Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rosemerta

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z3dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am citit din topicurile deschise in încercarea de a intelege mai bine care e problema dar tot nu sunt suficient de lamurita datoritã unui simptom aparte.
Am un Opel Astra h 2009 , 1,3 cu motor Z13DTH adusã din Belgia la 141.000 km, cumpãratã de la dealer de mașini SH de acolo. Dupa ce am adus o in țara, la ceva vreme am constatat un zgomot metalic la motor, cand motorul e rece. Am fost cu ea in service pentru revizie, am semnalat problema mecanicului, a spus ca e posibil sa fie distribuția, dar neauzind zgomotul pt ca deja motorul era încãlzit. De cand s a rãcit mai tare s a amplificat zgomotul, dar pe lângã asta, e amplificat si atunci cand fac manevre de parcare, adica la rotirea volanului, mai ales in punctul maxim. Si se mai aude atunci cand plec de pe loc fara acceleratie.
Întrebarea mea este daca singura cauza este distribuția care trebuie schimbatã? Acum am aprox 146000 km.
  • rosemerta

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z3dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Si in service mi a atras atenția ca fulia scoate un zgomot si ca daca se intensifica sa schimb fulia cu rulmentul.
Citind alte discuții am vazut ca unele probleme s au rezolvat doar cu schimbat fulia.
Dar zgomotul de la mine nu aduce a zgomot de tractor (cum am auzit in înregistrãri) ci un zgomot metalic subtire.
  • nirolf

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cam asa ceva am si eu: zgomot metalic subtire. I-ai dat de cap?
  • AlexaSilviu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Mokka 2014 14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Ai mai rezolvat problema ? Ce era ?
  • AlexaSilviu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Mokka 2014 14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2016

  • Mesaj Privat
salutare . da i-am dat de cap, la unul din injectoare saiba din capul lui aia de cupru isi facuse canal si scapa presiune , le-am schimbat toate 4 si e ok
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR