fie infima, undeva un por cat de mic tot apare la un moment dat in garnitura de distributie.
Garnitura de chiuloasa o exclud, nu am probleme cu racirea motorului, merge in parametri si nu abuzez de el. Garnitura ciupita creeaza presiune mare in instalatia de racire, furtune tari, presiune mare in vas.
o rugaminte garnitura de la egr unde imi pierde mie atingel se numeste garnitura ventil agr?
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Da, tot aia e, valva egr sau ventil agr.
Skip ads

  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Am cumparat azi garnitura de la EGR..se ofera vreun coleg mai priceput sa mi`o monteze (desigur contra cost) din buc sa fie Very Happy
  • ionut.olaru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o intrebare,.La motorul z17dth este posibil ca din cauza aerului conditionat sa apara mazga/negreala in vasul de expansiune? Cand am observat mazga am curatat vasul si schimbat antigelul si am urmarit evolutia. Am mers o perioada si totul a fost ok(fara AC), iar dupa ce am folosit aerul conditionat la un drum mai lung am observat ca a reaparut mazga..In rest masina se comporta normal. Multumesc
  • Marius knz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2017

  • Mesaj Privat
@ionut.olaru Da e foarte posibil,eu acum 4 luni am schimbat pompa de apa +garnitura distributie si nu mi sa spalat instalatia de racire si dupa ceva timp mi-a aparut ulei vechi din instalatie in vasul de expasiune..am "spalat " instalatie cu solutie speciala la EDS service si acum e bine..poate sa mai apara pana se curata de tot peste cateva luni...te sfatuiesc si pe tine sa faci la fel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR