Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se da una bucata Opel Astra, fabricatie 2001, caroserie 3 usi, motor z16se, >100.000 km.

In prima poza se observa masina mea. Intre partea de sus a rotii si partea de jos a aripii incape lejer o palma de adult.

In a doua si a treia poza am expus alte astre cu garda normala la sol, asa cum ar fi trebuit sa aiba si a mea.


Astra rosie este una de fabricatie 2006. Cea verde, caravan, este de fabricatie aproximativ 2001.

Precizez ca puntea spate, arcurile, amortizoarele arata in regula, originale, nu exista inaltatoare sau alte modificari. Eu asa am cumparat masina, cu garda la sol mai mare decat normal. In curand o sa pun o poza cu puntea vazuta de sub masina.

As vrea sa o aduc la normal, aveti idee cum?

L.E.: iata si pozele cu fiecarea roata de pe spate in parte, vazute de dedesubpt




Ultima modificare facuta de GL10PEL la Vin 20 Apr, 2007 9:55 am
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Las-o asa. are aspect mai agresiv. Se infige mult mai bine. Daca ai vazut...cand demarezi exista tendinta generala, la tractiunea fata ca botul sa se ridice. Astfel centrul de greutate se deplaseaza inspre spate si se pierde un pic din aderenta rotilor motoare. Avind masina inclinata un pic in fata, comportamentul asta se diminueaza ff mult. Mie mi-ar place mai mult asa. Dezavataj e ca, avand centrul de greutate mai in fata decat e normal, s-ar putea ca garda la sol pe puntea din fata sa fie un pic micsorata. Una peste alta, eu as lasa-o asa in locul tau.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Si cand franezi ce faci? Vezi la 30 cm in fata masinii, de parca te apleci in fata d-lui militian?
Parca eu as zice ca ai arcurile prea lungi. De ce? Habar n-am. Rolling Eyes
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
O sa ma uit si eu la a mea...de curiozitate.
S-ar putea ca tu sa ai (ca si mine) pachetul de drumuri grele. Banuiesc ca asta ar fi si o diferentiere intre unul normal si unul din asta...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cite stiu eu ai posibilitatea de a regla garda la sol. Deschide portbagajul, scoate lateralele dinspre aripa interioara si vei gasi ! Pina atunci poti afla mai multe cu CAUTARE, parca mai era unul care intreba la ce sunt bune manometrele pe care le-a gasit acolo.
  • Ov

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
la UNELE astre, exista posibilitatea de reglare a garzii la sol pe spate. Este un ventil (asemanator cu cel de la roata) dupa usita de la stopul din stanga, pe acolo pe unde desfaci stopul sa schimbi becurile. Daca nu ai asa ceva inseamna ca arcurile au fost schimbate cu unele mai tari.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Din cite stiu eu ai posibilitatea de a regla garda la sol. Deschide portbagajul, scoate lateralele dinspre aripa interioara si vei gasi ! Pina atunci poti afla mai multe cu CAUTARE, parca mai era unul care intreba la ce sunt bune manometrele pe care le-a gasit acolo.

Ce spui tu este valabil pentru astra caravan (este doare optionala - suspensie penumatica pe spate). Eu nu am asa ceva.

Cred ca am descoperit problema.
Am stat si am analizat atent arcurile si amortizoarele mele. Stiu ca garda la sol este influentata de arcuri. Tind sa cred ca a fost schimbat un arc la masina sau chiar amandoua pe spate.
Mi-am spalat masina cu un furtun cu presiune si am dirijat jetul si pe sub masina direct pe acruri si amortizoare pana a disparut praful de pe ele si, ca prin minune Smile, am observat ca pe arcul din stanga spate scria ASTRA, scris cu pensula cu vopsea alba, asa cum mai vezi pe piesele de la SH.

Rugaminte: poate cineva sa faca o poza la un arc de spate, cum a facut eu la masina mea, ca sa pot compara.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Din cite stiu eu ai posibilitatea de a regla garda la sol. Deschide portbagajul, scoate lateralele dinspre aripa interioara si vei gasi ! Pina atunci poti afla mai multe cu CAUTARE, parca mai era unul care intreba la ce sunt bune manometrele pe care le-a gasit acolo.


se regleaza la Caravan doar... ptr a compensa daca incarci prea mult.
la hatch (3 sau 5 usi) nu cred ca se poate
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie arcurile de caravan? Ar fi logic:(.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa va spun inca ceva...
Azi dimineata m-am uitat mai atent la a mea si...nu numai ca am si eu cam la fel, dar distanta este diferita! Sad
Vezi poze!
Acum, nu stiu ce sa cred: locul unde era parcata parea destul de plan, dar pt. mai multa siguranta o voi parca undeva exagerat de plat, ca sa vad si acolo...





  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Gata!
M-am linistit!
Am fost plecat un pic cu masina si am parcat-o intr-un loc plan. Nu este problem!
Sunt egale! URA!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Posibil sa fie arcurile de caravan? Ar fi logic:(.


Am masurat diametrul spierei in sectiune la arcurile mele de pe spate. Unul are diametru 12.5mm (e arc normal pentru masina mea) si unul are diametru 14.5mm (cel de dreapta, cred ca e arc de caravan, este si mai inalt chiar). Asta era problema!


Are cineva un arc de spate pentru Astra hatchback?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nooo..daca tot te-am ajutat...cand il schimbi pe ala..poate ii dai o expediere spre Sibiu la arc..ca s-asa nu ai ce face cu el. Very Happy
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Nooo..daca tot te-am ajutat...cand il schimbi pe ala..poate ii dai o expediere spre Sibiu la arc..ca s-asa nu ai ce face cu el. Very Happy


Ti-l trimit o data ce-mi gasesc eu arc pentru mine, sau daca ma ajuti sa-mi gasesc intr-un pret rezonabil ai si tu arcul mai repede.
Deja suna a bazar.. Smile
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat!
Am gasit arc spate pentru astra hatchback, chiar unul de aceiasi varsta cu masina mea. La sh-uri pretul variaza intre 100 si 200 lei pe bucata.L-am inlocuit singurel. Mi-a trebuit o presa de comprimat arcuri, am dat drumu la amortizor si am scos arcul. Am fotografiat arcurile, cum se vede mai jos, cel din stanga este de caravan, cel din dreapta de hatchback. Se observa clar diferenta de inlatime (am pus o rigla peste ele) si diferenta de grosime a spirei, cel de caravan are grosimea spirei de 14.5mm iar cel de hatch de 12.5mm.



Acum masina mea are garda la sol ca oricare alta astra hatchback. Se comporta si un pic mai bine suspensia pe spate. Sunt fericit Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR