Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!Am pe astra j a mea Sport Tourer oglinzile originale incalzite manuale si as vrea datorita locului de parcare sa le schimb cu unele rabatabile electric.Am gasit o pereche de la dezmembrari impreuna cu butonul de actionare.Mai trebuie oare ceva?
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit am terminat proiectul oglinzi rabatabile electric.Materiale: 2 oglinzi rabatabile electric ,buton reglare oglinzi cu aceasta functie trusa cu chei fire de 0,5 max 2 buc de 4m ,papuci la aceste fire pentru ai introduce in mufele de cuplare la buton si oglinzi-eu am folosit niste papuci de la o mufa de PC una mai mica .Bineinteles ca multa rabdare in a desface panourile de la usi ,oglinzi ....am trecut cablu de la oglinda soferului prin usa si apoi prin stalp pana sub bord pentru a ajunge la oglinda din partea dreapta.Butonul original cu functia de pliere are 2 pini cu impuls pe + exact cat de pliaza oglinzile.Deci efectiv modulul este acel buton.Piniii sunt nr.11 si 12.De la acestia m-am legat la oglinda soferului unde in mijloc lipseau 2 fire cu papuci la mufa tocmai pentru pliere.iar de aici mai departe cele 2 fire lungi pe sub bord pana la oglinda din partea pasagerului.Acolo insa sunt toate firele la mufa oglinzii.de ce ?Nu stiu....Se putea face o treaba exact ca de fabrica ce presupunea demontarea sacunelor fata demontarea mocheteisi a plasticelor de la prag si mers exact pe instalatia masinii de la stalpul din mijloc pasager pana la stalpul mijloc sofer apoi spre bord ...stalp si usa sofer...insa presupunea foarte melta munca si rezultatul acelasi.Eu am ale aceasta cale mai scurta .Important este ca am rezultatul dorit si oglinzile se pliaza.Urmatorul pas este plierea din telecomanda insa la a doua apasare pe butonul; de inchis si deschis pe principiul iernii cand apare gheta si nu cumva sa forteze motorasele dar mai cercetam si astept si sfaturi.Pentru orice nelemurire va stau la dispozitie.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Cat au costat oglinzile si butonul?
  • Bogdan-84-XFR

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari colegul! Eu am oglinzi electrice si rabatabile pe a mea dar ma intereseaza sa le pot inchide din a doua apasare pe telecomanda, asadar daca reusesti te rog sa ma informezi si pe mine. Bafta
  • lexandrei10

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Si pe mn ma intereseaza cu inchiderea pe buton telecomanda. Mersi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR