Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Imi permit sa deschid o noua discutie despre acest model, -ASTRA K-, intrucat discutia de mai sus de la stiri a ajuns la peste 40 de pagini, cam fiecare si-a spus oful (sistem electric, motorizari,accesorii etc) si m-am gandit sa le sortam cumva. Daca am gresit rog un moderator sa stearga sau sa mute aceasta discutie.
Posesor de ASTRA K HATCH, 1.4 TURBO, 125CP, primul lucru care l-am facut e sa-i montez un scut metalic achizitionat de la dealer, nu mi-a placut deloc cum aratau baia de ulei , cutia, evacuarea samd. asa la vedere. Urmeaza maine sa o duc la o firma sa-i aplice folie de protectie pe faruri.
In alta ordine de idei, deocamdata, infirm prezenta greierasilor in bord, nici scaunul din dreapta nu scartaie iar sistemul infotainment merge bine (radio, navigatie, conectat telefon prin bluetooth, etc)
Consum combinat pe BC: 7.2L/100KM.
O am de o saptamana si 350 km cu ea si nu am probleme! Very Happy


Skip ads

  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
La scutul asta cea mai mare problema este gaura aia din el, atunci cand mergi si prinzi, doamne fereste, o piatra cubica sau ceva care sa se agate in buza aia iti rupe tot scutul cu suruburi cu tot si poate produce mai mult rau.
Eu la masina mea tot caut un scut din plastic, ca sa protejeze de noroi, zapada, etc.

Vorbesc din experienta legat de ce am spus, am zis ca s-a rupt masina in doua cand am patit asta la un coleg.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandeam ca e nevoie de un spatiu dedicat pentru accesorii...bravo @danastra !
Ce am "facut" eu la masina :
- scut metalic cumparat de la o firma care se ocupa cu asa ceva (Odorheiul Secuiesc);
- protectie portbagaj dedicata modelului;
- leduri 5 w cu lupa ptr.plafoniera/portbagaj - fara erori;
- lampi cu leduri la nr.spate- fara erori ;
- capacele valve cu logo ;
- voltmetru/termometru interior , pe alimentare bricheta.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
[quote="DANASTRA"] Cat a ajuns scutul? E GM? In trecut am avut si eu un scut luat de la dealer Opel si dupa 2 ani ruginise groaznic.
E si pe lista mea scutul metallic dar caut ceva cu usita de vizitare pentru acces la baia de ulei....am sunat la cateva magazine si pretul e in jur de 470 lei cu montaj inclus. Eu as vrea sa aplic un strat de vopsea insonorizanta si vopsea neagra inainte de a-l monta pe masina....nu am increderea in marketingul vopsit in mediu electrostatic.
Eu am un ST 1,4 100 cp. Pana acum am luat tavita portbagaj undeva la 119 lei si covorase cauciuc tavita la 120 lei...mai am pe lista bavete roti, cirlig remorcare, folie geamuri.
Skip ads

  • Doadrian

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Ma gandeam si eu la scut motor, la masina ce urmeaza sa imi vina dar, oare nu modifica fluxul de aer de sub masina? Din ce zicea Opel, fluxul a fost foarte bine studiat pt. a obtine un coefficient aerodinamic cat mai bun. In plus, ce se intampla in cazul unui impact, cum se deformeaza scutul ala metallic?
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Decat sa dai o caruta de bani pe un scut original care rugineste ori pe unul de plastic cu pasla pe interior ce retine apa si provoaca coroziune mai bn unul home made din placa de aluminiu striat, grosimea ramane la aprecierea fiecaruia.Nici nu trebuie vopsit deci nu rugineste are si un aspect placut plus ca e si rezistent, eu am dat cu un t5 intr -o groapa plina cu apa pe fundul careia erau aruncate bucati de bordura, pe langa sperietura groaznica pe care am tras -o si un semn ramas pe scut masina nu a avut nimic.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Doadrian a scris:Ma gandeam si eu la scut motor, la masina ce urmeaza sa imi vina dar, oare nu modifica fluxul de aer de sub masina? Din ce zicea Opel, fluxul a fost foarte bine studiat pt. a obtine un coefficient aerodinamic cat mai bun. In plus, ce se intampla in cazul unui impact, cum se deformeaza scutul ala metallic?

Vis-a-vis de comportament la impact: am avut un Peugeot Partner cu un scut de otel(ucrainian) AM cu care am avut un accident si , intamplator, scutul a preluat cea mai mare parte a socului(dintr-o neacordare de prioritate am fost fortat sa "sar" o bordura), actionand ca o frana, altfel riscam sa intru direct intr-o casa! Fara acel scut,, care, dela forta de impact, s-a laminat inversaj din impactul cu bordura, dinspre fata masinii spre spate, , nu as fi avut nicio sansa sa nu percutez zidul casei! Pagubele au fost "imense", nu atat la vedere, ci pe dedesubtul masinii, reparatia s-a ridicat la EUR3600,00, adica la jumatatea valorii masinii evaluate de asigurari ptr acel moment ...


Ultima modificare facuta de bibu16v la Mie 30 Nov, 2016 2:45 pm
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
bavete spate originale am pus si eu !
referitor la scutul metalic, parerea mea este ca e de buna calitate, atat tabla cat si vopseaua aplicata in camp electrostatic......am la o alta masina , de 1 an, tot un scut de aceeasi calitate/producator si arata ca nou !
Skip ads

  • gdc
  • *
  • 1 mesaje
  • din 22 Nov 2016
  • Astra 2016 B1.4XFL
  • Galati
  • gdc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2016 B1.4XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut iubitori Opel...posesor K 5dr.. motor 1.4 T 125cp...dynamic...1800 km...consum 6.3-7.0
Totul la superlativ..sunt multumit de alegerea facuta pana in prezent.
Accesorii:
- scut protectie motor
- folie protectie faruri, praguri usi fata/spate, portbagaj
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
[quote="bazate"]
DANASTRA a scris: Cat a ajuns scutul? E GM? In trecut am avut si eu un scut luat de la dealer Opel si dupa 2 ani ruginise groaznic.
E si pe lista mea scutul metallic dar caut ceva cu usita de vizitare pentru acces la baia de ulei....am sunat la cateva magazine si pretul e in jur de 470 lei cu montaj inclus. Eu as vrea sa aplic un strat de vopsea insonorizanta si vopsea neagra inainte de a-l monta pe masina....nu am increderea in marketingul vopsit in mediu electrostatic.
Eu am un ST 1,4 100 cp. Pana acum am luat tavita portbagaj undeva la 119 lei si covorase cauciuc tavita la 120 lei...mai am pe lista bavete roti, cirlig remorcare, folie geamuri.


am inteles ca original GM nu a aparut inca, este de la o firma din Odorheiul Secuiesc cum a zis si colegul Mariocb, pret aprox. 470 ron, vopsit in camp electrostatic , ceruit de mine bine de tot inainte de montaj
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am auzit si eu de ei...pare ok dar caut cu decupaj pt acces baie ulei.
ÃŽntre timp caut senzori presiune pneuri pt roti de vara...deh. Faza tare ca mașina mea a venit cu senzori Schrader, o versiune la care se poate înlocui bateria...fata de cei GM ce vin capsulati.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@bazate
cum sunt senzorii Schrader ? sunt "fit" si cu valva cauciucata ? ptr. ca modelul asta il am si eu ! valva se poate inlocui daca se deterioreaza, am vazut ca are filet pe TPMS.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Sku 33500..cam asa aratã senzoru...nu reușesc sã încarc imaginea. Eu zic ca se poate schimba si valva si bateria. ÃŽn toamnã nu gãsesc jante tabla gm sub 270 si am zis pas...mai degrabã plusez la 310 aliaj after market.[list]
  • runawayonline

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Doadrian a scris:Ma gandeam si eu la scut motor, la masina ce urmeaza sa imi vina dar, oare nu modifica fluxul de aer de sub masina?


Exact asta e si dilema mea si a mecanicului meu, si e motivul pt care deocamdata nu i-am pus scut. In plus, ni s-a parut ciudat ca doar in Romania poti gasi scut pt K. Eu stiu ca avem drumuri proaste, dar or mai avea si altii. De asemenea, e ciudat ca nu exista optiunea de scut metalic din fabrica. La Astra G a fost.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@bazate
cred ca asta e senzorul...cand am schimbat anvelopele i-am vazut si seamana !
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
@mariocb
Corect. Am gãsit pt net materiale despre înlocuire baterie si valva pt acest model...plus ca e compatibil si cu valva metalica cromata....frumos e ca producãtorul anunțã durata de viațã între 5 si 10 ani la baterie.
Ciudat e ca acest senzor vine din fabrica iar dealerii noștri oferteaza GM.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
A gasit cineva husa capota de astra k?...incepe sezonul de pietricele si nisip! Ma gandesc sa incerc una de J...arata asemanator si daca e putin elastic poate incape.
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Tavita portbagaj pentru ST a gasit cineva? Am cautat un pic pe net si am gasit doar pentru versiunea HB.
  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Unde ai gasit tavita portbagaj ptr HB? Si la ce pret?
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Aici: rimimg.ro. De fapt tot acolo am gasit si pentru ST. Nu stiu cum sunt produsele lor, arata acceptabil in foto.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR