Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
Am descoperit ca,de ceva timp,tot gasesc cate o picatura de ulei sub motor,pe asfalt.Acea picatura de ulei se prelinge de pe scutul motor.Dupa ce l-am dat jos,am observat ca e cam totul naclait de ulei pe acolo,baia cea mica a motorului e umezita toata,a ajuns ulei si pe catalizator.Partea buna e ca o sa rugineasca mai greu.Nu pot sa-mi dau seama daca acel ulei provine de la etansarea baii sau din alta parte.Nu este ulei de cutie,si nici de servodirectie.Pierde destul de putin incat sa nu se vada pe joja.Nu o sa va intreb pe unde poate pierde,ci o sa va rog sa ma lamuriti in legatura cu rolul acelui furtun ce se afla intre carcasa filtrului de ulei si blocul motor.Pun doua poze in care apare acel furtun.
  • DiplomaT

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
O problema asemanatoare am si eu cu masina .. pe toata partea din spate a motorului este o pelicula de ulei si oriunde parchez las pete mici de ulei. Nivelul la ulei nu a scazut si alte probleme nu are masina ..
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
M-am gandit ca e o posibilitate ca pe acel furtun sa coboare uleiul filtrat,alta posibilitate e ca acel furtun sa fie pentru vaporii de ulei(cum zicea colegul Aries pe topicul cu mutarea EDU+ECU),egalizarea presiunii din baie..Ar fi total aiurea sa coboare uleiul filtrat inapoi in baie,plus ca daca ala s-ar sparge in mers,in cateva zeci de secunde ar arunca tot uleiul din motor pe jos.Ma tot gandesc ca poate de la acel furtun am ulei pe motor,naiba stie..
  • DiplomaT

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Eu m-am uitat ma bine la motorul meu si cred ca da pe langa garnitura dintre filtru si blocul motor .. Acolo se cunoaste cel mai bine uleiul, este de jur imprejur negru, semn ca e de ceva timp problema dar acum s-a accentuat ..
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu suna prea bine daca de acolo e buba..Am tot citit pe forum si ca sa schimbi o-ringul ala mare de la suportul filtrului de ulei,trebuie desfacut surubul ala mare ce trece prin suport si se infileteaza in bloc.E,cica ala e foarte strans acolo si nu stiu cine se incumeta sa traga cu teava de el.
L.E: Aici s-a mai discutat ceva legat de aceasta problema,dar a cam ramas in aer: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=132986
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR