Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • ficuta.razvan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
In viitorul apropiat as vrea sa imi schimb masina(in prezent am o Kia Cee'd 2008 1.6 diesel-116 cp, singura masina detinuta pana acum) si ma gandeam la achizitionarea unui Opel Insignia insa nu ma pot hotari asupra motorizarii. Am vazut tot felul de comparatii insa niciun topic nu a abordat discutia 1.6 turbo 180 CP benzina vs 2.0 Biturbo 190 CP(cel putin din ce am vazut eu si chiar am cautat si pe forum si pe google separat).Mi se par asemanatoare la numarul de cai. Nu ma prea pricep la masini si nu stiu daca doar asta conteaza sau nu.
Ma intereseaza sa traga destul de bine in depasiri, consumul din ce am vazut e aproximativ la fel la ambele. Eu o sa merg aproximativ 1500 km/luna. Precizez ca o sa fac aproximativ 2 drumuri de Bucuresti-Tg-Jiu(dus-intors) pe luna deci aproximativ 1200 km in afara localitatii si 300 in Bucuresti. Am un buget de aproximativ 10.000 euro si as vrea ceva pana in 150.000 km.
Sunt interesat de orice informatie despre fiecare din cele doua modele si in special o comparatie intre cele doua de la cineva care a oscilat intre ele inainte de achizitie.
De asemenea am vazut ca sunt destul de rare ambele modele dar cele Biturbo sunt mult mai rare.
Ar fi util si un sfat legat de discutia: manuala vs automata.
Despre mine: Am 20 de ani, inaltime si greutate medie.
Precizez din nou ca nu ma pricep asa bine la masini deci daca am spus sau o sa spun ceva gresit va rog sa nu ma judecati.
P.s: In caz ca am scris gresit vreun cuvant sau am uitat vreo virgula sau vreun punct va rog sa ma scuzati.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Fara sa stai pe ganduri, indreapta-ti atentia catre BiTurbo(ca sa-ti traga in depasiri ai nevoie de forta/cuplu iar modelul a20dtr 195 cp are din plin). Singura problema o reprezinta bugetul tau, nu cred ca o sa te incadrezi cu 10.000E la mocelul respectiv care sa mai aive si ceva dotari!
Bafta!
  • BulgaruC

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2013 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Detin o insignia biturbo 143 kw si sunt foarte multumit te ea. Consumul mediu (in oras 50% afara 50%) este de 6.2 cu un stil de condus usor agresiv. Masina este din 2013 are 185000 km eu o am din martie si am facut cu ea 30000 km. Pana acum fara nici o problema. Cat despre tras...sunt foarte multumit. Peste 3000 de turatii nu te poti ridica din scaun. Despre benzinara nu cunosc detalii.
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
"Consumul mediu (in oras 50% afara 50%) este de 6.2 cu un stil de condus usor agresiv."

6.2% la cele mentionate mai sus, mi se pare usor fantasmagoric pentru o masina grea precum insignia, un rulaj 50/50 si un stil de condus "usor agresiv"... Smile
Skip ads

  • BulgaruC

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2013 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Iti voi face o poza sa vezi consumul
  • BulgaruC

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2013 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze. Am gresit cu 0.2. Probabil a crescut datorita temperaturii din ultima perioada.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR