Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Tibiscus

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Bine v-am gasit!
Intentionam sa cumparam o masinuta pentru oras dar nu numai, de aici si polemicile si nelamuririle.....
Suntem un cuplu fara copii care am avea nevoie de o masina cu care sa ne deplasam in oras dar si in afara acestuia pe distante medii.
Noi am vrea un Opel Corsa C 1.2 (am vrea benzinar intrucat multi zic ca sunt mai ieftine la intretinere si mai putin mofturoase la calitatea combustibilului iar cum in romania lasa de dorit acest ultim aspect.....) fabriacat intre 2004 - 2006 (nu mai vechi deoarece, datorita vechimii este posibila si aparitia ruginii) cautam o masina fiabila, economa la intretinere dar si la consum (buget maxim 2500 euro cu tot cu imatriculare), ce recomandari aveti voi, cei care ati condus mai multe modele ?
Mentionez ca nu sunt incepator si am cateva mii de km atat pe 4 cat si pe 2 roti..... dar nici unul facut cu opel....
Merci!
Rog moderatorii sa ma scuze daca am postat in topicul gresit !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alegerea este buna, un diesel iti da numai batai de cap. Iti recomand sa fie in 4 usi, AC si ABS, restul sunt cucurele si poti trai foarte bine fara ele.
Alta varianta ar fi Agila, acelasi motor, dupa unii cam urata dar mai spatioasa si mai putin alergate decat Corsa.
Chestia la ele este distributia cam scumpa, nu te lasa precum o curea, cam scumpa dar tine 120,000 chiar 150 fara tacaneala prea mare. Avantajul e ca daca tacane iti spune singura ca vrea schimbata.
Daca gasesti ceva accepatabil te pot ajuta cu verificarea.
  • Tibiscus

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2016

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu - Iti multumesc de raspunsul promt; achizitionarea va avea loc la anul si da, sa stii ca voi vrea sa arunci o privire daca va fi cu putinta !
Per ansamblu trecand peste timonierele de plastic, apa ce mai intra prin dreptul ambreiajului, sunt inregistrate si alte defecte mai fregvente la acest model in comparatie cu alte mrci ?
Iar legat de distributie, daca masina are de exemplu 120 mii km teoretic vorbind, acea masina ori a avut schimbata distributia ori urmeaza sa ii fie schimbata corect ? Intreb asta deoarece cautand pe internet am vazut corse puse la vanzare cu specificatia distributie schimbata iar ca numar de km avea 90 mii......
Cu aproximatie care este pretul unei distributii de corsa vs una de agila?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Distributia este identica ca este acelasi motor, pret in Iasi cu manopera cu tot cam 1500lei dar poate creste ca mai gasesti rola intinzatoare curea accesorii, pompa de apa etc.
Skip ads

  • Tibiscus

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2016

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Alegerea este buna, un diesel iti da numai batai de cap. Iti recomand sa fie in 4 usi, AC si ABS, restul sunt cucurele si poti trai foarte bine fara ele.
Alta varianta ar fi Agila, acelasi motor, dupa unii cam urata dar mai spatioasa si mai putin alergate decat Corsa.
Chestia la ele este distributia cam scumpa, nu te lasa precum o curea, cam scumpa dar tine 120,000 chiar 150 fara tacaneala prea mare. Avantajul e ca daca tacane iti spune singura ca vrea schimbata.
Daca gasesti ceva accepatabil te pot ajuta cu verificarea.


La Multi Ani dragi colegi!
Cine stie cum putem lua legatura cu dl. Dan Cuciureanu pentru a ne verifica viitorul "bolid" ?
Un numar de telefon ar fi superb!
Multumim!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
0 7 5 3 030404
dancuciureanu @ yahoo.com
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR