Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • TiTiR3Z

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua.

Vectra B din '97, cu faruri Angel Eyes ( daca nu ma insel sunt cele de aici), am avut xenon, dar nu am fost primit la ITP (desi la ultimele 2 nu au fost probleme, m-am interesat si este o lege "ceva mai noua", la care nu mai inchid astia ochii), in fine, am scos instalatia de xenon (vreo 4 ore stat in frig, am luat masina cu ele instalate si cine le-a pus a facut o treaba chiar foarte buna, am inteles ca au fost puse in Germania, problema a fost ca nici eu, nici persoana care m-a ajutat nu eram cunoscatori, asa ca ne-am prins urechile pe acolo, am reusit sa scoatem instalatia cu tot cu becuri, iar cand sa pun H7 normale, nu intra in locul becurilor xenon, era locul prea ingust, asa ca a trebuit sa dau gauri cu bormasina in metalul din spatele farului, exact unde intra becul, pentru a largi spatiul, in fine, am reusit sa bag becuri normal, faza e ca astea sunt mai scurte decat xenoanele, iar farul ramas cu lupa...va dati seama, becul nu bate mai deloc, nu ajunge, nu pica pe far cum pica xenonul).

Intrebarea mea este, ce bec pot pune in locul xenonului, sa intre bine in locul lui acolo si sa bata mai bine, eventual sa fie si legale (sa nu am probleme cum as fi avut cu xenoanele Very Happy) si lumina alba ca astea sunt galbene si...nu da bine deloc. Pot ramane cu farul Angel Eyes, cu lupa, atat timp cat nu am xenoane?

Inca o chestie, in urma dezinstalarii kit-ului xenon, nu imi mai merg becurile pe marsarier, nu stiu ce mufe faceau legatura, nu am anulat nimic, doar am scos instalatia xenon.

Va multumesc.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca daca angeleyes-urile tale sunt exclusiv (cum par a fi) ptr xenon, nu ai cum sa le folosesti cu becuri normale si sa mai fii si multumit de rezultat ... Deci, cu regret, alte faruri ... la alegere ...
  • TiTiR3Z

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc.

Ma gandeam poate a mai fost careva in situatia asta si a gasit o solutie, vreun bec compatibil cu farurile astea, ceva.
  • TiTiR3Z

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e tarziu sa postez aici, poate ca ar fi trebuit un topic nou, dar cred ca totul are legatura cu perioada in care am umblat la becuri, pentru ca mai nou am observat mai multe probleme, toate au aparut imediat dupa ce m-am chinuit cu schimbatul becurilor.

Ce am observat, nu imi merge mereu (doar cand vrea, iar cand vrea merge foarte usor, nu scoate lichid ca inainte, de vreo luna nu mai merge deloc) lichidul pentru parbriz. Actionez maneta sa imi dea cu lichid de parbriz, dar degeaba (nu se aude nici sunetul specific, pompita respectiva sau ce anume scoate sunetul, cand merge, merge...se aude sunetul). Iar becurile de la marsarier (in primul post de aici am spus ca nu mai merg) s-au aprins intr-o zi, chiar am bagat marsarier de mai multe ori ca sa ma asigur si au functionat, iar a doua zi iarasi nu mergeau.

Nu stiu ce as fi putut deranja, astfel incat sa mearga chestiile astea doar cand vor. E posibil sa fi deranjat vreun contact ceva pe undeva? Sa fie sigurantele? Desi ma gandesc ca daca erau sa fie duse, nu mai mergeau deloc, nu doar ocazional.

Daca imi poate da careva macar o idee, la ce sa ma uit...

Multumesc.
Skip ads

  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut, la prima vedere cred ca ai probleme la cablaj,vezi dacã ai curent la mufa pompitei de apa, e posibil sa ai scurt, mașina are o vechime totuși,asa am pãțit eu cu mufa de la egr,izolație coapta,fire lipite, sper sa rezolvi problema.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr pompa stropgel, verifica cum spunea colegul, mai sus, daca vine curent cand actionezi maneta (verifica si plusul si minusul), daca vine curent e foarte probabil sa fie dusa pompa(are si ea o varsta), poti sa iei si noua, e ieftina, in jur de EUR10-15.00.
Ptr marche-arriere(mers-inapoi), cel mai probabil este raspunzator switch-ul(intrerupatorul) de pe cutia de viteze(boala de Opel, al meu e nou si acum pe frig are o intarziere de cateva secund pana aprinde becurile), poti sa faci proba scotand firele de pe switch si sa faci contact intre ele cu contactul pus. Deasemeni e ieftin, EUR5-8.00, merge si de Daewoo, cred ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR