Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • catalincatanoiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Am o mare problema cu plafonul masinii mele☹... La fiecare ploaie se infiltreazã apa pe langa chederele de deasupra usilor. Fiind in masina pot observa pe unde curge apa,dar nu imi pot da seama pe unde intra apa si cum ajunge acolo. Chederele arata bine (nu sunt rupte sau crãpate),usile se inchid bine si nu imi pot da seama care este motivul infiltrãrii. Ce ma sfãtuiti sa fac? Multumesc anticipat pentru sfaturi.
  • Ady_Sandor

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema ca si a ta. Cand ploua mai tare se mai strecura cate un strop pe la chedere. Eu unul am aflat de la englezi citind mult pe astratwintop.net (recomand) ca singura solutie este sa folosesti Gummi Pfledge, gasesti si la magazinele de prin tara, este un fel de ulei siliconic si face chederele mai moi si etanse ai zice. Ar trebui cam tot la o saptamana-doua sa le ungi. O tii semi-decapotata si dai pe fiecare cheder in parte. Nu am auzit pana acuma pe nimeni sa schimbe toate chederele cu unele noi sau daca se mai fabrica si cat ar costa, as fi curios totusi. Bafta !
Inca ceva, am masina de doi ani si ceva, si cum drumurile noastre sunt pline de gropi si denivelari, recomand tuturor posesorilor de Twintop sa-si verifice din cand in cand suruburile si piulitele de la sistemul de decapotare/plafon + suruburile cu cap imbus de pe capota portbagajului pt ca eu deja am patit de cateva ori sa mi sa destranga pe drum si nu e tocmai placut sa te trezesti cu cate unul pe bancheta din spate (cazul meu) sau sa-ti cada pe la articulatii si sa-ti faca alte pagube. La a mea mi-am schimbat toate piulitele originale cu piulite cu autoblocare, pt ca neamtul nici macar n-o pus saibe grover, dar apoi cu autoblocare ca doar la ei is drumuri bune...nu ca la noi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR