Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • danii20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16Se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Puteti sa imi spuneti daca se poate face ceva legat de rugina de la roti pe interior? Poate afecta roata? Se poate indeparta, trata cu vreo solutie? Trebuia sa fie un surub sau e o piesa lipsa la piesa de sub motor din poza?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu se prea intelege mare lucru din pozele tale pentru ca le-ai facut prea aproape. recunosc acolo fuzeta de la o roata (aia nu are nimic daca este putin ruginita) sin rest mai vad ceva ce pare a fi bloc motor si ceva toba de esapament sau asa ceva dar chiar nu imi dau seama si nu stiu nici la ce surub te referi tu in post...
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
danii20 a scris:Puteti sa imi spuneti daca se poate face ceva legat de rugina de la roti pe interior? Poate afecta roata? Se poate indeparta, trata cu vreo solutie? Trebuia sa fie un surub sau e o piesa lipsa la piesa de sub motor din poza?


Nu deranjeaza nimic acolo rugina, numai la vedere, ai putea sa dai cu un spray WT40 ce contine lubrifiant(ulei) pe langa asta e bun sa-l ai tot timpul in masina, mai ungi niste balamale pe la usi, capota, mai deblochezi un surub intepenit etc, e multifunctional merge si in loc de silicon pe bord, vezi pe youtube despre el mai multe.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca esti mai stresat decat mine cu rugina.
Nu afecteaza asa tare rugina, daca piesa/componenta nu este foarte afectate.

Dar poti sa cureti in mare rugina la roti (ce se ia, cu peria de sarma, cu ce poti... ) si o degresare. - si cauti spray cu zinc... (sau vopsea termorezistenta mai ales in zona la fuzeta si la zona etrier, motor.)
Si mare grija cum lucrezi in zona la mufa de la ABS - doar asa in mare sa nu strici ceva.

Vopsira motorului doar blocul motor - trebuie curatat, degresat, vopsit cu vopsea termorezistenta...
Ce grund se poate folosi pentru blocul motor. - nu am gasit mai nimic care sa reziste pe motor.

Doar asa vorbind in general:
- Vopsea termorezistenta peste 700°C (nu stiu ce temperaturi sunt pe blocul motor.)
- Vopsea termorezistenta de seminee
- Spray cu zinc sau vopsea (in zone unde componetele nu se incalzesc)
- in zonele care sunt vopsite si care dorim sa nu fie afectate putem folosi "Spray ceara pentru protectie anticoroziva"
- Protectie anticoroziva de la Teroson - puteti sa gasiti ce aveti nevoie (fiecare cu ce il doare la masina.)
au mai multe produse... pentru protectie anticoroziva.

Multe de pe net cele cu spray cu vopsea termorezistenta nu rezista pe motor.
Eu am dat cu un spray cu vopsea termorezistenta 650°C pe racord de evacuare segmentul de dupa catalizator
nu a rezistat sa facut teava la loc deci cred ca era vrajeala ce scria pe spray...
Eu vreau sa il vopsesc cu vopsa termorezistenta la cutie 700°C (este bine sa se faca o proba un timp sa nu il vopsim degeaba.
Cred ca motorul din fabrica a fost "vopsit in camp electrostatic"

iti faci un plan cu ce iti trebuie, si in vara te apuci...
Sau o poti lasa asa ca de mancare nu cere.

@40nik
WT40 pe bord? - daca tu faci nu pune si pe alti.
Skip ads

  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Inca nu am dat ca nu am nevoie, mai încolo cand o incepe sa scârtâie îi voi da.
  • danii20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16Se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Se poate vedea ca pozele de la roata sunt facute aproape de burduf roata cap planetara sau le-a redimensionat forumul? Aia cred ca e bascula nu, de sub burduf ? Cine si-ar dori sa ramana cu roata in mana la un drum lung? De garnitura de la bascula ce pot sa mai zic, ma mir ca nu cedeaza. Solutiille afecteazã garniturile de cauciuc de la cap planetara, bascula etc.?

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pe pivotul acela de pe bascula/trapez nu trebuie sa fie nici un surub - asa este si la mine el este asigurat de surubul cu piulita de pe fuzeta.
"De garnitura de la bascula ce pot sa mai zic, ma mir ca nu cedeaza." - posibil ca pivotul acela sa fie deplasat la mine arata asa.
Cu roata ridicata misti de roata mai serios si vezi daca are joc atat pe verticala cat si pe orizontala.


Daca solutile afecteaza... pa cine vrei sa le acopere cand vopsesti eventual sters atunci inainte sa se usuce.
Sincer te stresezi cam mult.


Ultima modificare facuta de T.ion la Mie 14 Dec, 2016 8:23 am
  • danii20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16Se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
La surub ma refeream exclusiv la piesa asta.
Rugina era pt roata...nu era vb. de pivot.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"La surub ma refeream exclusiv la piesa asta." - care piesa ca eu unul nu o vad?

Eu unul nu vad nimic in neregula daca poti sa semnezi in poza la care surub te referi ca noi nu il vedem, sau nu stim la anume te referi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR