Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut deschid acest topic pentru cei care sunt in aceasi situatie ca mine adica au un opel astra G si nu au xenon. Ce am discutat cu uni alti am inteles ca e o investitie care merita 100% . Vreau sa ma ajutati sa imi spune-ti un model de xenon care sa fie nici foarte scump nici foarte ieftin si bineinteles sa fie si trainic.
Va multumesc si astept sfaturile voastre
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Recomand orice xenon H7R de 6000k

Nu lua H7 normal ca o sa te injure lumea daca nu le reglezi pe stand!

Diferenta este ca H7R are o "tablita" care impiedica lumina sa bata pe partea inferioara a farului, astfel nu orbesti conducatorii de pe contrasens.

H7R sunt putin mai scumpe, dar merita.
Daca nu vrei lumina alba poti cumpara xenon de 4300K. Se vede mult mai bine pe orice conditie meteo, nu mai ai nevoie de faza lunga Smile
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ok si ca pret imi poti spune si cat ajunge un model din ce mi-ai recomandat tu ? si de unde il pot cumpara.
Mersi
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In jur de 50 euro.

http://www.shopmania.ro/mag...7r~p-8508111.html
http://piese-auto.anunturi-...ruri-9334222.html

Nu am nici o legatura cu acesti vanzatori, nu stiu cat de seriosi sunt, siturile le-am gasit dupa o cautare pe google dupa xenon h7r pret
Skip ads

  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ok hai ca ma uit si ma mai interesez pe la amici mei pe aici sa vad daca il gasesc sa mi-l si monteze ei.
La modelul asta tre sa imi cumpar adaptoare ca sa se potriveasca perfect ca din cate am inteles de la uni in Germania este interzis sa mergi cu xenon fara lupa
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
si in romania este interzis prin lege daca nu ai lupa, spalator de faruri si reglaj automat, dar la noi se trece itp-ul cu ele Smile
  • mumulacke

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
intr-adevar ai nevoie de adaptoare ca sa montezi fara a taia suporti de la becuri vechi.
instalatie h7r gasesti si aici:http://www.gamamag.ro/instalatie-xenon-h7r-p-144.html
eu de la ei am luat prin vara si nu am avut deloc probleme cu ele.
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da mersi mult de sfat o sa iau in considerare si zilelel astea voi actiona Very Happy
Skip ads

  • chepuiu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si eu sunt intersat sa imi montez un kit xenon h7 .problema e ca nu stiu cum se vede din masina noaptea(din afara se vede ca are intensitate). alta problema e ca nu stiu de care sa aleg: 4300k, 6000k, original sau ofter market-50 euro, si cat de fiabile sunt (schimbi des becurile, se monteaza usor, sufera instal electrica modificari). as dori sa aflu mai multe pareri in acest sens de la cei care si-au montat. multesc anticipat
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei xenon schimbi si farurile cu unele cu lupa.

Becul xenon indiferent ca este H7 sau H7R pe un far normal cu oglinda se comporta cam la fel, adica orbesti pe toata lumea din contrasens si nici tu nu vezi mai mult de 15-20m.

Daca H7R erau asa bune cum le lauda vanzatorii erau invetate mult mai demult si echipate masinile din fabrica ele.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Is bune, am si eu tot H7r, dar tot a trebuit sa dau farul din dreapta max in jos ca sa nu chioarasc pe nimeni! Oricum, diferenta diintre halogen si xenon e mare!
  • DMX

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Xenonul aftermarket ...l-as interzice prin lege , DE CE ptr ca foarte multi nu stiu sa-si regleze calumea farurile .....

Am avut si eu mai demult pus after .... m-au injurat multi .

Ca sfaturi : nu te bucura la "china made" ..... te tin becurile ff putin dupa care platesti , becurile cu xenon sunt destul de scumpe !
Skip ads

  • hopasuss

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Dmx serios acu un set de becuri xenon china la 15 euro e scump? Pe cand la reprezentante sau magazine de piese auto pt un bec D2S >>reprezentanta 450 de lei, restul magazinelor 250 de lei PHilips in ambele cazuri, si durata de functionare e cam tot aceeasi, diferenta o face calitatea balastului.
Si chestia cu reglaj automat la faruri e relativa . Am avut un vectra b cu faruri cu xenon din fabrica dar nici nu am observat sa se regleze mai ales cand eram incarcat (functional si verificat la reprezentanta) si mai luam flashuri din cand in cand . Intr-adevar spalatorul de far este esential .Plus ca se vede mult mai bine un halogen decat un un xenon din fabrica cel putin la vectra b. Daca se achizitioneaza o prereche faruri cu lupa si reglate bine si apoi adaogi o instalatie de spalare a farului e bine si asa.
Este doar parerea mea pur personala.
Sanatate si drumuri bune.
  • nimo23g

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
canbus sunt cele mai potrivite, sunt licenta philips cu becuri philips si costa in jur de 320 ron setul. recomand achizitia pe ambele faze.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@nimo23g, pe ce lume traiesti? Smile Philips nu face xenon aftermarket si nici nu ofera licenta pentru a se produce asa ceva.

Cam tot ce se gaseste pe piata la capitolul xenon sunt china-made. Daca or fi si producatori mai rasariti fii sigur ca pretul este asemanator cu cel de fabrica, daca nu mai mare.
  • nimo23g

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@BV19MAX posibil, nu te contrazic, eu spun ce scrie pe ele Very Happy. Oricum sunt multumit de ele pentru ca le folosesc de un an si jumatate si n-am avut nici o problema cu ele. Cat despre "china made" ... majoritatea electronicelor sunt china-made Very Happy si unele merg foarte bine. Probabil pentru mai mare incredere ar trebui sa se faca ca la Apple "design in california - assembled in china" Smile) glumesc!
Iar din cate kituri de xenon am vazut, cei de la can-bus au droserele cele mai mici, slim,(sper sa nu gresesc) ceea ce le face sa fie mai bine mascate.
  • claudellus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am montat si eu ieri xenon pe masina. Astazi o sa am un drum lung si anevois de facut (Cluj-Bacau). Duminca o sa revin cu impresii. Am dat pe kit 190 de lei, adaptoarele 70 de lei si manopera zero.

Am sa va tin la curent.
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Claudelus te astept la Bacau sa imi dai Very Happy o parere Smile)
  • claudellus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
no problem. oricum si eu is foarte curios.
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai cand pleci ... eu de la bacau ... iti dau o cafea Smile 0740317608 suna-ma daca ajungi pe aici ca si eu sunt curios sa vad cum arata ca ma bate si pe mine gandu sa imi pun
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR