Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • roby126

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2011 2.0 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Problema pe care o am este in felul urmator :
- masina este gaz din fabrica opel cu butelie originala, si injectie gaz pe fiecare injector .
- pe benzina masina merge ok ! ( mentionez ca nu am martori aprinsi sau coduri de eroare).
- folosesc de un an aceiasi statie gpl unde incarc de 2 ori saptamanal .
- am filtre noi gpl , benzina si aer .
Problema a aparut acum o saptamana , a inceput sa mearga in suturi pe gpl la turati constante iar acum cand trec pe gpl moare motoru daca se afla la relanti , iar daca sunt in mers imi taie acceleratia si scade turatia pana cand moare motoru , gazul ajunge in injectoare dar nu stiu daca are si presiunea adecvata , ca debit este unul generos
Va multumesc pt orice sfat !
Skip ads

  • cypryx

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
verifica sigurantele de la gpl,verifica si electro valva dinainte de vaporizator,in cazul meu se ardea siguranta de la gpl(de 10 A) si cu testu pseudoagrafa pt gpl nu imi dadea decat erori ciudate(12,71),in rest cam aceeleasi manifestari ca si la tine,
azi am fost la un service gpl in deva si mi a gasit electrovalva defecta(arsa) ocazie cu care am schimbat o si am schimbat si filtrul cel micut dinmainte de vaporizator (pt stare lichida) acum merge ok si pe gpl si pe benzina.
in general nu se gaseste tester pt gpl din fabrica si cei mai multi se feresc sa umble la instalati de fabrica.
apropo detali despre instalatia ta:tip,an de fabricatie,,,,,
  • roby126

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2011 2.0 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2014

  • Mesaj Privat
koltec este instalatia, am veriificat sigurantele sunt ok ;electrovalva deschide gpl dar nu arde in injector cum ar fi ......mai ai si alte asemanari? sa mai caut .... cum faci testu agrafa la gpl?
  • cypryx

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
http://www.maxperience.com/...lpg-error-code-32
vezi ca e un pdf cu GSI FAILURE doar ca e in engleza.pui firul gri de la mufa de tester din compartimentul de sigurante si relee gpl la masa sau faci o punte cu firul maro dar mai exact studiaza pdf ul acolo ai si erorile explicate.codul il citesti la ledul de comutare gpl/benzina
Skip ads

  • cypryx

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
http://www.maxperience.com/...lpg-error-code-32
vezi ca e un pdf cu GSI FAILURE doar ca e in engleza.pui firul gri de la mufa de tester din compartimentul de sigurante si relee gpl la masa sau faci o punte cu firul maro dar mai exact studiaza pdf ul acolo ai si erorile explicate.codul il citesti la ledul de comutare gpl/benzina
  • roby126

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2011 2.0 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc o sa merg cu ea la tradus , ca nus ce scrie !
  • adelin mh

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Detin de putin timp o Vectra C din 2003 cu instalatie gpl de fabrica.La relanti merge ok, in schimb cand incerc sa o turez parca da sa se opreasca.Nu pot pleca de pe loc cu gpl-ul pt ca moare motorul.in mers acelasi lucru il patesc, daca comut pe gpl, se pune in nas.
Mentionez ca pe benzina functioneaza perfect.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau daca stiti pe cineva care se baga la instalatii de fabrica.
Eu sunt din Turnu Severin, iar aici nu stiu pe nimeni sa faca asa ceva.
Modelul instalatiei nu il stiu deoarece nu am primit nicio carte care sa ateste ceva despre aceasta instalatie de la vechiul proprietar si nici nu am acces la plaman pt a vedea acest lucru.
Pot afla din alta parte?
  • cypryx

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
verifica/schimba sigurantele de la sistemul de gpl-sunt in compartimentul din fata bateriei,sunt 2.
verifica /schimba filtrele,sunt 2 unul inainte de rampa de unde se alimenteaza injectoarele si unul inainte de vaporizator(plaman),
se aude cand cupleaza electrovalva de pe vaporizator?daca nu se aude poate fi arsa bobina de la electrovalva inainte de vaporizator eu am patito de sa ars bobina,daca sa ars cauta neaparat bobina pt electrovalva nu cea pt injectoare cum am primit eu(se arde f repede cea pt injectoare).bobina e ceva 12volti cu 11 w a mea era originala valtek,ulterior dupa 3 schimbate am gasit iar valtek si am liniste.
verifica alimentarea cu gaz la injectoare si daca acestea lucra.
eventual curata/schimba membranele de la vaporizator.
daca e vauxhall modelul instalatiei gpl e koltec ,nici eu nu am gasit initial pe nimeni prin zona la service dar daca insisti vei gasi.instalatiile sunt f ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR