Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare opelisti si La multi Ani 2017!
se dau urmatoarele date:
motor z14xep, 170 000 km, nu am umblat in el pana acum.
dupa urechea mea si a altor persoane care au tangenta cu mecanica, motorul nu este zgomotos, nu suna a schimbat distributia. ulei nu consuma aproape de loc (mobil 1 0w40 schimbat la max 12 000), esapament curat, nu am sa ma plang din punct de vedere al functionarii lui.
problema este ca a inceput sa piarda ulei pe la capac distributie, mai exact pe la suruburile care strang capacul, dupa cate am bagat eu de seama. deocamdata cantitatea nu este mare, am completat cam 200 ml din toamna si pana in prezent. in mers, fluxul de aer face ca uleiul sa se prelinga pe rola intizatoare curea accesorii, ca urmare mi-l imprastie peste tot in zona aia (scut, vas ulei servodirectie, capota). cureaua de accesorii nu este plina de ulei deocamdata.
si acum va cer un sfat:
avand in vedere nr de km rulati, se merita sa schimb numai garnitura capac distributie (cauza pentru pierdere ulei) sau daca tot desfac, sa schimb si distributie, cu pompa apa si ce mai trebuie?
Skip ads

  • Bross

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare e posibil sa fie de la simeringul de acolo
  • paulyka24

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Chiar pe la carcasa ce mascheaza/protejeaza distributia?
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cand desfaci capacul tragi cu mainile de lantul de distributie in sus. Daca se misca foarte greu inseamna ca intinzatorul lantului inca isi face treaba astfel incat nu ai motive sa o schimbi.

Daca insa se face destul de usor un spatiu incat sa iti bagi degetele sub lant, atunci distributie trebuie schimbata.

Referitor la scurgerea de ulei eu cred ca este mai mult inestetica decat periculoasa. Daca afecteaza doar cureaua de accesorii nu prea are ce chestii grave sa strice. Mai degraba ar trebui sa inlocuiesti cureaua de accesorii si intinzatorul ei in caz ca nu ai inlocuit-o vreodata. Un om de la Opel mi-a zis ca termenul pentru cureaua e accesorii este 8 ani sau 120 000 de km. La tine e depasit termenul deja.
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@stolniceanulucian
asa cred si eu,ca scurgerea de ulei nu este un lucru foarte grav, cantitatea pe care o pierd e inca mica, cureaua oricum am schimbat-o pe la 140 000 km.
dar faptul ca motorul e plin de ulei in acea zona, plus ca a inceput sa arunce pe capota, scut, ma cam enerveaza.
la demontare capac distributie trebuie oare desfacut si capac culbutori?
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pentru schimbare garnitura capac distributie este necesar demontarea distributiei pentru ca, garnitura se afla in spatele lantului si a patinelor. Se demonteaza capac culbutori ,chiar si baia de ulei, uni numai o slabesc putin dar daca vrei sa faci treaba buna sE da si baia pentru a curata sorbul. Deci schimbarea garnituri implica acelasi operati ca si schimbarea distributiei si atunci daca manopera este de 500-600 ron, la schimbare garnitura, peste ceva timp veti fi nevoit sa schimbati distributia si atunci iarasi 500-600 ron manopera. Dumneavoastra decideti.
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@mariustintea
mda, cam nasoala vestea, eu zic ca inca nu e cazul de schimbat distributia, o sa merg la mecanic si o sa vad daca mai exista si alta solutie ca sa remediez scurgerea de ulei.
multumesc pentru informatie.
  • GCirciu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2023

  • Mesaj Privat
Salut grup, am un 1.7 dti si imi baga antigel in baia de ulei, am schimbat garnitura de chiuloasa dar degeaba, unde se afla aceasta garnitura de la capacul distribuției?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La y17 este altfel distribuția, nu seamănă cu z14 ..
De ce nu postezi în discuția dedicată?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR