Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • danluminita

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Va salut am o astra g 1.6 16 v z16xe care din nefericirea mea consuma ulei cam 1l la 100 km uneori chiar mai mult ,alte ori aproape deloc . Adica merg cu ea 80 km nu consuma ,dar merg cu ea si 20 km si scade nivelul . Bun acum as dori o lamurire si un sfat daca se poate. De ce face asa adica ,dece consuma numai cand vrea ea ,ce se intampla acolo in motor de consuma asa dupa placul inimi lui de motor? Si ca sfat, sa repar motorul meu cu un cost de aproximativ 1500- 1800 lei incluzand manopera de 500 lei in care intra cam tot ce se poate schimba in acest motor cuzineti segmenti garnituri iar chiuloasa planata schimbate semeringuri supape si chiar supape daca este nevoie sau sa iau un motor sh? Astept raspuns si va multumesc!
  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Repara motorul tau. Cel sh e loterie...nu stii daca mananca ulei sau cat o sa tina.
  • marinica1010

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Are dreptate colegul,mai bine il repari pe al tau pentru ca sh nu stii ce cumperi si mai ales ca aproape toate motoarele z16xe si z18xe(cum am eu) consuma ulei dupa un anumit nr de km.Al meu tot la fel consuma ulei si l-am segmentat(doar atat,fara cuzineti) si acuma nu mai consuma decat cat spune si fabricantul,pana in 1000 ml la 10.000 km.E alegerea ta...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
danluminita a scris: ca sfat, sa repar motorul meu cu un cost de aproximativ 1500- 1800 lei incluzand manopera de 500 lei in care intra cam tot ce se poate schimba in acest motor cuzineti segmenti garnituri iar chiuloasa planata schimbate semeringuri supape si chiar supape daca este nevoie sau sa iau un motor sh?!

Mai bine reparat, adica la banii astia iti faci motorul sa zicem nou, pe unul SH dai tot cam atat. Cum zicea cineva mai sus, este loterie, plus ca pe langa aia motorul trebuie montat la un service autorizat RAR si dupaia mai faci odata R.A.R,
Daca mergi la service, ar fi bine supervizata lucrarea, la motoarele 1.6 xe, xep cam toate au aceasi problema, segmentii sunt coxati pe piston. Eu mi-am facut motorul in regim propriu, am ajuns la costuri rezonabile, dar ca si timp mi-a luat circa 2 saptamani.

@marinica1010 mie imi ia credca maxim , dar maxim 300ml la 10.000km iar inainte aveam 1l/1000km
  • alex_ady92

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
E bun uleiul gm10x40 pentru un Opel Astra 1.6 16v . X16xe .. mi se pare cam eftin ..... Sau lique moly 10x40
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR