Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Simptome:
Mi s-a blocat roata dreapta spate dupa ce am tras frana de mana (Am frana de mana electrica, la buton).
Am incercat de mai multe ori sa activez/dezactivez frana, se auzea un motoras ca actioneaza de fiecare data, dar fara nici un rezultat. In cele din urma am fortat deblocarea prin forta bruta, adica am plecat cu roata blocata si dupa vreo 500-600 m si-a dat drumul. De atunci am evitat sa mai cuplez frana de mana. Aveti idee de ce s-ar bloca? Sau cat rau i-am facut din cauza ca am fortat deblocarea? Mentionez ca i-am facut o inspectie visuala dupa deblocare si nu parea nimic afectat. Multumesc.
----
Model: Insignia
An fabricatie: 2010
Cod motor: A20DTJ
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil, cã pe vremea asta, au înghețat ceva componente....
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La asta m-am gandit si eu. Vad ca esti din Timis, stii cumva vreun mecanic/service bun unde as putea sa merg?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu ți-aº recomanda un test de frâne mai întãi poate nu e cazul unei intervenții... bãnuiesc cã nu mai ai de gând sã foloseºti frâna de ajutor pe vremea asta ... un test de frâne îl rezolvi mult mai repede ºi ieftin, teoretic la orice stație ITP ...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cablurile de frânã se blocheazã daca sunt ciupite burdufurile de cauciuc(de langa etrier): intra umezeala, apoi îngheațã.
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa evit pe cat posibil utilizarea franei de parcare, dar uneori nu ai incotro. O sa fac si un test de frana. Se poate oare sa inghete motorasul franei?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
M-as mira, constructiv banuiesc ca e montat undeva ferit ...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu e ferit deloc: dar nu el îngheațã.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gabone71 a scris:Simptome:
Mi s-a blocat roata dreapta spate dupa ce am tras frana de mana (Am frana de mana electrica, la buton).
Am incercat de mai multe ori sa activez/dezactivez frana, se auzea un motoras ca actioneaza de fiecare data, dar fara nici un rezultat. In cele din urma am fortat deblocarea prin forta bruta, adica am plecat cu roata blocata si dupa vreo 500-600 m si-a dat drumul. De atunci am evitat sa mai cuplez frana de mana. Aveti idee de ce s-ar bloca? Sau cat rau i-am facut din cauza ca am fortat deblocarea? Mentionez ca i-am facut o inspectie visuala dupa deblocare si nu parea nimic afectat. Multumesc.
----
Model: Insignia
An fabricatie: 2010
Cod motor: A20DTJ
...Am si eu o nedumerire...cum ai tras frina de mina???Daca este electrica??Tu mai mult ca sigur ai ceva apa in zona de actionare a actuatorului electric care blocheaza placutele pe disc.,...acolo trebuie intevenit!!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Acuatorul trage de niste cabluri, exact cum ai trage tu de levierul franei manuale. Alea se blocheazã .
  • deleted-55100

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@tase: doar pentru ca nu exista o maneta pe care sa o ridici, ci un buton electric, nu inseamna nu poti "sa tragi" frana de mana. La apa intrata pe undeva pe circuitul franei ma gandeam si eu, dar nu stiu pe unde. Am deschis acest topic pentru ca m-am gandit ca poate au mai intampinat si alti colegi aceasta problema si ma pot ajuta cu niste indicii de rezolvare.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR