Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Man, eu am z19dt si cutie f40 si la 180 km/h aveam undeva pe la 4000... Nu retin exact, dar garantat nu era sub 3000.
Atentie insa, 180 km/h pe gps nu in bord, in bord era cea mai mult.
Ca sa ai 3600 rpm la 230 km/h ar insemna ca la 180 km/h sa ai 2700rpm... Eu zic ca nu se poate pe un f40 standard....

La 3100 rpm am 200 km/h
Skip ads

  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Are remap omul asta e rezolvarea problemei.
Z19 DT are cutie mai lunga (pinionu de 6) ca si Z19DTH - is ok valorile care le are in poza zic eu facand comparatie cu motorul meu.
Poza e din lateral acolo are mai degraba un 3800-3900r/pm ceea ce e mult mai aproape de realitate.
jgyprime = La 3600 in treapta a 6-a ar trebui sa ai sub 180. - gresesti
iulian1971 = Nu e normal 3600 rot. la 240 km/h. - daca te uiti ATENT e 234km/h bate cam spre realitate

Si da, se poate scote consum sub 4

Ce înseamnã remap ? Merci
  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Are remap omul asta e rezolvarea problemei.
Z19 DT are cutie mai lunga (pinionu de 6) ca si Z19DTH - is ok valorile care le are in poza zic eu facand comparatie cu motorul meu.
Poza e din lateral acolo are mai degraba un 3800-3900r/pm ceea ce e mult mai aproape de realitate.
jgyprime = La 3600 in treapta a 6-a ar trebui sa ai sub 180. - gresesti
iulian1971 = Nu e normal 3600 rot. la 240 km/h. - daca te uiti ATENT e 234km/h bate cam spre realitate

Si da, se poate scote consum sub 4

Ce înseamnã remap ? Merci
  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce ar putea fi modificat in cutie dar in mod sigur are remap.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am avut Z19DTH pe Astra, adica motorul de 110kw. masina mai usoara, si putere mai mare. maxim, da maxim pe bord a fost 225kmh. si am tinut-o aproape 100km asa pe A2 intr-o vara. asta pe bord, in realitate nu cred ca a fost mai mult de 210-215kmh.
daca nu e resoftata, niciodata o vectra stock de 120cp nu va prinde 235-240... mai ales pe gps, cum spune colegul ca a verificat.
iar despre consum... am mari indoieli ca iese o medie de 3,5%... poate tractata pe platoforma Razz
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
resoftata sau nu, nu ai cum sa treci peste rapoartele cutiei de viteze.
poti sa pui si motor de 1000 cp, daca raportul treptei finale zice ca la X rotatii ale motorului viteza masinii este Y, degeaba.
  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
ska a scris:eu am avut Z19DTH pe Astra, adica motorul de 110kw. masina mai usoara, si putere mai mare. maxim, da maxim pe bord a fost 225kmh. si am tinut-o aproape 100km asa pe A2 intr-o vara. asta pe bord, in realitate nu cred ca a fost mai mult de 210-215kmh.
daca nu e resoftata, niciodata o vectra stock de 120cp nu va prinde 235-240... mai ales pe gps, cum spune colegul ca a verificat.
iar despre consum... am mari indoieli ca iese o medie de 3,5%... poate tractata pe platoforma Razz

Deci, iese o medie de 3.5 dacã mângâi accelerația, adicã 110 kmh în a6-a. Pe autostrada la 140 am 4.5l/100 🙄
  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:resoftata sau nu, nu ai cum sa treci peste rapoartele cutiei de viteze.
poti sa pui si motor de 1000 cp, daca raportul treptei finale zice ca la X rotatii ale motorului viteza masinii este Y, degeaba.

Nu am înțeles ce vrei sa zici. Despre e ce vorba ?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cutia de viteze pentru o treapta anume are un raport fix.
presupunem ca se merge pe un drum drept, fara curbe (in curba se schimba putin situatia, dar media intre turatiile rotilor este aceeasi multumita diferentialului).
daca tu mergi pe strada si ai la motor 2000 rpm, roata se va invarti cu 1000 rpm (un exemplu absolut aleatoriu).
indiferent de capacitatea sau puterea motorului, raportul intre turatia motorului si turatia rotii este constanta.
adica, daca ai un motor de 1000 cp care se invarte cu 2000 rpm, roata se va invarti cu 1000 rpm.
daca ai alt motor care are 50 cp care se invarte cu 2000 rpm, roata se va invarti tot cu 1000 rpm.

sper ca m-am facut inteles...
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Frate, ne omori! Adica mai aveai talpa la 240, ca doar n-aveai nici 4000rpm? Eu zic ca e barba si va lamentati aiurea pe aici.fara suparare, prea e cusut cu ata alba.
  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Crezi ca deschideam subiectul doar asa ca sa ma aflu în treaba ? Nu te obliga nimeni sa citești sau sa
intervi cu vreun comentariu.
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
In viteza inferioara ai trecut de 3600 de ture?
Skip ads

  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Cauciucurile pe ce diametru sunt?
  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
florin38 a scris:In viteza inferioara ai trecut de 3600 de ture?

Am schimbat normal, undeva la 2500 rpm. Anvelopele sunt 195/65/15.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Bayard a scris:Crezi ca deschideam subiectul doar asa ca sa ma aflu în treaba ?
nu ai fi primul...

Bayard a scris:Nu te obliga nimeni sa citești sau sa
intervi cu vreun comentariu.
intervii (cu 2 de i).
e un forum public si cum tu ai postat ceva, asa are dreptul oricine sa posteze dupa tine...

te rog sa te documentezi pe autodata si sa vezi care sunt vitezele maxime constructive pentru vectra c...
apoi vii si postezi ineptii ca astea ale tale prin care tu zici ca la 3600 rpm ai 240 km/h...
viteza maxima constructiva (cel putin conform autodata) la vectra c este 250 km/h la motorul 2.8 v6 benzina turbo de 250 cp...
tu imi zici mie ca cu un motor lesinat ca z19dt (care pleaca de la 118 cp teoretici) + remapare + cutii modificate + alte porcarii mergi cu 3600 rpm la 240 km/h...
pai prietene, sincer sa-ti zic, pana la 4000 de rotatii, z19dt-ul standard si fara remapare inca mai are vana sa se accelereze si in treapta a 6-a...
asta ar insemna ca la 4000 rpm in bord, tu ai merge cu 270 km/h, ceea ce este peste viteza maxima constructiva si posibila a unei vectra c...
gandeste-te ca sunt niste coeficienti aerodinamici, sunt niste forte, sunt destuli factori care te impiedica sa ajungi la viteza aia de 270 km/h...
uneori si supercar-urile ca ferrari care costa sute de mii de euro se chinuie sa stea constant la 270 km/h si tu imi zici mie ca o vectra c care costa 50.000 de euro (teoretic) merge cu 270 fara sa aiba stres?

eu zic ca tie ori iti merge vitezometrul naspa, ori turometrul naspa...
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Singura dovada adus e o poza (usor de photoshopat) si spusele lui! Nici eu nu cred asa ceva, putere mai mare, top speed mai mare si consum mai mic! Sa nu se inteleaga gresit dar aici ceva e cusut cu ata alba! Fa si tu o filmare sa ne facem o idee cu raportul turatii/viteza in toate treptele, consumul instantaneu, etc!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Chiar sunt curios sa vad o filmare cu computerul de bord sa se vada consum instantaneu, turatia motorului, viteza cu care circula masurata in bord dar si pe un dispozitiv GPS (ca in ce arata bordul nu am incredere).
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nici unghiul pozei nu ajuta.
sigur turometrul e mai bine spre 4000rpm decat arata poza
o fi sigur remapata, pe la 150-160cp cel putin, iar viteza aia pe bord o prinde la vale.
dar eu nu am o pb cu viteza... ca la vale poate arata si 260 Laughing
pb e cu consumul mediu de 3,5%... Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ala e la stanga tras de un Ferrari...
  • Bayard

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2015

  • Mesaj Privat
[quote="jgyprime"]
Bayard a scris:Crezi ca deschideam subiectul doar asa ca sa ma aflu în treaba ?
nu ai fi primul...

Bayard a scris:Nu te obliga nimeni sa citești sau sa
intervi cu vreun comentariu.
intervii (cu 2 de i).
e un forum public si cum tu ai postat ceva, asa are dreptul oricine sa posteze dupa tine...

te rog sa te documentezi pe autodata si sa vezi care sunt vitezele maxime constructive pentru vectra c...
apoi vii si postezi ineptii ca astea ale tale prin care tu zici ca la 3600 rpm ai 240 km/h...
viteza maxima constructiva (cel putin conform autodata) la vectra c este 250 km/h la motorul 2.8 v6 benzina turbo de 250 cp...
tu imi zici mie ca cu un motor lesinat ca z19dt (care pleaca de la 118 cp teoretici) + remapare + cutii modificate + alte porcarii mergi cu 3600 rpm la 240 km/h...
pai prietene, sincer sa-ti zic, pana la 4000 de rotatii, z19dt-ul standard si fara remapare inca mai are vana sa se accelereze si in treapta a 6-a...
asta ar insemna ca la 4000 rpm in bord, tu ai merge cu 270 km/h, ceea ce este peste viteza maxima constructiva si posibila a unei vectra c...
gandeste-te ca sunt niste coeficienti aerodinamici, sunt niste forte, sunt destuli factori care te impiedica sa ajungi la viteza aia de 270 km/h...
uneori si supercar-urile ca ferrari care costa sute de mii de euro se chinuie sa stea constant la 270 km/h si tu imi zici mie ca o vectra c care costa 50.000 de euro (teoretic) merge cu 270 fara sa aiba stres?

eu zic ca tie ori iti merge vitezometrul naspa,
Ai scris...zici ca vectra e construita de tine. Am sa postez o filmare și o sa vezi ca sare și de 240 km/h. Dacã nu fãceam comparații și cu alte mașini, nu deschideam subiectul. Și turometrul si vitezometrul merg foarte bine, am mers în paralel cu alta mașina și este aceeași viteza.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR