Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

asa cum suna intrebarea din titlu as dori sa dezbatem acest fenomen care in alte regiuni ale lumii este normal.

Avantajul afisarii permanente a numarului de contact al proprietarului in parbriz este ca acesta poate fi anuntat in timp real de catre oricine cu buna credinta de orice problema generata de masina, locul ocupat de aceasta sau alte fenomene ivite in lipsa ...(surpare teren, incendiu sau accident)

Exista motive intemeiate sa afisam numarul de contact asa cum NU exista ar putea spune unii .

Puteti veni cu exemple scurte in acest sens !?

Edit: acum imi dau seama ca este o tema generala si subiectul poate fi incadrat in alt topic....sorry
Skip ads

  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu prefer sã las numãrul de mobil atunci când parchez în orice alt loc în afarã de al meu, sau parcare publicã. S-a întâmplat sã blochez un vecin odatã, și mi-a fost rușine...
Efecte adverse... Nu am pãțit.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mai ales daca-l posteaza vreo bunaciune.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Avantaje da:
- poti fi contactat de persoane de buna credinta in caz de ceva
Avantaje nu:
- poate se plictiseste careva si incepe sa te sune la ore interesante.

Personal nu as pune numarul de telefon cu titlu permanent in parbriz. Pentru mine, singura situatie care justifica lasarea datelor de contact la vedere, in parbriz, e atunci cand blochez/incomodez pe cineva. Pentru asta am un cartonas, cu numarul scris, doar il arunc pe bord atunci cand nu am alta varianta.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@jE, avantajul tau cu nu se poate rezolva simplu.
eu am deja blocate cateva numere de telefon dar si apelurile cu numar ascuns (daca nu stiu cine esti nu ma intereseaza sa aflu ca m-ai sunat).
cei blocati pot sa ma sune pana le vine rau...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
bun jgyprime ... asta doream sa spun si eu ....accesoriu obligatoriu este celularul cu display "inteligent" .Smile ...unde blochezi orice apel nedorit.
Suntem intr-o societate evoluata nu mai face nimeni glume proaste la telefon...copii sunt plictisiti de telefoane si internet azi.



Mai sunt unii care-si ascund numerele de imatriculare cand pozeaza in anunturile de vanzare auto - n-am inteles fenomenul niciodata, exista o explicatie ? Sau sunt metehne comuniste revarsate peste timp ? ?

Asa cum asezatul la coada produce in capul unora elibererarea de feromoni ai fericirii pe care-i asociaza cu ceva benefic, ceva must to do.......
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cu ascunsul numarului e o chestie.
Un amic a avut la vanzare o masina o perioada si a pus poze fara sa blureze numarul.
Dupa ceva timp, vazand ca nu o vinde la pretul dorit a scos-o de la vanzare.
Peste ceva timp, a vazut un anunt prin cluj, o masina asemanatoare cu a lui si cu aceleasi numere de inmatriculare. El insa avea masina in fata blocului cu numerele originale. La o examinare atenta a pozelor a vazut clar ca pozele erau in neregula. Avand un amic in cluj l-a trimis sa vada masina, cand a ajuns acolo ghici ce, masina era o fosta dauna totala (reparata cu toporul si bidineaua), cu numere false (de-alea de gasesti prin talcioc), actele cica erau la proprietar, vanzatorul fiind doar un intermediar. Ok, zice "cumparatorul" hai sa facem o proba a masinii, vanzatorul cu nonsalanta ii da cheile si fac un test drive... Baiatul din cluj a facut o reclamatie la politie. Nu stie ce s-a mai intamplat mai departe.

Plusca da daca nu ma insel, a fost si un caz prin bucuresti cu 2 masini identice cu acelasi numar de inmatriculare si "proprietari" diferiti...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
- samsarul s a inspirat de pe net , poze 24 Mpxl, avea laborator foto-video si era un fel de Rembrand cu Picasso la un loc ...dupa care a creeat un Frankenstein conform cu originalul amicului tau. ADN ul masinii sale a fost clonat !. Numerele i-au fost multiplicate.....pe carton in format A3 taiat cu foarfeca.

Draga jgyprime ai dat pe net o cautare care sa cuprinda numele tau din buletin ? In cazul meu se pare, dupa un program de cautare destinat similaritatii numelor in lume, exista 101 nume similare in Ro.
Ce sa ma fac in situatia asta ? Imi pun val pe fata ? Sa nu mai ies pe strada ? ( Fiecare este responsabil de actiunile sale - se dovedeste usor un furt de identitate care poate fi destul de complex nu asa din poze...)

Referirea ta , temerea ta exista dar cuprinde situatii rare in care masinile chiar sunt facute sa fie identice adica serii de caroserie, serii de motor, culoare, particularitati alte elemente de identificare...dar cu adrese diferite nu ? Exista un punct la care asemenarile nu mai exista si se depisteaza usor dupa un istoric in service sau un istoric de plata al impozitelor o evidenta a masinii originale la RAR, Politie etc - urmand infractorul sa faca 7 ani de parnaie.....ce treaba ai tu cu asta ?

Temerea ta este folcloristica si seamana cu dude lansate de antena 3 precum o salvare neagra rapeste copii noaptea - stiri si emisiuni intregi care au bagat spaima-n babe si mosi.....

Cine are spaima asta pe care o descrii tu poate sa-si scoata numerele de imatriculare de pe masina si sa le prezinte la cererea agentului de politie. Sa-si scoata folia neagra dupa geamuri si ochelarii de cal de pe fata....mai plastic spus asa... Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR