Ai uitat parola?

• peski

• Mesaje scrise: 206
  • Masina: Astra Z17DTL din 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 18 Mai 2015

Salutre toți colegii!

Pentru că sunt mare meloman și pentru că duceam o lipsă cronică de intrare auxiliară stereo pe NCDR1500 - fără magazie de CD-uri CDC3, m-am pus pe treabă.

Motivul modificării:
- Învestiție destul de mare pentru varianta cunoscută: procurare raritate de magazie de CD-uri CDC3 TB cu cod de împerechere cunoscut, nu-mi cunosc codul de împerechere al sistemului NCDR1500 + GID al meu, dificultatea de a ajunge la cineva cu Tech2, nu am torpedo-ul pentru magazie de cd-uri, vreau să ascult muzică și să pot vedea parametrii de consum din meniul BC.
- Colegii de pe forum care au zis că nu se poate aux pe NCDR, decât prin magazie de CD-uri,
- Ambiția de a avea AUX
- Colegii de pe foum care m-au susținut

Descriere:
Nu am magazie de CD-uri montată pe mașină, așa că sursa externă de sunet am făcut-o prin pinii care corespund întrării magaziei de CD-uri. Astfel am evitat găurirea carcasei NCDR-ului pentru a scoate cablul de aux afară. Comutarea pentru intrarea "External audio source" am făcut-o prin punerea pinului TEL-MUTE la masa generală a NCDR-ului, de-ocamdată cu un întrerupător (am de gănd s-o fac direct dintr-un modul mp3, după ce îmi va ajunge modulul).
Eu am făcut un upgrade de la cdr500 și TID, la NCDR 1500 și GID, așa că nu a trebuit să mă înțep în nici un cablu de magazie (le aveam în mufă și stăteau izolate degeaba) și m-am legat direct pe ele cu cablul de AUX: CDL pentru canal stânga, CDR pentru canal dreapta și CD- pentru masă.
Legătura hardware pentru injectarea semnalului între mufa head-unit-ului și procesorul de sunet, se face între traseul de sunet pentru magazia de CD-uri și intrarea AM/L - AM mono | AM/R din procesorul de sunet SAA7708H.

Dezavantaje:
1. Nu mai poți asculta Radio Antena Satelor pe AM - nu ascult radio pe AM
2. Nu ai reglaj Bass, Treble, și Fader - reglajul se face din sursa de sunet

Avantaje:
1. Cei care au GID pot să vizualizeze meniul BC. În metoda de aux cu cdc3 montat pe mașina nu știu dacă este posibil
2. Sunet 100% stereo, fără paraziți

Efecte secundare
1. Dacă se comută pe AM (banda M), se va auzi mono sunetul din sursa externă

Scule necesare: sârme de scos casetofonul, cheie negativă de 2, șurubelniță torx 8, letcon cu vărf subțire, fludor, 2 bucăti lițe pentru strap-uri și îndemânare.

1. Se confecționează sârmele pentru scos casetofonul (sunt mai sărac și nu dau bani pe ele):

2. Se deșurubează canalele pentru "sârma de scos casetofonul" cu ajutorl cheii negative de 2 ,

3. Se scoate casetofonul cu ajutorul sârmelor,

4. Se desfac cele două șurubele T8 de pe partea superioară și se ridică placa de tablă,

5. Se desface placa de tablă de pe partea inferioară, prin tragere "în sus",

6. Se desfac ușor clemele care țin fața head-unit-ului, de pe partea inferioară și de pe partea superioară,

7. Se desfac șurubelele T8 de sub fața head-unit-ului pentru a putea scoate mecanismul cd-player-ului,

8. Se desfac restul de șurubele T8 pentru a elibera mecanismul cd-player-ului;

9. Se dezlipesc pinii AM/L - AM mono și AM/R
10. Se execută strap-urile conform imaginii:

Montajul head-unit-ului se face în ordinea inversă a demontării. Modificarea hardware pe placa de bază, se poate face pe toate casetofoanele la care placa de bază este identică hardware: NCDR 1100/1500/2011.

Pozele și clipul, vorbesc de la sine: Intrare aux stereo pe NCDR 1500, fără magazie de CD-uri CDC3 TB

Modificarea o faceți pe pielea voastra Smile! NU îmi asum responsabilitatea pentru deteriorarea sau stricarea aparatelor pe care încercați!

Vă răspund la întrebări despre acest subiect, aici pe thread, sunt deschis la sugestii de îmbunătățiri și vă aștept cu poze/filme cu rezultatul vostru.
  • dew

• Mesaje scrise: 1,536
  • Masina: Astra Y22DTR din 2002
  • Cont inregistrat in: 07 Jun 2008

Singura metodă de a-ți păstra sănătatea mentală, e nebunia temporară!
Felicitari! Very Happy
  • peski

Merci foarte frumos pentru susținere!
  • dew

Fiare Smile

• libra

• Mesaje scrise: 3,590
  • Masina: Astra Y17DTI din 2002
  • Cont inregistrat in: 24 Mai 2005

Buna asa PSK. Sa vedem cum rezolvi problema la libramobilul meu.
  • peski

In curand te ajut. Promisiunea-i sfanta!
  • libra

• Mesaje scrise: 3,590
  • Masina: Astra Y17DTI din 2002
  • Cont inregistrat in: 24 Mai 2005

Mai sfanta ca datoria. Smile
  • B74LEL

• Mesaje scrise: 694
  • Masina: Astra Z17DTL din 2008
  • Cont inregistrat in: 11 Sep 2008

Salut ,

O modificare pentru AUX la CCR600 , ceva de genul facut de tine se poate ?

Multumesc.
  • peski

Mi-ai scris in privat ca ai magazie de cd-uri. Mai bine te folosesti de ea pt aux.
  • dew

Eu am facut si pe caseta ca sa poti pastra magazia. Se aude f bine.
  • B74LEL

Salut,
Da, am magazie ,stiu integratul de pe ccr600, nu stiu exact care sunt pinii pt magazie. Ce stiu eu, pare sa fie pinii de caseta. Nu vreau sa renunt la ea.
Nu stiu care e calea mai ok .
Ma leg pe iesirile din magazie sau trebuie umblat pe placa?
Daca maleg pe iesiri, trebuie sa mearga un cd in magazie? Sunt mai multe care nu-mi sunt clare.
Multumesc.
  • peski

Daca te legi pe magazie, dupa cum ti-am scris in privat, nici macar nu e obligatoriu sa ai vreun CD introdus. La magazia de cd-uri CDC3 TA ai urmatoarele fire: cablu gros negru cu 3 fire (alb - canal stanga; rosu - canal dreapta; neizolat - masa), cablu gros negru cu 2 fire (alb - CAN-BUS low; verde - CAN-BUS high), un cablu rosu pentru + permanent si doua cabluri maro pentru masa sasiu. Pentru a injecta semnalul audio, razuiesti izolatia de pe cablul cu 3 fire si te legi pe ele.

Daca te legi pe caseta, va trebui sa desfaci casetofonul, sa te uiti la procesorul de sunet ce model este si sa te legi cu fire pe pinii procesorului, dupa ce i-ai identificat din datasheet. Trebuie sa mai ai la dispozitie o caseta goala, sau sa anulezi intrerupatorul achionat de caseta, cu un șunt. Firele le scoti afara prin carcasa, si-tu pui mufa de aux.

Sper ca am fost destul de clar Smile)
  • B74LEL

Salut,
Ok. Am sa revin dupa ce aplic ce mi-ai spus.
Multumesc.
  • dew

O mufa jack mama cu sw integrat pentru intrerupatorul casetei este ce trebuie Smile
  • peski

Sau Smile
  • B74LEL

Salut ,

Revin cu ce am incercat pentru AUX pe CCR600. M-am legat pe canalul audio de la magazie .Pana aici ok. Am sunet pe intrare de magazie in CCR600 decat daca am cartusul cu un cd silent .Cat merge cd-ul , se preia semnalul. Daca se scoate cartusul sau se introduce cartusul fara cd, apare mesaj de eroare si trece automat pe radio.
Practic, nu se poate folosi doar partea electronica si intrarea audio ca sa pacalesti CCR600.Cred ca trebuie intervenit in CCR600 undeva pe integratul de sunet .Poate are cineva alte idei .
Nu stiu daca cu o alta magazie CDC3 ar fi altceva sau tot asa o sa fie. \eu am testat cu magazie CDC2,
Multumesc.

Discutii similare

Intra si tu in Club!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

Inchide