Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare colegi opelisti...de curand mi-am achizitionat un Astra H 1.7 2005. Mi-am luat o camera de pe ebay si vreau sa o montez pe spate. E genul de camera care inlocuieste lampa de numar deci trebuie sa ajung cu fir acolo.Intrebarea mea a mai instalat cineva asa ceva si stie cum se poate ajunge acolo fara sa dai bara jos?..exista vrun locas? asta e camera

Skip ads

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
In principiu ar trebui sa tragi firele pe langa cele de la lampa originala, dar cred ca trebuie sa faci acest lucru pe dedesubtul barei. In primul rand verifica pe unde ies firele din caroserie catre bara (cel mai probabil prin dreptul triplei din stanga), si cred ca iti poti da seama daca este usor de tras si cele pentru camera. Demonteaza mai intai lampa de numar si vezi in ce directie duc firele acesteia.
Camera are display separat, sau vrei sa-l folosesti pe cel al masinii?
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am dvd/gps care o sa vina montat pe masina, si am sa trag masina cu spatele sa ma bag sub ea...am uitat sa mentionez ca eu sunt in Angli si masina e cu volan pe dreapta
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am gasit locul cu pricina, acu intrebarea e cum demontez panoul din poza 2 ca sa am loc la acea zona

Skip ads

  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cel mai bine e sa demontezi bara din spate ca sa poti lucra lejer, ar trebui sa fie o gaura cu un capac de plastic pe caroserie care iti poate permite usor sa mergi cu cablurile pana la panoul cu sigurante, acolo o sa ai posibilitatea sa legi firele la 12v si firul care merge la marsarier, dupa aceea o sa trebuiasca sa tragi cablul de la camera pana in fata la radio/dvd.
E ceva de munca dar merge cu un vin fiert pe vremea asta. Bafta la montaj...
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@klod..ideea e sa nu dau bara jos...pentru ca am acces usor sub masina si pot face totul de dedesupt dar trebuie sa demontez panoul ala?...ceva idei?
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din ce se vede in poza doi ai inceput bine, deci din cate imi aduc aminte incepi din dreptul farului posterior sa tragi spre dreapta si o sa se desfaca "clipsurile" acelea, mergi din spate catre fata, lasi bancheta spate in jos pt ca o sa trebuiasca sa tragi panoul in fata, sper sa-mi fi adus aminte cat de cat bine deoarece au trecut ceva ani de cand am demontat o astra h in locul acela.....
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cate am vazut eu la un coleg care are Astra H, se demonteaza mai intai chederul de la portbagaj, apoi ornamentul de plastic care vine peste inchiderea de la portbagaj, ornamentul lateral de pe stalpul din stanga al portbagajului, mocheta din portbagaj, apoi panoul in cauza. Toate sunt fixate cu clipsuri.
Spor la treaba!
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
am cumparat aceeasi camera dar nu am instalat-o pt ca trebuie folosit un releu ,nu poti alimenta cu cei 12v de la becul de marsarier.
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
De la bec iei doar semnalul de marsarier, 12v il legi de la tablou, releul are functia de a alimenta camera doar in momentul in care bagi in marsarier
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
asa e,dar mi s-a parut ca e prea multa munca.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
@NICKM...ai dreptate mai putin ca panoul cu pricina are si 3 suruburi...deci se da chederul la o parte de la portbagaj si usa spate, apoi se scoate siguranta de plastic a stalpului superior de plastic, se trage usor de el ca are doar clipsuri. Se da intr-o parte si sub el sunt 3 suruburi ale panoului. Se scot si acelea si se da panoul intr-o parte sau se scoate de tot. Asa se face loc ca sa ajungem la locasul unde ies firele afara din caroserie. Momentan am instalat camera si am scos firul pana la bancheta din spate ca a inceput sa ploua grav aici.
@cutienoua...dvd-ul meu are alimentare pentru camera de spate deci da 12v doar cand e conectat in reverse.

Skip ads

  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Si cateva poze cu masina. Din poze au zburat paravanturile si folia de pe faruri si de pe luneta si laterale spate.
[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2016-12/69379_fq3er7tu.jpg][/imglbS
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
si eu am radio aftermarket jvc 7 inch dvd.tu trebuie sa furnizezi semnalul de marsarier la radio,nu radio da semnalul la camera.de la camera dai semnal video prin mufa rca.de aceea ai nevoie de releu ca sa alimentezi camera.la masinile japoneze nu e nevoie,am pus la toyota fara releu.
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Releul despre care vb deci cel in cazul acesta are functia de a continua/intrerupe curentul catre camera si intre camera si dvd(in cazul tau)la o adica poti sa montezi camera si fara releu doar ca atata timp cat merge masina o sa ai si camera alimentata cu 12v incontinu, asta e treaba releului.
Deci releul te ajuta sa nu mergi cu camera alimentata incontinu deoarece se poate arde foarte repede
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
deci camera mea nu are semnal de reverse ci o legi pur si simplu la 12v de la bec, are un fir de + si unu de - Unitatea trece automat in mod camera reverse cand simte semnalul video de la camera.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ce fel de radio ai? nu am auzit de asa ceva si am folosit aftermarket de mult timp.sunt intradevar unele radio care se conecteaza la can bus,modele chinezesti.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Asta e unitatea http://www.ebay.co.uk/itm/2...98&rmvSB=true
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ok,asta are can bus asa ca ai scapat de releu.stiu ca arata mai bine in bord dar am preferat jvc ca are fata detasabila si stii cum e in Ro,mai dispar radiourile aftermarket ! lol
vad ca are intrare speciala pt camera lor dvr.
dar vei avea back-up camera alimentata mereu si asa cum zicea colegul mai sus se poate distruge in timp.eu nu am folosit niciodata o camera alimentata mereu asa ca sunt de partea lui,poate mai bine investesti in releu.
alegerea iti apartine !
si ca sa lamuresc lucrurile radio primeste pe can bus semnal de marsarier,nu de la camera.camera transmite video tot timpul.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
momentan e montat pe o vectra si arata cam asa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR