Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bvandrei

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara

Am un opel astra g 2001 1.8 16v cu faruri normale .
Nu sunt multumit deloc de lumina data de faruri asaca m-am hotarat sa pun xenon
Initial vroiam sa pun kit xenon la.farurile mele fara lupa ,sa iau adaptoare dar cred ca.lumineaza prea tare
Asa ca nu stiu ce sa fac:
1'. Am gasit faruri gm hella cu lupa si xenon 4300k(parca asa e originalul) dar trebuie sa mai fac ceva adaptari ca sa.le pot monta?
2 sa iau faruri de la depo etc aftermarket cu dayline noi dar am inteles ca alea aftermarket nu Lumineaza bine adica nu au puterea celoror originale..poate stie cinevA




Multumesc!
Skip ads

  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!Eu am montat faruri gm hella cu lupa ,dar mai ai nevoie de senzorul de autoleveling si de bloc de lumini fara buton de reglaj manual al farurilor!Trebui sa faci conexiunile necesare ale mufei farului la instalatia masinii! si de led in ceasul de bord pentru defectiune sistem ! Uni au deja ledul ,trebuie doar facute conexiunule in mufa ceasurilor ! Si sa nu uitam de sistemul de spalare al farului !
  • bvandrei

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Pai spalator de faruri am dar daca las asa fara sa mai fac si celalalte modificari,nu o sa mearga? Adica fara senzor autolevel,bloc.lumini
Mai exact ce modificari trebuiesc facute la.mufa?

Banuiesc ca ,daca iau depo ,ceva aftermarket merge direct doar ca stiu ca nu sunt bune


Bobeleac e diferenta mare cu xenonul din fabrica?
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Senzorul ,se monteaza pe puntea spate si el regleaza automat pozitia luminii farului in functie de greutatea pasagerilor !Practic lumina farului va ,,bate,, in acelasi loc indiferent de greutatea sau nr pasagerilor din masina!l La blocul de lumini .normal,.o reglai in pozitia corespunzatoare din rotita specifica!La mufa ceasurilor semanlul este dat pe pin 15 ,semnalul pentru check-control la punerea contactului si se aprinde continuu ledul in caz de defectiune a sistemului! Firele corespund la vechea instalatie atat la culori cit si la dimensiune dar trebuie urmarit si in TIS corespondenta corecta a acestora la tipul masiini pe care vrei sa le montezi pentru a nu avea surprize , cum am avut eu ! Eu m-am legat de vechea instalatie pentru halogen!Nici eu nu aveam sloturile aferente instalatiei de xenon !Normal ca este diferenta vizibila intre halogen si xenon !
Skip ads

  • bvandrei

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Aha...doar ca mie imi este frica de rar ca iti baga seria de caroserie
  • bvandrei

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Aha...doar ca mie imi este frica de rar ca iti baga seria de caroserie
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca piesele montate pe masina sunt de origine Gm ,ca sa le omologhezi trebuie sa te duci la un service agreat de rar ,pentru a confirma ca respecta cerintele de montare !Practic trebuie sa mai dai niste bani ,ca sunt montate in service autorizat!Oricum farurile trebuiesc reglate,calibrate dupa ce le montezi indiferent daca sunt de origine gm sau aftermarket ! Cei mai multi nu le regleaza sau folosesc becuri de putere mare,care bat spre albastru si imediat te trage politia pe dreapta !
  • bvandrei

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Ok multumesc mult de sfaturi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR